Опасно: Стартират проверки, след като откриха човешки тъкани и кръв сред общия боклук на София
Човешки тъкани и кръв се намират в отпадъците , които постъпват в Завода за преправка на боклуци в Софи я в доста на брой чували , заяви кметът на СофияВасил Терзиев на брифинг в Столичната община предходната седмица. Нееднократно сме известявали Регионалната ревизия по околната среда и водите ( Регионална инспекция за опазване на околната среда ) и Рeгионалната здравна ревизия ( РЗИ) за нещата, които виждамe, сподели той.Практиката обаче продължава и през вчерашния ден от Завода за боклуци още веднъж оповестиха за открити чували с рискови боклуци. Изхвърлянето им е нарушаване на Закона за ръководство на отпадъците и Наредба №1 от 2015 година за условията към дейностите по събиране и отнасяне на отпадъците на територията на лечебните здравни заведения, показаха пред Българска телеграфна агенция от завода.
Затова Столичната община ще сезира Държавната организация " Национална сигурност " и Столичната дирекция на вътрешните работи за продължаващото изхвърляне на рискови медицински боклуци от болнични заведения, оповестиха от пресцентъра на Столичната община. Кметът на София Васил Терзиев издаде разпореждане да не бъдат одобрявани битови боклуци, които са смесени с болнични.
През последните седмици Столичният инспекторат е направил инспекции в болничните заведения и са формирани актове - за определяне на нарушаване на шеф на клиника като физическо лице в размер на четири хиляди лева и пет акта на юридическите лица в размер на 50 хиляди лева всеки - всички на оптималната стойност, оповестиха от Общината.
Заместник-кметът по околната среда Надежда Бобчева съобщи на конференция в Столичната община, че още през септември т.г. са се натъкнали на рискови боклуци от лечебни заведения. Предупреждавахме лечебните заведения устно, само че този развой не спря. Започнахме да изпращаме регулярни писма към Регионалната столична здравна ревизия и Регионална инспекция за опазване на околната среда, които са способените органи по този въпрос, изясни Бобчева във връзка подхванатите дейности от страна на общинската администрация. Зам.-кметът означи, че от общината са изпратили инструкции към безусловно всички лечебни заведения – частни, държавни, в това число и до ветеринарните клиники на територията на Столичната община за наредбите, които би трябвало да съблюдават. Съгласно наредбата за рисковите боклуци Министерството на здравеопазването (МЗ) отговоря за процеса и би трябвало да следи, уточни Бобчева и сподели още, че ще предизвикват среща на кмета Терзиев със служебния министър на опазването на здравето и служебния министър на околната среда и водите , които са ръководителите на контролните органи и могат да глобяват лечебните заведения. Това, което към този момент сме създали, е, че сме разпоредили на шефа на завода да не приема тези рискови боклуци , означи също Бобчева. По думите ѝ няма отговор на изпратените писма до лечебните заведения извършители. Тя добави, че съвсем няма лечебни заведения в София, които да не са извършители. Имената им могат да се видят на фотосите на торбите с рискови боклуци, сподели зам.-кметът.
От РИОСВ-София споделиха, че са получили сигнал на 6 ноември
От РИОСВ-София осведомиха, че при тях на 6 ноември са постъпили сигнали от зам.-кмета на Столичната община, от шефа на Общинско дружество „ Столично дружество за отнасяне на боклуци " ( ОПСПТО ) и от зам.-министъра на опазването на здравето. Последвали са незабавни дейности и са осъществени инспекции на Интегрираната система от уреди за отнасяне на битови боклуци на Столичната община – площадка „ Садината “, с оператор на обекта ОПСПТО, като и на площадка за действия с болнични боклуци в столичния регион „ Красно село “, на бул. „ Тотлебен “ №21, стопанисвана от Университетската многопрофилна болница за интензивно лекуване и незабавна медицина (УМБАЛСМ) „ Н. И. Пирогов “ ЕАД.
„ При осъществените инспекции от РИОСВ-София на лечебните заведения, притежаващи позволение за действия с боклуци, не е открито разбъркване на битови и биологични боклуци “, показаха от екоинспекцията. Същите се съхраняват разделно според условията на Наредба №1 от 9 февруари 2015 година за условията към дейностите по събиране и отнасяне на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения, означиха още от екоинспекцията. От там прецизират, че на територията на РИОСВ-София осем лечебни заведения имат позволения за действия с боклуци. „ При осъществения годишен надзор всичките са показали контракти с лица, притежаващи документ, публикуван по реда на член 35 от Закона за ръководство на отпадъците за следващо неутрализиране на генерираните боклуци “, споделиха от Регионална инспекция за опазване на околната среда.
Контролът по банкет на боклуци на депата се реализира от оператора на депото, който е длъжен да съблюдава процедурата, написана в наредбите на член 36 от Наредба №6 от 27 август 2013 година за изискванията и условията за създаване и употреба на депа и други уреди и съоръжения за оползотворяване и неутрализиране на боклуци, се показва в отговора, разясниха от РИОСВ-София. В случай на открито противоречие сред типа на постъпилия боклук и съпътстващата го документи, о ператорът на депото следва да направи отвод за тяхното приемане на депото, прецизираха от ведомството. От там разясниха, че според член 112, алинея 1 от Закона за ръководство на отпадъците кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице управлява дейностите, свързани с формиране, събиране, в това число разделното, запазване, превозване, отнасяне на битови и строителни отпадъц и, както и дейностите по депониране на индустриални и рискови боклуци на общински и/или районни депа.
В отговора е посочено още, че РИОСВ-София прави годишен надзор на лечебните заведения, притежаващи позволение за действия с боклуци и при определяне на нередности се постановат актове за открити административни нарушавания. Имуществената глоба е в размер от седем хиляди лв. до 20 хиляди лева
От здравното министерство също споделиха, че не са разкрили нарушавания
От Министерство на здравеопазването дадоха отговор, че в писмото на шефа на ОПСПТО от октомври са посочени следните лечебни заведения: УМБАЛ „ Св. Екатерина “ ЕАД, МБАЛ „ Национална кардиологична болница “ ЕАД и УМБАЛ „ Св. Анна “ АД. Съгласно получена информация по е-поща от РЗИ в Софийска област и Столичната РЗИ (СРЗИ) са проведени и осъществени незабавни инспекции в лечебните заведения, както следва: РЗИ-Софийска област е проверила „ Св. Анна “ АД, а СРЗИ е направила инспекция в „ Св. Екатерина “, „ Александровска “, „ Пирогов “, Националната кардиологична болница, Специализирана болница за интензивно лекуване по хематология -София , Втора МБАЛ-София ЕА Д и Университетска болница „ Софиямед “.
При направените инспекции не са установени нарушавания във връзка с смесването на рискови и неопасни боклуци, формирани от активността на лечебните заведения, осведомиха от Министерство на здравеопазването. „ Същите се разделят на мястото на тяхното формиране и се събират в първоначални опаковки, обозначени с интернационален знак “, прибавиха от там.
По данни на РЗИ компаниите, с които лечебните заведения имат подписани контракти за изгаряне и автоклавиране на рискови болнични боклуци в тестваните лечебни заведения за болнична помощ, са: „ ПАВЛОВ – БМТ “, ЕКО-ТРЕЙД БГ, „ Софекострой “ ЕАД, ПУДООС, „ Трансмедико “ ЕООД, Оперативна програма „ Столично дружество за отнасяне на боклуци “, Фирма „ Хосвитал “, „ ВМВ-2 “ ЕООД, „ Т.О.М. Инженеринг “ ЕООД.
От Министерство на здравеопазването подчертаха, че пълномощията на РЗИ включват реализиране на надзор само и единствено на територията на лечебните заведения.
Как работи инсинераторът
Инсинераторът прави действия по събиране, превоз и отнасяне посредством наземно изгаряне на рискови болнични боклуци със съответните регистрационен документ и позволение, издадени от РИОСВ-София, оповестени в обществения указател на лицата, притежаващи документи за осъществяване на действия с боклуци. Това е посочено в писмения отговор от Министерство на околната среда и водите. Изгарянето на отпадъците съставлява единствен метод за физическото им заличаване, при който се понижават общият размер, токсичността, инфекциозният темперамент и други рискови за природата и индивида характерности, подчертаха от министерството. Инсинераторът е планиран за непрестанен работен режим от 24 часа в денонощието с потенциал 400 кг/час. Приемането на отпадъка се реализира ежедневно според подписани контракти с лечебните заведения и търговците, превозвачи на болничен боклук . „ В осъществяване на условията за отчетност при приемане и отнасяне на боклуци , в Националната осведомителна система за боклуци (НИСО) към Изпълнителната организация по околна среда (ИАОС) регулярно се вкарват данни за получените и третирани боклуци като тип и количества “, е добавено в отговора.
Инсинераторът за изгаряне на рисков болничен боклук, ръководен от ПУДООС, предстои на инспекция от способените органи за съблюдаване за законодателството в региона на околната среда – МОСВ/РИОСВ и Изпълнителна агенция по околна среда, потвърдиха също от екоминистерството.
При осъществяване на публични поръчки по смисъла на Закона за публични поръчки о т страна на лечебни заведения, лечебни заведения и институти, с форма на ръководство, включваща държавно или общинско присъединяване, избраната от ПУДООС цена за изгаряне на отпадъка е в размер на 1,65 лева без Данък добавена стойност или 1,98 лева с включително Данък добавена стойност. При договаряне с клиенти (болници, лечебни заведения и медицински центрове с частна форма на ръководство, превозвачи, фармацевтични компании, юридически лица и др.) цената на обезвреждането е в размер на 2,25 лева без Данък добавена стойност или 2,70 лева с включително Данък добавена стойност.
Общият брой на подписаните контракти е почти 400 броя, прецизираха от Министерство на околната среда и водите в отговора си.
Източник:Екип на Българска телеграфна агенция