Четирите кандидатури за парламентарен председател поставиха своеобразен рекорд в парламентарната

...
Четирите кандидатури за парламентарен председател поставиха своеобразен рекорд в парламентарната
Коментари Харесай

Четирибой за председателския пост - небивал прецедент в парламентарната ни история

Четирите кандидатури за парламентарен ръководител сложиха самобитен връх в парламентарната ни история. Четирима претенденти за председателския пост на Народното събрание единствено по себе си е казус, удостоверява пред Dir.bg и някогашният ръководител на Народното събрание проф. Огнян Герджиков.

Математиката при разпределението на силите преди вота за първия сред равните

Росен Желязков от ГЕРБ ще разчита твърдо на 67-те гласа на своите от ПГ, както и на тези на " Български напредък ", които дават своите 12 " за " за номинацията на първата по величина парламентарна група.

Никола Минчев ще чака поддръжката на съпартийците си от " Продължаваме промяната ", както и на довчерашния съдружен сътрудник " Демократична България ". Математиката сочи, че дотук първият води с евентуални 79 гласа против 73 от довчерашните ръководещи.

Българска социалистическа партия има своята номинация в лицето на безконечния зам.-председател на Народно събрание Кристиан Вигенин . " Възраждане " също излизат със своя кандидатура и тя е на зам.-председателя Петър Петров . Техните претенденти обаче разполагат с доста малко гласове - надлежно по 25 и 27, а не се чака някоя от останалите ПГ да заложи на тях.

Изглежда, че ключът от четирибоя ще се окаже в ръцете на Движение за права и свободи, които към момента мълчат накъде ще наклонят везните с техните 36 гласа. Логично е да се чака, че като поредна в дейностите си групировка ще заложат на традицията първият по брой депутати да има правото да излъчи ръководителя на Народно събрание.

Такава е парламентарната традиция и процедура отвън математиката. Всички останали партии в Народно събрание излъчват зам.-председатели и по този въпрос опълчване на политическа основа няма в годините обратно.

Проф. Огнян Герджиков: Прецедент от новата епоха насам!

Традициите обаче явно са за това и да се нарушават, както се случи за първи път. Такова роене на партийните желания допуска сложен избор, който хипотетично може и да не завърши в първия ден от летописа на 48-ия парламент. А до момента в който не бъде определен ръководител на Народното събрание, то не може да стартира работа всъщност.

" За първи път се случва да има толкоз доста издигнати кандидатури. Това е просто нещо неуместно! Аз не знам по какъв начин им е пристигнало мислено да издигат ръководител, надали не, всяка парламентарна група ", беше първата реакция на юриста с дълъг парламентарен стаж.

" Никога не е имало такова нещо. Аз най-малко не знам - от новата епоха насам, не знам подобен случай ", разяснява Огнян Герджиков и припомня, че това не се случвало в цялата ни парламентарна история.

" Неписано предписание е, че най-голямата парламентарна група излъчва претендент и се гласоподава ", напомня юристът.

        Гласува се, до момента в който се избере ръководител на Народно събрание - в случай че би трябвало и на идващия ден

" Гласува се, до момента в който се избере ", припомня проф. Герджиков. А в случай че не съумеят да излъчат пръв сред равни, националните избраници не престават с процедурата на идващия ден. " На идващия ден не престават и в случай че се окаже невероятно да се избере, ще станем казус в международната история - да не можем да си изберем ръководител на Народното събрание ", установи професорът.

" Не е планувано нещо особено нито в Конституцията, нито в Правилника на Народно събрание какво да се случи, само че би трябвало да се избере ръководител и да се изчерпят механически всички благоприятни условия ", добавя още проф. Герджиков по процедурата.

Друг няма право да води съвещанието - в тази ситуация Вежди Рашидов. Той може единствено да открие съвещанието като наей-възрастен народен представител. Не могат да извършват тези функционалности и заместник-председателите, в случай че бъдат определени преди ръководителя. В този случай те нямат право да водят съвещанията, както се случва всекидневно след към този момент конституираното управление на Народното събрание.

На какво му наподобява това роене на кандидатури? " Това са политически игри, които не им вършат чест ", дава отговор професорът.

И разяснява какъв знак дава 48-ия парламент, още с избора на ръководител.

" Самият факт, че потегля по подобен необикновен метод - в случай че по този начин считат да не престават, не знам какво да кажа. Че ще стигнем до избори отново - да, само че не ми се желае да е скоро, тъй като не е добре. Този парламент би трябвало да свърши няколко доста значими задания. И в случай че не ги свърши, да вземем да се закриваме като страна ", разяснява проф. Огнян Герджиков.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР