Частните съдебни изпълнители да помагат при събирането на глобите на

...
Частните съдебни изпълнители да помагат при събирането на глобите на
Коментари Харесай

Важно за всички шофьори! Започват проверки за неплатени глоби към КАТ

Частните правосъдни реализатори да оказват помощ при събирането на санкциите на КАТ, предлага Камарата им. Тя към този момент е разпратила писма за това до премиера и министрите на финансиите и вътрешните работи. Целта е освен да има по-висока събираемост на санкциите, само че и да се дисциплинират водачите.
"Нашето предложение е най-тежките случаи с рецидивисти на пътя, които имат десетки санкции и неплатени санкции да бъдат предоставени на ЧСИ за предварителна защита ", сподели ръководителят на Камарата на ЧСИ Георги Дичев. От министерство на финансите към този момент дали позитивен отговор на предлагането, чака се мнение на Министерство на вътрешните работи. "Пратихме 2 писма до вътрешното министерство - на 30 май и 8 август, само че още няма отговор ", сподели Дичев, представен от "Монитор " и Блиц.
Оказва се, че наказванията на доста несциплинирани водачи, които си мислят, че разпоредбите за тях не важат, действително не са приложени. Това възприятие за безотговорност е огромен проблем на обществото и е причина за големия брой жертви и ранени на пътя. Всеки ден в пресата се изнасят случаи на тежки произшествия с пияни или дрогирани водачи ", сподели Дичев. Според него всяка година у нас остават несъбрани десетки милиони от санкции.
Давността за тях е 2 година Според данни, огласени неотдавна, събираемостта на санкциите у нас е сред 65 и 70 %. Санкциите в по-малък размер се събират по-лесно. Държавата харчи пари за пощенски услуги, телефони, заплати на чиновници, консумативи и други Може да се получи по този начин, че за взимане от 50 лева тя да похарчи 100 лева Ако събирането на санкциите се разпореди на ЧСИ, страната и общините няма да заплащат нито стотинка, а ще съберат десетки милиони.
Разходите остават за длъжника, а при положение на крах - за правосъдния реализатор, изясни Дичев. От години ЧСИ събират вземанията на общините и съдилищата. Този модел към този момент работи сполучливо в страни като Франция, Холандия, Белгия и други Идеята не е нова и се разисква от 2006-2007 година Законодателна смяна не е нужна и метода на събиране на санкциите може да се уреди с едно съглашение за съдействие сред ЧСИ и министерствата.
Другата концепция е по-скоро у нас да се вкара електронен запор. Това е платформа, през която банките и правосъдните реализатори могат по-лесно да си разменят всевъзможен тип известия, в това число и за запори. Чрез нея таксите ще се понижат, работата ще се форсира, ще се пестят средства и ще има отбрана за длъжника, защото ще се избегнат неточности. За въвеждането на електронен запор има подготвен програмен продукт, направен дружно с банките.
От години обаче се чака разпоредба, която се приготвя в Министерството на правораздаването. Дичев сподели още, че последните промени в ГКП не могат да се оценят еднопосочно. "Този път законодателят залитна в посока на длъжника, през 2007 година беше в посока на кредитора. Има значително нездравословни измемения, само че има и голям брой позитивни, да вземем за пример въвеждането на електронните търгове ", добави той. С измененията в ГКП се вкара таван за всички вземания, а таксите бяха съществено понижени. При електронните търгове пък правосъдният реализатор единствено ще отстранява участниците, които нямат право да наддават.
В самата платформа ще се вкарва единствено настоящата цена. Всеки ще може да наддава без да има визия кои са другите, които наддават. За страдание в последните месеци правосъдните реализатори бяха превърнати в изкупителна жертва на всички съществуващи и несъществуващи проблеми при събиране на вземания.
Забрави се, че правосъдният реализатор, без значение частен или държавен, извършва актове на съда. Той в никакъв случай не съди и не споделя кой е крив и кой прав, кой дължи и кой не, или какъв брой, изясни Дичев. За първите 6 месеца на годината ЧСИ са събрали от длъжници 600 млн. лева, които влизат в бюджета.
Само в интерес на жителите са събрани 92 млн.лв. Ръст има във връзка с вземанията за прехрана - до юли т.. те са 2,2 млн.лв., а за заплати - 5,5 млн.лв. За цялата 2016 година събраните вземания са били надлежно - 3 млн.лв. за издържки и 8 млн.лв. - за заплати. Намаляват делата за събиране на вземанията на съдилищата. Те са 5200, при 16 000 за цялата 2016 година Събраните пари обаче се усилват - 800 000 лева единствено за първата половина на 2017 година
Увеличават се и дисциплинарните каузи против правосъдните реализатори - от началото на годината до 7 декември те са 61, а през 2016 г.- 46. През 2017 година Съветът на Камарата на ЧСИ е взел 33 решения за формиране на дисциплинарки. Внесъл е 10 претенции за отнемане от дееспособност и е предложил на дисциплинарната комисия да наложи 7 санкции за санкция на 5000 лева
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР