Четирима социалисти влизат в яростна битка за лидерския пост в

...
Четирима социалисти влизат в яростна битка за лидерския пост в
Коментари Харесай

Четирима в яростна битка за лидерския пост в БСП

Четирима социалисти влизат в гневна борба за лидерския пост в Българска социалистическа партия, овакантен, откакто Корнелия Нинова подаде оставка, а по-късно и бе изключена от столетната партия.

Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Калоян Паргов и Кристиан Вигенин ще мерят сили в директен избор или на конгрес – още не е ясно каква ще бъде формата на избор. В медийни участия през последната седмица и четиримата – по-отчетливо или по-завоалирано, дадоха да се разбере, че имат упоритости за водачество.

В изгода на Атанас Зафиров е фактът, че сега той извършва функционалностите ръководител. А в Българска социалистическа партия ръководителят постоянно има най-малко един коз повече в лидерското съревнование. Досега не е имало случай, когато отпред на партията да е заставал „ опозиционер “.

Борислав Гуцанов, макар слабото показване на БСП в родната му Варна, където всекидневно води кандидат-депутатската листа, също не е за подценяване. Той е учредителен секретар на партията, а затова, най-близо до сърцето на партийния уред, или най-малко до управлението му.

Заради желанието на двамата да бъдат припознати като с идентични благоприятни условия, в момента Зафиров и Гуцанов са съпредседататели на парламентарната група на „ БСП-Обединена левица “, без значение че тя наброява едвам 20 депутати. Такова нещо алените не помнят – в парламентарната им група да няма единоначалие. Конкуренцията сред двамата е толкоз мощна, че никой не желал да отстъпи в интерес на другия. Защото който е началник на групата в Народното събрание, при него отиват досиетата с цялата информация за делата „ по света и у нас “ и по този начин той става с едни гърди напред в политическата информираност. А това в една борба е доста значимо. Освен това ръководителят постоянно седи на първия ред в пленарната зала, даже парламентарната група да е от 10 депутати. 

Калоян Паргов е дълготраен ръководител на най-голямата и най-авторитетната алена организация – столичната. Влиянието му обаче надалеч не е единствено в София. От години Паргов е възприеман като опция на настоящия курс в столетницата освен около разногласията му с Нинова. От няколко години той е отпред на авторитетен в левите среди мозъчен концерн – Стратегически институт за национални политики и хрумвания.

Шансове за лидерския пост има и Кристиан Вигенин, който сега е зам.-председател на партията. Направи усещане, че по време на акцията за 51-ото Народно заседание Вигенин, който е евродепутат, заряза Брюксел и участваше интензивно в предизборните събития. След вота Вигенин написа писмо до Министерство на вътрешните работи, в което алармира за нарушавания с съответни образци по секции. Единствен в левицата, може би, с цел да съобщи ясна позиция във връзка с честността и прозрачността на вота - като евродепутат той няма по какъв начин да взе участие в подписката за касирането му до Конституционния съд. Впрочем и по времето на Нинова за Вигенини се говореше като за нейн правоприемник, освен това посочен от нея.

Везните в борбата за лидерския пост със своето въздействие ще накланят и хора, които няма да вземат участие директно в нея.

В момента в Българска социалистическа партия се борят 4 – 5 групи, което стана отчетливо ясно по време на реденето на кандидат-депутатските листи преди последните избори. Всяка от тези групи има неофициален водач.

Един от тях е Кирил Добрев, който преди години бе противник на Нинова в директното съревнование за ръководител. Сега обаче Добрев нямал желание да се кандидатира и подкрепял Атанас Зафиров.

Зафиров набирал точки и по евроатлантическа линия, не инцидентно беше ръководител на парламентарната комисия по защита в 47-ото Народно заседание.  " Групата на Зафиров е най-силна и той ще стане ръководител на Българска социалистическа партия на конгреса ", е мълвата от централата на партията. Освен това Зафиров се употребил с поддръжката на авторитетни червени династии.

Другата секта в Българска социалистическа партия - тази на Валери Жаблянов ще поддържа Атанас Зафиров, споделят наши източници. Зафиров е с гърди напред пред съперниците си и по линия на съществени връзки със презокеански авторитетни кръгове, които идват на власт.

Гуцанов също бил уверен в своя успех и даже заявявал, че ще завоюва борбата за ръководител на конгреса, тъй като никой не можел да пробие неговата делегатска група от Варна, както и въздействието му измежду делегатите от Търговище и Шумен. В същото време обаче нито от Тръговище, нито от Шумен алените имат депутатски мандат - а и в двата града за изборите отговаряше Гуцанов.  В Шумен дори беше лидер на листа. Депутат от левицата обясни пред Епицентър. бг, че Гуцанов залагал на поддръжката на проруското лоби на Румен Петков, който е най-силен по кремълската линия.

По външно-политическо въздействие премерва сили и Вигенин, който е някогашен министър на външните работи и от доста години на " ти " пък с тайните на брюкселските властови коридори. 

Въпреки че групата на кандидатите за шефския пост на „ Позитано “ 20 към този момент се оформя, още не е ясно по какъв начин ще се избира новият ръководител – пряко, както планува настоящият правилник или от конгреса, каквато бе практиката в по-стари времена. Но, с цел да може ръководителят още веднъж да се избира от конгреса, уставът би трябвало да бъде изменен. А това става единствено на конгрес.

И тук стартират разновидностите.

Кой да бъде този конгрес – сегашният 50-и или новият 51-ви.

До средата на декември в Българска социалистическа партия вървят отчетно-изборни събрания, на които се избират нови локални управления, само че и делегати за 51-я конгрес.
И двата разновидността за избор, споделят, имат свои почитатели. И измежду редовите социалисти, и измежду претендентите за лидерския пост.

Зафиров предпочитал да се свика в този момент настоящият 50-ти конгрес, да се промени уставът и новият ръководител да бъде избиран от делегатите.

Гуцанов, в противен случай, бил почитател на директния избор, защото бил уверен, че партията го обича. И по тази причина дружно с Вигенин провалили кворума на последното съвещание на Националния съвет. То трябваше да вземе решение за привикване на 50-я конгрес на 1 декември, само че това не стана, защото редиците в залата оредели.

И по този начин последното съвещание на Националния съвет на знаковата дата 10 ноември се разпуснало, без да вземе решение. „ Аз не съм Корнелия Нинова, няма да си изобретявам кворуми “, бил коментарът на Атанас Зафиров.

В устава на Българска социалистическа партия има една специфичност, приета преди повече от четвърт век – нейните конгреси са постояннодействащи и могат да бъдат свиквани на съвещание с решение на Националния съвет.

За пръв път тази уставна норма бе задействана през декември 2001 година малко откакто тогавашният ръководител на Българска социалистическа партия Георги Първанов бе определен за президент. По-късно Сергей Станишев като ръководител използваше конгресите в предизборна обстановка за активизиране на актива. Прекият избор на социалист №1 бе натрапен по времето на Корнелия Нинова и не инцидентно тя неотдавна предизвести алените: „ Внимавайте, да не ви вземат директния избор! “

И по този начин разногласието директен или заобиколен избор върви и сега и обърква " пътната карта " за избор на ръководител. Сред причините на тези, които желаят сегашната обстановка да се резервира е и това, че един нов правилник би трябвало да бъде регистриран в съда, а регистрацията може да отнеме 3 – 4 месеца. И по тази причина, в случай че се тръгне към нови избори за парламент, надали уставът ще бъде променян – левицата няма потребност и от разногласия по легитимността на ръководителя си. Които никога няма да допринесат за увеличение на известността й. Напротив – ще подгряват приказките от рода на – останаха един файтон хора и не могат да се схванат кой да води бащина тайфа.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР