Чужди граждани да не могат да присъстват в ръководството на

...
Чужди граждани да не могат да присъстват в ръководството на
Коментари Харесай

Със законопроекти Каракачанов се изправя срещу радикалния ислям

" Чужди жители да не могат да участват в управлението на религиозните общности в България. Чуждо финансиране да бъде спряно или следено от страната. Да се откри опцията религиозното обучение да се получава в България и да се ограничи непознато нетрадиционно религиозно въздействие в България и да се създадат промени в Наказателния кодекс, посредством които правораздавателните органи да имат доста по-лесни механизми за бързо справяне с тези проблеми ", разяснява в Министерски съвет вицепремиерът и министър на защитата Красимир Каракачанов, оповестява Българска национална телевизия.

Заплахата от коренен ислям и ограниченията за противопоставяне в България разискват в Министерския съвет Красимир Каракачанов, шефовете на специфичните служби и силовите министерства. На срещата са разисквани и въпроси, свързани с радикалния ислям като световна опасност.



Всичко това ще бъде завършено в два законопроекта, които сега се създават и ще бъдат препоръчани за гласоподаване в Народното събрание до края на годината, разгласи вицепремиера.

Една от концепциите, която ще залегне в един от двата законопроекта, е да се сътвори Висш мюсюлмански институт у нас, който да образова религиозните проповедници, а самата страна да поеме религиозното образование в учебните заведения. Всички тези промени ще бъдат завършени до края на месеца, разяснява Каракачанов.

Основният извод на Каракачанов е, че проблемите, които се виждат в редица европейски страни , свързани с наличието на задгранични проповедници и съществуването на опит да се внесе радикална идеология измежду религиозните общности съществуват и в България . Според него тези опити би трябвало да бъдат незабавно лимитирани с промени в Закона за образованието и Закона за вероизповеданията.

Вицепремиерът аргументира информацията на службите и изводите от срещата с обстоятелството, че до 2010 година в България не е имало нито едно дело за коренен ислям, а от 2010 до 2017 година делата са скочили до 50. По думите му, казусът са лица, които са приключили своето теологично обучение в чужбина в страни, където се преподава салафитска и уахабитска религиозна идеология и които по-късно са се завърнали в страната и проповядват измежду религиозни общности.

Тези лица и активността им би трябвало да бъдат лимитирани и да бъде лимитирано и финансирането от чужбина на религиозните вероизповедания у нас.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР