TSMC може да инвестира милиарди в България
Чиповете на TSMC може да се създават някой ден и в България
(снимка: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)
Новина с детайл на сензация пристигна през днешния ден от визитата на министъра на нововъведенията и растежа Росен Карадимов в Тракия икономическа зона (ТИЗ) край Пловдив. Една от най-големите софтуерни компании в света може да влага милиарди в България, стана ясно от изказване на министъра пред публицисти.
По думите на Росен Карадимов, сега се работи интензивно за привличането на задграничен софтуерен колос в региона на Пловдив, който има интерес да разкрие произвеждане. Инвестицията е значима, за милиарди, заяви министърът, представен от БГ Нес.
Става въпрос за една от най-големите компании за полупроводници в света, тайвански софтуерен колос, чието име министърът не разкри пред медиите. Но посочи, представен от Дир.бг, че компанията има доходи от към 50 милиарда $ за предходната година.
Росен Карадимов добави, че скоро ще бъде образувана междуведомствена група, която да подкрепя вложителя в Пловдив.
Тайван е дом на редица огромни компании за полупроводници, най-известната от които е TSMC – най-големия производител на чипове по контракт в света за клиенти като Apple, Nvidia и други
Други известни имена от тайванската полупроводникова промишленост са ASE Technology, AU Optronics, MediaTek, LITE-ON Technology, UMC, Nanya… Но само TSMC има доходи, близки до 50 милиарда щатски $.
Оборотът на TSMC за 2023 година възлиза на 47,85 милиарда USD, съгласно данните за Топ 10 тайвански компании, листвани на Тайванската фондова борса. На второ място е ASE Technology с неколкоратно по-малък оборот от 12,5 милиарда $.
Предвид това и думите на министъра, че става въпрос за 50-милиардна тайванска компания в областта на полупроводниците, само TSMC може да е евентуалният вложител в индустриалната зона край Пловдив.
България може да стане дом на дружество за чипове на водещ производител в света, разгласи Росен Карадимов при посещаване в Тракия икономическа зона (снимка: МИР)
Ако новината бъде доказана публично, България може най-сетне да осъществя невиждан по мащабите си план с огромен вложител от софтуерната промишленост. В момента TSMC е в напреднал стадий на създаване на завода си за чипове в Аризона, Съединени американски щати, и работи по планове за произвеждане на полупроводници в Европа.
ИТ промишлеността е мощно подвластна от ресурсите на TSMC, които са основани преди всичко в Тайван. Пандемията и геополитическото напрежение, най-много сред Съединени американски щати и Китай, в последните години демонстрираха какъв брой уязвим е бизнесът от нарушение на веригите за доставки.
Съединени американски щати и Европейски Съюз одобриха закони за чиповете, по силата на които ще бъдат заделени десетки милиарди долари и евра за развиване на локалната полупроводникова промишленост, която би трябвало да подсигурява софтуерния суверенитет.
Може да се чака, че планът на TSMC в България ще разчита на европейско финансиране и държавна поддръжка. Наскоро Полша получи позволение от Европейската комисия да субсидира построяването на цех на Intel в страната, само че заради проблеми, самата Intel отсрочи осъществяването на плана.
Въпрос с нараснала компликация е, в случай че България реализира съглашение с TSMC за създаване на индустриални мощности в страната, от кое място ще бъдат открити експерти по чипове. Такива у нас липсват и като цяло в света има дефицит на фрагменти за полупроводниковата промишленост. TSMC към този момент се сблъска с кадрови проблем в Съединените щати и беше принудена да внесе там квалифицирана работна мощ от Тайван.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ