Частната космическа сонда Blue Ghost, част от програмата НАСА CLPS,

...
Частната космическа сонда Blue Ghost, част от програмата НАСА CLPS,
Коментари Харесай

Космическа сонда показа как изглежда Земята от обратната страна на Луната: уникални кадри

Частната галактическа сонда Blue Ghost, част от програмата НАСА CLPS, продължава своята задача за проучване на Луната. По време на последните маневри галактическият транспортен съд съобщи нови фрагменти от далечната страна на спътника и сложи връх, като за първи път засече GPS сигнали на рекордно разстояние от Земята.

Това заяви научно-популярния уебсайт IFLScience.

Какво включва задачата Blue Ghost?

Blue Ghost възнамерява да направи меко кацане в Mare Crisium на 2 март, където ще достави 10 научни прибора. Преди това сондата ще извърши серия от маневри за нахлуване в ниска лунна орбита. По-рано устройството съобщи видеозаписи от задната страна на спътника на Земята.

„ Третата и последна орбитална промяна е приключена! Рано тази заран екипът на Firefly извърши 16-секундно включване на моторите, позволявайки на галактическия транспортен съд да навлезе в съвсем кръгова орбита “ — споделиха чиновници на задачата.

Blue Ghost носи принадлежности на НАСА, които ще учат топлинните потоци в недрата на Луната, взаимоотношенията на частиците с повърхността и магнитните и електрическите полета. Освен това устройството ще прави рентгенови изображения на магнитосферата на Земята.

Мисията ще тества нови технологии, в това число анализиране на свойствата на лунния реголит, тестване на устойчивите на радиация изчислителни системи и способи за битка с лунния прахуляк.

Записи от задачите на Blue Ghost и основни опити

Един от основните опити ще бъде наблюдението на цялостното слънчево затъмнение на 14 март, когато Земята ще скрие Слънцето над лунния небосвод. А на 16 март Blue Ghost ще запише резултата на зарево на хоризонта, породен от левитиращия лунен прахуляк.

Феноменът, записан за първи път от астронавта Юджийн Сърнан по време на задачата на Аполо 17, може да съставлява опасност за бъдещите задачи, защото зареденият прахуляк може да проникне в оборудването и белите дробове на хората.

Сондата сложи и нов връх: за първи път в историята пробният модул LuGRE записва GPS-сигнали на разстояние 396 хиляди километра от Земята, което отваря опцията за потребление на сателитни навигационни системи за ориентировка по пътя към Луната и на нейната повърхнина.

След кацането LuGRE ще продължи да работи още 14 дни и ще се опита да сложи нов връх — за първи път да улови GPS-сигнал на лунната повърхнина. Това ще бъде значима стъпка към по-точната навигация за бъдещите задачи.

Източник: kaldata.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР