Дебат на тема „Регионално развитие и инфраструктура“: Сблъсък в позициите на 8 формации
Четвъртият избирателен спор в предаването „ Тази заран " е на тематика „ Регионално развиване и инфраструктура ". За присъединяване в дебата са поканени всички парламентарно показани обединения, както и силите, които съгласно социологическите изследвания на организациите, с които работи bTV, са над или покрай 4-процентната преграда за влизане в 52-рия парламент след изборите на 19 април.
В дебата вземат участие Танер Али, „ Алианс за права и свободи ", Иван Шишков, „ Прогресивна България ", Коста Стоянов, „ Възраждане ", Владимир Георгиев, „ Българска социалистическа партия - Обединена левица ", Николай Нанков, ГЕРБ-СДС, Ивайло Костадинов, „ ИТН ", Павел Стоименов, „ Величие ".
Приоритет на България е програмата за развиване, която районното министерство приготви 2027-2040. Четирите района, заложени в този план, би трябвало да бъдат уеднаквени като инфраструктура, като развиване, като обществени подпомагания, като развития на инфраструктурата, на ВиК, на пътища и автомагистрали, сподели Танер Али от „ Алианс за права и свободи ". По думите му неравенството сред районите е един от главните бичове на България в последните години.
Големите инфраструктури като Бургас, Варна, София, Пловдив, където са вложенията, оставиха на назад във времето по-малките области и общини. В тази връзка е доста значимо това уеднаквяване и повече вложения в дребните райони, съобщи Али.
Най-големите проблеми в бранша са липса на цялостни автомагистрали, липса на автомагистрали, които да свързват от граница до граница в Европейски Съюз. Липса на автомагистрали, които да свързват градовете в България, сподели Иван Шишков от „ Прогресивна България ".
В продължение на доста години обратно нямаме проектирани тези автомагистрали. Това, което ще създадем, е да проектираме всички автомагистрали, които би трябвало да бъдат направени. Оста север-юг е извънредно значима както за развиването на районите и връзката сред севера и юга, по този начин и е доста сериозен транспортен кулоар, който свързва страни от Шенген, съобщи Шишков.
По думите му не би трябвало да се не помнят и проблемите с водоснабдяването, където също огромният проблем е, че няма планове.
Безспорно най-големите проблеми в районното развиване са неприятното ръководство, безобразните обири и корупцията. Безобразното ръководство докара до такава степен, че всички обекти да бъдат строени на правилото „ ремонт на ремонта ", което е причина за изключително огромна корупция, съобщи от своя страна Коста Стоянов от „ Възраждане ".
Ние ще спрем корупцията посредством един доста елементарен метод, а точно вътрешен надзор. Контролът върху строителството сега го няма. Процедурите се дават единствено на едни и същи компании, които ги разпореждат на подизпълнители, а оттова изтичат парите, сподели още той.
Контролът върху осъществяването е най-важното нещо, а оттова нататък всичко е въпрос на сметки, вярно обмисляне и тактика, добави Стоянов.
Основният проблем в целия бранш е неналичието на целенасочена и вярна поредна политика в тази тенденция. Трябва да се реализира надзор, сподели Владимир Георгиев от „ Българска социалистическа партия - Обединена левица ". Да, проектирането би трябвало да продължи. В момента над 70% от средствата към общините са от централизирания бюджет. Трябва да се намерения за децентрализация, съобщи той.
По думите му политическата рецесия, неналичието на консенсус и това, че няма едно поредно ръководство са довели до това общините да бъдат лимитирани и да не могат да влагат в своята инфраструктура.
До огромна степен тези проблеми се виждат и в страната, тъй че би трябвало да има повече повишен надзор и би трябвало по-бързо да се извършват публичните поръчки, добави Георгиев.
Основният проблем пред районната политика в България е диспропорцията в развиването на обособените райони - както сред самите райони, по този начин и вътре в тях сред обособените общини и области, съобщи Николай Нанков от ГЕРБ-СДС. Едни са възнагражденията в София, а други - във Видин. Едни са в Пловдив, други са в Ловеч, добави той.
На второ място, като приказваме за инфраструктура - тя е нещо извънредно значимо за икономическото развиване на страната. Когато имаме съответна, ефикасна, качествена инфраструктура, тя респективно води до реиндустриализация, подобряването на икономическите параметри, а оттова на виталния стандарт и приходите на популацията в тези райони, съобщи Нанков.
На трето място той загатна казуса с провежданата районна политика от обособените държавни управления.
Когато пристигна нов районен министър, приключва предходните цели и стартира изначало със свои цели, което е пагубно, защото районните цели са дълготрайни, съобщи Николай Нанков.
Най-големият проблем в бранша несъмнено е пътната инфраструктура - от качеството на пътищата до неналичието на съответна опция на автомобилния превоз - както на товарния, по този начин и на пътническия, съобщи Ивайло Костадинов от „ ИТН ".
На първо място той сложи товарния превоз поради основното му значение за стопанската система на България.
След като беше направена модернизацията на „ БДЖ - Пътнически транспорти ", в този момент е време да обърнем внимание и на товарните такива. България е част от еврозоната и Шенген и ние би трябвало да следваме европейския модел, който гласи, че сред 30 и 40% от товарите би трябвало да бъдат качени точно на влакове, съобщи Костадинов.
Куца ни само корупцията, която е в България. Корупционните покупко-продажби тук-там са до 80% в кражбите, изключително във ВиК холдингът. Там ние доказахме, че 80% е кражба. Тръбите се внасят от Македония и от Гърция, съобщи Павел Стоименов от „ Величие ".
И виждаме там тръбите костват 20 евро, а в българските фабрики са 34 лв.. Това е най-големият проблем, добави той.
Тези хора тук приказват какво могат да създадат. Нищо не могат да създадат, просто би трябвало да изкореним корупцията, в това число в районното министерство, съобщи Стоименов.
Депутатите се зареждат от Министерство на регионалното развитие през техните компании. Имаме ясни и точни доказателства. Искаме първо проверка и по-късно може да представим какво можем да създадем, сподели той.
Най-големите проблеми преди всичко са свързани с това, че корупционното тресавище трансформира районното министерство в машина за пари за избрани кръгове - неведнъж предизборно, сподели Йордан Иванов от ПП-ДБ.
По думите му това е повода парите за Автомагистрала „ Хемус " „ да изтекат в чували ". Според
Без план даваме 40% задатъци. Това е повода да има и въпросните ин хаус възлагания, съобщи Иванов.
Тъй като това не е министерство на пътищата - това е Министерство на районното развиване - бе опорочена националната стратегия за финансиране на общините, която изнапред беше страхотна концепция, само че болшинството в 51-ото Народно заседание караше кметовете да целунат нечий пръстен, с цел да могат да получат финансиране, сподели Иванов.
По думите му министерството би трябвало да се ангажира и с значими неща за бизнеса и жителите, а точно цифровизация на капиталовия развой.
В дебата вземат участие Танер Али, „ Алианс за права и свободи ", Иван Шишков, „ Прогресивна България ", Коста Стоянов, „ Възраждане ", Владимир Георгиев, „ Българска социалистическа партия - Обединена левица ", Николай Нанков, ГЕРБ-СДС, Ивайло Костадинов, „ ИТН ", Павел Стоименов, „ Величие ".
Приоритет на България е програмата за развиване, която районното министерство приготви 2027-2040. Четирите района, заложени в този план, би трябвало да бъдат уеднаквени като инфраструктура, като развиване, като обществени подпомагания, като развития на инфраструктурата, на ВиК, на пътища и автомагистрали, сподели Танер Али от „ Алианс за права и свободи ". По думите му неравенството сред районите е един от главните бичове на България в последните години.
Големите инфраструктури като Бургас, Варна, София, Пловдив, където са вложенията, оставиха на назад във времето по-малките области и общини. В тази връзка е доста значимо това уеднаквяване и повече вложения в дребните райони, съобщи Али.
Най-големите проблеми в бранша са липса на цялостни автомагистрали, липса на автомагистрали, които да свързват от граница до граница в Европейски Съюз. Липса на автомагистрали, които да свързват градовете в България, сподели Иван Шишков от „ Прогресивна България ".
В продължение на доста години обратно нямаме проектирани тези автомагистрали. Това, което ще създадем, е да проектираме всички автомагистрали, които би трябвало да бъдат направени. Оста север-юг е извънредно значима както за развиването на районите и връзката сред севера и юга, по този начин и е доста сериозен транспортен кулоар, който свързва страни от Шенген, съобщи Шишков.
По думите му не би трябвало да се не помнят и проблемите с водоснабдяването, където също огромният проблем е, че няма планове.
Безспорно най-големите проблеми в районното развиване са неприятното ръководство, безобразните обири и корупцията. Безобразното ръководство докара до такава степен, че всички обекти да бъдат строени на правилото „ ремонт на ремонта ", което е причина за изключително огромна корупция, съобщи от своя страна Коста Стоянов от „ Възраждане ".
Ние ще спрем корупцията посредством един доста елементарен метод, а точно вътрешен надзор. Контролът върху строителството сега го няма. Процедурите се дават единствено на едни и същи компании, които ги разпореждат на подизпълнители, а оттова изтичат парите, сподели още той.
Контролът върху осъществяването е най-важното нещо, а оттова нататък всичко е въпрос на сметки, вярно обмисляне и тактика, добави Стоянов.
Основният проблем в целия бранш е неналичието на целенасочена и вярна поредна политика в тази тенденция. Трябва да се реализира надзор, сподели Владимир Георгиев от „ Българска социалистическа партия - Обединена левица ". Да, проектирането би трябвало да продължи. В момента над 70% от средствата към общините са от централизирания бюджет. Трябва да се намерения за децентрализация, съобщи той.
По думите му политическата рецесия, неналичието на консенсус и това, че няма едно поредно ръководство са довели до това общините да бъдат лимитирани и да не могат да влагат в своята инфраструктура.
До огромна степен тези проблеми се виждат и в страната, тъй че би трябвало да има повече повишен надзор и би трябвало по-бързо да се извършват публичните поръчки, добави Георгиев.
Основният проблем пред районната политика в България е диспропорцията в развиването на обособените райони - както сред самите райони, по този начин и вътре в тях сред обособените общини и области, съобщи Николай Нанков от ГЕРБ-СДС. Едни са възнагражденията в София, а други - във Видин. Едни са в Пловдив, други са в Ловеч, добави той.
На второ място, като приказваме за инфраструктура - тя е нещо извънредно значимо за икономическото развиване на страната. Когато имаме съответна, ефикасна, качествена инфраструктура, тя респективно води до реиндустриализация, подобряването на икономическите параметри, а оттова на виталния стандарт и приходите на популацията в тези райони, съобщи Нанков.
На трето място той загатна казуса с провежданата районна политика от обособените държавни управления.
Когато пристигна нов районен министър, приключва предходните цели и стартира изначало със свои цели, което е пагубно, защото районните цели са дълготрайни, съобщи Николай Нанков.
Най-големият проблем в бранша несъмнено е пътната инфраструктура - от качеството на пътищата до неналичието на съответна опция на автомобилния превоз - както на товарния, по този начин и на пътническия, съобщи Ивайло Костадинов от „ ИТН ".
На първо място той сложи товарния превоз поради основното му значение за стопанската система на България.
След като беше направена модернизацията на „ БДЖ - Пътнически транспорти ", в този момент е време да обърнем внимание и на товарните такива. България е част от еврозоната и Шенген и ние би трябвало да следваме европейския модел, който гласи, че сред 30 и 40% от товарите би трябвало да бъдат качени точно на влакове, съобщи Костадинов.
Куца ни само корупцията, която е в България. Корупционните покупко-продажби тук-там са до 80% в кражбите, изключително във ВиК холдингът. Там ние доказахме, че 80% е кражба. Тръбите се внасят от Македония и от Гърция, съобщи Павел Стоименов от „ Величие ".
И виждаме там тръбите костват 20 евро, а в българските фабрики са 34 лв.. Това е най-големият проблем, добави той.
Тези хора тук приказват какво могат да създадат. Нищо не могат да създадат, просто би трябвало да изкореним корупцията, в това число в районното министерство, съобщи Стоименов.
Депутатите се зареждат от Министерство на регионалното развитие през техните компании. Имаме ясни и точни доказателства. Искаме първо проверка и по-късно може да представим какво можем да създадем, сподели той.
Най-големите проблеми преди всичко са свързани с това, че корупционното тресавище трансформира районното министерство в машина за пари за избрани кръгове - неведнъж предизборно, сподели Йордан Иванов от ПП-ДБ.
По думите му това е повода парите за Автомагистрала „ Хемус " „ да изтекат в чували ". Според
Без план даваме 40% задатъци. Това е повода да има и въпросните ин хаус възлагания, съобщи Иванов.
Тъй като това не е министерство на пътищата - това е Министерство на районното развиване - бе опорочена националната стратегия за финансиране на общините, която изнапред беше страхотна концепция, само че болшинството в 51-ото Народно заседание караше кметовете да целунат нечий пръстен, с цел да могат да получат финансиране, сподели Иванов.
По думите му министерството би трябвало да се ангажира и с значими неща за бизнеса и жителите, а точно цифровизация на капиталовия развой.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




