Частичността на Шенген се приема от българите без враждебност, но

...
Частичността на Шенген се приема от българите без враждебност, но
Коментари Харесай

Какви са нагласите на българите за приемането ни в Шенген?

Частичността на Шенген се приема от българите без неприязън , само че приемането в цялостен вид в действителност би било признато и като сериозен триумф – в случай че обаче властта успее да отдели от облик на Шенген насложения облик на миграцията, който основава забележими страхове.

В борбите за знаци, памет и история концепциите и дейностите, идващи от властта пък срещат към този момент опозиция и даже намерено отрицателни реакции. Част от полемиките по тази тематика пък не са съумели да се трансфорат в публично мнение и са останали само във фаза на публичен инстинкт . Това демонстрира изследване на „ Галъп Интернешънъл “, част от самостоятелната изследователска стратегия на организацията, извършено сред 11 и 19 януари 2023 година измежду 807 души по метода „ лице в лице “ с таблети.

Приемането на България в Шенген по въздух и вода носи действителна изгода на България, споделят 30,3% от пълнолетните българи . Не носи нито изгода, нито щета на България считат 38,7%, а 14,5% считат, че носи действителна щета на България . Останалите не могат да преценяват.

Така мненията са по-скоро неутрални и даже по-скоро доброжелателни , в сравнение с враждебни. Враждебността идва основно от опозицията, а безразличието проличава най-много при дистанцираните от политиката. Закономерно, последователите на властта са позитивно оценяващи . И въпреки всичко, изпъкването на „ нито изгода, нито щета “ надали е най-хубавият отзив. Далеч по-добре се прави оценка вероятността за пълноценно влизане в Шенген . Ще носи действителна изгода на България одобряват 50,6% , няма да носи нито изгода, нито щета на страната, избират 21% , а 13,7% намират евентуална действителна щета за страната ни . А тогава потребно ли е страната изобщо да не влиза в Шенген? 15,3% считат, че това ще е потребно, 29,6% не намират разлика, само че въпреки всичко най-сериозен дял намира оставането ни отвън Шенген за действителна вреда – 36,3%. Останалите се двоумят.

„ Галъп интернешънъл болкан “ сложи респондентите в пробна обстановка: „ Сега ще Ви помоля да помислите за Шенгенското пространство. Ако за присъединението на България към Шенген се постанова България да одобри още бежанци в страната и Вие би трябвало да изберете единствено едно от следните две кое от тях бихте избрали? “

По-важно е България да се причисли към Шенген, даже и да се постанова да се одобряват още бежанци в страната, споделят 24,6% . По-важно е да не се постанова България да приема повече бежанци, даже и това да попречи на присъединението към Шенген, избират 56,3% . 19,1% не могат да преценяват. Въпросът надали изчерпва палитрата на вариантите, само че е задоволително сладкодумен за двете отзиви, които се постановат у нас по тематиката. Хората с по-неблагоприятен витален небосвод, по-висока възраст, респ. живеещи в по-малки обитаеми места и гласуващи за опозиционни партии прочие, са и по-боязливи .

Така, на този стадий, става известно, че отношението към частичното приемане не е неприятно, само че цялостното приемане на страната ни би било в действителност признато за достижение . За да се опише какъвто и да било триумф обаче, ще е нужно да се разсейват разказите за мигрантски напор.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР