Чужди служби се опитвали да отвлекат от България или да

...
Чужди служби се опитвали да отвлекат от България или да
Коментари Харесай

Чужди служби опитали да отвлекат Ванга

Чужди служби се опитвали да отвлекат от България или да убедят пророчицата Вангелия Гущерова да работи за тях.

" Такива хора като нея бяха народен капитал. Затова беше защитавана от нашите органи извънредно съзнателно. На хора като Ванга им беше създавана среда, доста по-благоприятна, в сравнение с един професор в университета или на учен в Българска академия на науките. Нейното въздействие, нейният престиж, нейната популярност в Европа беше доста огромна ", споделя Димитър Иванов, последният шеф на 6-и отдел на 6-о ръководство.

Самото Министерство на вътрешните работи обслужвало петричката пророчица години наред, тъй като е имало заплаха тя да бъде отвлечена в някогашна Югославия. Проблемът идва от обстоятелството, че Ванга е родена и израснала в град Струмица, който през днешния ден е в Македония, само че през рождената ѝ 1911 година е бил в рамките на България. Променливата граница дава съображение на някои да считат пророчицата за македонка и през днешния ден, въпреки това да не по този начин. Според документ, публикуван на 6 март 1963 година, Вангелия Гущерова е по националност " македонка " с българско поданство.

При преброяването майка ѝ е желала да я запише българка, само че по гледище на анкетьорите са я писали македонка, описват околните на Ванга. Изискването е важало за цялото население в Пиринско. На пророчицата са споделили, че в случай че не се написа македонка, управляващите ще я преследват и ще си има неприятности, само че тя самата се е смятала за българка и като такава е пособия на нашите служби извънредно акуратно.

При Ванга идвали хора от държавния уред на доста страни и точно по тази причина тя е вербувана да дава информация на нашите служби. Според архивите за нея пророчицата е споделяла за хора, които се занимавали с подривна активност по отношение на България и тя ги " осветявала ".

Самата Ванга взе участие в разкриването на някои от най-големите афери в близката ни история, споделя Димитър Иванов пред " България Днес ".

Именно с помощта на Гущерова Държавна сигурност разкрива неприятелските проекти в детайлности - по какъв начин тъкмо ще завладяват ръководствата на Министерство на вътрешните работи, пощата и военните поделения. Бизнес шпионажът се интересувал какви са задълженията на България към други страни, постоянен ли е левът, какви са заплатите, какъв е износът ни към Съветския съюз и по какъв начин ще работи българската стопанска система в изискванията на война. Има ли руски войски в България, къде са дислоцирани българските, по какъв начин са въоръжени, къде има летища и хранилища. Какви са персоналните задания на всеки боен и даже допустимо ли е да окупираме Югославия.

Според починалия Петър Бахов, който е един от най-хубавите другари на пророчицата приживе, Ванга не е била тъкмо сътрудник на Държавна сигурност, а единствено е пособия на службите.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР