България и еврозоната: Думата имат четирима финансови министри
Четирима финансови министри събра на едно място конференцията " България в Еврозоната - преимущества и благоприятни условия ", проведена от Dir.bg, КРИБ и Агенция за поощряване на МСП.
Служебният министър на финансите и народен координатор по подготовката на Република България за участието в Еврозоната Росица Велкова още в откриващия панел на форума очерта свършеното от служебното държавно управление през последните месеци, всички подхванати стъпки от българските институции и резултатите от тях за ускоряването на процеса по присъединението ни и подсигуряването на плануваната дата за участие в еврозоната - 1 януари 2024 година
" Изключително мощен и нужен знак към българските жители и европейските ни сътрудници за това, че приемането на еврото с целева дата 1 януари 2024 година се дефинира като народен приоритет, е признатото на 27 октомври 2022 от Народно събрание решение, с което се разпореди на българските държавни управления оттук нататък да ускорят договарянията с европейските институции и страните членки от Еврозоната и да ускорят техническата подготовка за въвеждане на еврото, с цел да се съблюдава избраната от страна на България целева дата ", сподели националният координатор за въвеждане на еврото.
" Това е сериозна стъпка към обезпечаване на последователност, на устрема и работата на България за приемане на еврото, защото решението ангажира, както настоящето, служебно държавно управление, по този начин и идните постоянни държавни управления. Тази историческа стъпка беше извънредно значима и скъпа, тъй като даде нужната легитимация и убеденост на екипите на МФ и на Българска народна банка пред европейските ни сътрудници. Значим и забележим резултат от това е подписаният на 6 декември в Брюксел Меморандум за съгласие с страните членки на Еврозоната и Комисията за започване на произвеждане на евромонети и за подготвителните задания преди началото на производството ", уточни още актуалният финансов министър.
Росица Велкова напомни, че подготовката ни за участие в Еврозоната се провежда и координира от Координационен съвет със съпредседатели министърът на финансите и подуправителят на Българска народна банка. Съветът се подкрепя от 8 междуведомствени работни групи. Активните дейности по техническата подготовка започнаха още през месец май с приемането от Министерски съвет на Националния проект за въвеждане на еврото в България.
Предстои до края на годината да бъде създаден и Закон за въвеждане на еврото в България, заяви Росица Велкова.
" Законът ще регламентира публичните връзки, свързани с приемането на еврото като публична валута в страната ", изясни тя.
" Целта със закона за въвеждане на еврото е да се откри процедура за въвеждане на еврото, курса на превръщане, извеждане на лв. от обращение, методът и срокът за подмяна на пари в брой, разпоредбите за превалутиране на цени, заплати, обществени помощи, ограниченията за отбрана на потребителите, наказания и други ", изясни министърът на финансите.
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
До края на годината ще бъде готова за пускане и информационната осведомителна акция, която ще се организира през 2023 година
" Целта на акцията ще бъде даване на точна, налична, ясна, разбираема,навременна и всеобхватна информация за всички на практика аспекти, които ще обхване законът за въвеждане на еврото. Фокус на капанията ще бъде и разясняването на всички зародили въпроси и превъзмогване на отрицателните настройки и страховете у българските жители от повишаване на цените, смяна в приходите, инфлацията от приемането на еврото ", съобщи Росица Велкова.
Министърът на финансите прикани Народното събрание да изведе в дневния си ред и да гласоподава обвързваните с влизането ни в Еврозоната закони. Росица Велкова изреди и кои са те: измененията в Закона за ограниченията против изпирането на пари, Кодекса за обезпечаване, Търговския закон и Закона за Българска народна банка.
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
Колегите й, някогашни финансови министри, имаха опция да бележит преимуществата на прекосяването към европейската валута по време на третия панел, където се дискутираха вероятностите за финансова непоклатимост и стопански напредък в еврозоната. Един след различен причините си за плюсовете от заменянето на лв. с еврото акцентираха министър-председателят на Република България (2013-2014) и министър на финансите (2005-2009) Пламен Орешарски, министърът на финансите (2014-2020) Владислав Горанов, Любомир Дацов, зам.-министър на финансите (2001-2005), финансовият министър (2001-2005) Милен Велчев и ръководителят на Комисията за отбрана на потребителите Стоил Алипиев. Модератор бе Николай Василев, ръководещ сътрудник на " Експат Капитал ", вицепремиер и министър на стопанската система (2001-2003).
И Горанов, Орешарски, Велчев и Дацов бяха безапелационни, че влизането в Еврозоната ще способства за благосъстоянието на българите и икономическото развиване на страната.
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
" Имаме всички изгледи да се присъединим към Еврозоната след към десетилетие и половина отсрочване по незнайни аргументи. Но това не е най-важното - пред страната ни се открива опция за нова положителна стъпка към пълноценна интеграция в европейската общественост, опция за социално-икономически прогрес след повече от десетилетие застой. Приемането еврото не ни прави автоматизирано по-богати, само че ни дава опция да станем такива, в случай че я желаеме, несъмнено ", съобщи Пламен Орешарски . И напомни: " За крайните песимисти по отношение на еврото ще напомня, че още през 1997 година приехме неофициално еврото, като въведохме валутния ръб и установихме за аварийна валута немската марка - разбирайте еврото ".
Орешарски се върна обратно във времето със загатна за " самоцелните и механически критици " за осъществената преди към четвърт век деноминация на българския лев, като измежду основателите за това е бил и самият той. " Тогава някои страхове, сходни на сегашните, се пропукаха и разсеяха заради чудесно осъществената подготвителна работа нека и в този момент е по този начин ", уточни някогашният министър председател. Той насочи апел към управляващите да разработят и предложат ограничения и политики за възстановяване на конкурентната дарба на стопанската система ни. " Това е същинският отговор на провокациите, които идват с участието ни в Еврозоната ", акцентира още Орешарски.
" България ще забогатее през идващите години, това няма да се дължи единствено на влизането ни в Еврозоната, тъй като процесът на действителна конвергенция няма да бъде спрян. По-важният въпрос е - какъв брой бързо ще забогатяваме и влизането ни в Еврозоната ще ни даде опция да забогатяваме по-бързо ", съобщи Милен Велчев . Велчев даже призна, че още няма явен отговор на това за какво не се присъединихме дружно с Хърватия към Еврозоната още при започване на 2023 година
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
" За преимуществата от влизане в еврозоната може да се приказва доста, само че аз мога да загатна по-скоро някои провокации за идващите месеци и години, които не са свързани толкоз с влизането в еврозоната, колкото с политическия подтекст. Виждате, че във всеки един миг, когато страната изпадне в политическа рецесия, съществени фундаменти и полезности се разпадат доста бързо. Затова изпуснахме момента да се движим със стъпките на Хърватия, а започнахме година преди тях. Ние доста мъчно се сплотяваме, даже за доста значими тематики. Но положителната вест е, че по тематиката с еврото може да се напредва в вярната посока даже във време на политическа рецесия ", съобщи Владислав Горанов.
Снимка: Николай Илиев
Бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов пък предизвести: " Еврозоната не е лекарство, тя е опция ".
" Ако знаеш какво правиш - тя може да бъде трамплин. А в случай че си апатичен, отрицателен или незнаещ, нищо няма да се промени в обстановката. Знаем ли и съответни ли сме на провокациите, които съществуват сега? Защото, в случай че ние не сме съответни, няма да взимаме верните политически решения и след година или две ", съобщи финансистът.
Дацов открои два съществени въпроса, които са предизвикателство по отношение на приемането ни в еврозоната - критерият за инфлацията и критерият за недостига. " Правенето на една такава политика сега и разбирането по какъв начин би трябвало да се прави е основополагаща. Имаме рядката опция трите съществени институции, които се занимават с макроикономически прогнози, да приказват на един език. Ако върнете обратно във времето, няма доста такива моменти, в които да сме единни и да не се подлагаме на критика. А в този момент Централната банка, фискалният съвет и самото Министерство на финансите приказват в един глас - и той е, че в случай че желаеме да преборим инфлацията, която очевидно сега е огромният стопански проблем, би трябвало да действаме в една посока ", добави Дацов.
Снимка: Николай Илиев
Председателят на Комисията за отбрана на потребителите Стоил Алипиев пък предложи да се намерения по какъв начин парите да имат по-голяма покупателна дарба и обърна внимание на нелоялните търговски практики. Последните, по думите му, от страна на неточните търговци, въвличат и правилните да навлязат в сивия бранш.
" Животът ме е научил на едно - цената на една стока е такава, каквато някой ти я заплати. Може би значимият въпрос е по какъв начин да не се покачват цените - това в номинално изражение е мъчно да бъде спряно ", сподели той. По думите му нелоялните търговски практики за продажба на артикули и услуги са главен пазарен проблем, който изкривява целия пазар и е причина за повишение на цените. " Ако огромните търговски вериги, който обезпечават дребната и междинната потребителска кошница на потребителите, употребяват тези нелоялни практики, това въвлича измежду себе си целия пазар, тъй като дребните търговци ще са принудени да покачат и те цените ", изясни Алипиев.
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
Служебният министър на финансите и народен координатор по подготовката на Република България за участието в Еврозоната Росица Велкова още в откриващия панел на форума очерта свършеното от служебното държавно управление през последните месеци, всички подхванати стъпки от българските институции и резултатите от тях за ускоряването на процеса по присъединението ни и подсигуряването на плануваната дата за участие в еврозоната - 1 януари 2024 година
" Изключително мощен и нужен знак към българските жители и европейските ни сътрудници за това, че приемането на еврото с целева дата 1 януари 2024 година се дефинира като народен приоритет, е признатото на 27 октомври 2022 от Народно събрание решение, с което се разпореди на българските държавни управления оттук нататък да ускорят договарянията с европейските институции и страните членки от Еврозоната и да ускорят техническата подготовка за въвеждане на еврото, с цел да се съблюдава избраната от страна на България целева дата ", сподели националният координатор за въвеждане на еврото.
" Това е сериозна стъпка към обезпечаване на последователност, на устрема и работата на България за приемане на еврото, защото решението ангажира, както настоящето, служебно държавно управление, по този начин и идните постоянни държавни управления. Тази историческа стъпка беше извънредно значима и скъпа, тъй като даде нужната легитимация и убеденост на екипите на МФ и на Българска народна банка пред европейските ни сътрудници. Значим и забележим резултат от това е подписаният на 6 декември в Брюксел Меморандум за съгласие с страните членки на Еврозоната и Комисията за започване на произвеждане на евромонети и за подготвителните задания преди началото на производството ", уточни още актуалният финансов министър.
Росица Велкова напомни, че подготовката ни за участие в Еврозоната се провежда и координира от Координационен съвет със съпредседатели министърът на финансите и подуправителят на Българска народна банка. Съветът се подкрепя от 8 междуведомствени работни групи. Активните дейности по техническата подготовка започнаха още през месец май с приемането от Министерски съвет на Националния проект за въвеждане на еврото в България.
Предстои до края на годината да бъде създаден и Закон за въвеждане на еврото в България, заяви Росица Велкова.
" Законът ще регламентира публичните връзки, свързани с приемането на еврото като публична валута в страната ", изясни тя.
" Целта със закона за въвеждане на еврото е да се откри процедура за въвеждане на еврото, курса на превръщане, извеждане на лв. от обращение, методът и срокът за подмяна на пари в брой, разпоредбите за превалутиране на цени, заплати, обществени помощи, ограниченията за отбрана на потребителите, наказания и други ", изясни министърът на финансите.
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
До края на годината ще бъде готова за пускане и информационната осведомителна акция, която ще се организира през 2023 година
" Целта на акцията ще бъде даване на точна, налична, ясна, разбираема,навременна и всеобхватна информация за всички на практика аспекти, които ще обхване законът за въвеждане на еврото. Фокус на капанията ще бъде и разясняването на всички зародили въпроси и превъзмогване на отрицателните настройки и страховете у българските жители от повишаване на цените, смяна в приходите, инфлацията от приемането на еврото ", съобщи Росица Велкова.
Министърът на финансите прикани Народното събрание да изведе в дневния си ред и да гласоподава обвързваните с влизането ни в Еврозоната закони. Росица Велкова изреди и кои са те: измененията в Закона за ограниченията против изпирането на пари, Кодекса за обезпечаване, Търговския закон и Закона за Българска народна банка.
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
Колегите й, някогашни финансови министри, имаха опция да бележит преимуществата на прекосяването към европейската валута по време на третия панел, където се дискутираха вероятностите за финансова непоклатимост и стопански напредък в еврозоната. Един след различен причините си за плюсовете от заменянето на лв. с еврото акцентираха министър-председателят на Република България (2013-2014) и министър на финансите (2005-2009) Пламен Орешарски, министърът на финансите (2014-2020) Владислав Горанов, Любомир Дацов, зам.-министър на финансите (2001-2005), финансовият министър (2001-2005) Милен Велчев и ръководителят на Комисията за отбрана на потребителите Стоил Алипиев. Модератор бе Николай Василев, ръководещ сътрудник на " Експат Капитал ", вицепремиер и министър на стопанската система (2001-2003).
И Горанов, Орешарски, Велчев и Дацов бяха безапелационни, че влизането в Еврозоната ще способства за благосъстоянието на българите и икономическото развиване на страната.
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
" Имаме всички изгледи да се присъединим към Еврозоната след към десетилетие и половина отсрочване по незнайни аргументи. Но това не е най-важното - пред страната ни се открива опция за нова положителна стъпка към пълноценна интеграция в европейската общественост, опция за социално-икономически прогрес след повече от десетилетие застой. Приемането еврото не ни прави автоматизирано по-богати, само че ни дава опция да станем такива, в случай че я желаеме, несъмнено ", съобщи Пламен Орешарски . И напомни: " За крайните песимисти по отношение на еврото ще напомня, че още през 1997 година приехме неофициално еврото, като въведохме валутния ръб и установихме за аварийна валута немската марка - разбирайте еврото ".
Орешарски се върна обратно във времето със загатна за " самоцелните и механически критици " за осъществената преди към четвърт век деноминация на българския лев, като измежду основателите за това е бил и самият той. " Тогава някои страхове, сходни на сегашните, се пропукаха и разсеяха заради чудесно осъществената подготвителна работа нека и в този момент е по този начин ", уточни някогашният министър председател. Той насочи апел към управляващите да разработят и предложат ограничения и политики за възстановяване на конкурентната дарба на стопанската система ни. " Това е същинският отговор на провокациите, които идват с участието ни в Еврозоната ", акцентира още Орешарски.
" България ще забогатее през идващите години, това няма да се дължи единствено на влизането ни в Еврозоната, тъй като процесът на действителна конвергенция няма да бъде спрян. По-важният въпрос е - какъв брой бързо ще забогатяваме и влизането ни в Еврозоната ще ни даде опция да забогатяваме по-бързо ", съобщи Милен Велчев . Велчев даже призна, че още няма явен отговор на това за какво не се присъединихме дружно с Хърватия към Еврозоната още при започване на 2023 година
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
" За преимуществата от влизане в еврозоната може да се приказва доста, само че аз мога да загатна по-скоро някои провокации за идващите месеци и години, които не са свързани толкоз с влизането в еврозоната, колкото с политическия подтекст. Виждате, че във всеки един миг, когато страната изпадне в политическа рецесия, съществени фундаменти и полезности се разпадат доста бързо. Затова изпуснахме момента да се движим със стъпките на Хърватия, а започнахме година преди тях. Ние доста мъчно се сплотяваме, даже за доста значими тематики. Но положителната вест е, че по тематиката с еврото може да се напредва в вярната посока даже във време на политическа рецесия ", съобщи Владислав Горанов.
Снимка: Николай Илиев
Бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов пък предизвести: " Еврозоната не е лекарство, тя е опция ".
" Ако знаеш какво правиш - тя може да бъде трамплин. А в случай че си апатичен, отрицателен или незнаещ, нищо няма да се промени в обстановката. Знаем ли и съответни ли сме на провокациите, които съществуват сега? Защото, в случай че ние не сме съответни, няма да взимаме верните политически решения и след година или две ", съобщи финансистът.
Дацов открои два съществени въпроса, които са предизвикателство по отношение на приемането ни в еврозоната - критерият за инфлацията и критерият за недостига. " Правенето на една такава политика сега и разбирането по какъв начин би трябвало да се прави е основополагаща. Имаме рядката опция трите съществени институции, които се занимават с макроикономически прогнози, да приказват на един език. Ако върнете обратно във времето, няма доста такива моменти, в които да сме единни и да не се подлагаме на критика. А в този момент Централната банка, фискалният съвет и самото Министерство на финансите приказват в един глас - и той е, че в случай че желаеме да преборим инфлацията, която очевидно сега е огромният стопански проблем, би трябвало да действаме в една посока ", добави Дацов.
Снимка: Николай Илиев
Председателят на Комисията за отбрана на потребителите Стоил Алипиев пък предложи да се намерения по какъв начин парите да имат по-голяма покупателна дарба и обърна внимание на нелоялните търговски практики. Последните, по думите му, от страна на неточните търговци, въвличат и правилните да навлязат в сивия бранш.
" Животът ме е научил на едно - цената на една стока е такава, каквато някой ти я заплати. Може би значимият въпрос е по какъв начин да не се покачват цените - това в номинално изражение е мъчно да бъде спряно ", сподели той. По думите му нелоялните търговски практики за продажба на артикули и услуги са главен пазарен проблем, който изкривява целия пазар и е причина за повишение на цените. " Ако огромните търговски вериги, който обезпечават дребната и междинната потребителска кошница на потребителите, употребяват тези нелоялни практики, това въвлича измежду себе си целия пазар, тъй като дребните търговци ще са принудени да покачат и те цените ", изясни Алипиев.
Снимка: Николай Илиев, Dir.bg
Източник: dir.bg
КОМЕНТАРИ