Екоминистерството спира част от мощностите на ТЕЦ Бобов дол
Част от мощностите на Топлоелектрическа централа " Бобов дол " ще бъдат спрени, разгласи в четвъртък министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова.
Регионалната ревизия по околната среда и водите – София е наложила насилствена административна мярка на централата, с която се стопира работата на Енергиен казан 2. Това е един от трите енергийни котела, които съставляват горивната апаратура за произвеждане на електрическа и топлинна сила на сдружението, свързвано с Христо Ковачки.
Централата бълва непречистени газове
Пез последните месеци в системата на Министерство на околната среда и водите са постъпили десетки сигнали за систематични нарушавания на екологичното законодателство и на комплексното позволение на Топлоелектрическа централа " Бобов дол ". На 13 и 16 май са осъществени инспекции, при които за следващ път са открити " неорганизирани излъчвания в атмосферния въздух, като източникът е постройката, в която са ситуирани енергийните котли на централата ", обясниха от екоминистерството.
Добавиха, че са открити и " съществени количества на неорганизирани излъчвания от газоходите на Енергиен казан 2 в сектора при димните вентилатори преди сероочистващата апаратура ". Изпускането на пушек преди съответните сероочистващи съоръжения е неразрешено от закона.
" Нещо повече – открито е отклоняване на отпадъчни газове през изпускателно устройство, което е предопределено да се употребява само при временен режим на работа на инсталацията, а по време на инспекциите инсталацията не е работила в подобен временен режим ", разясняват още от екоминистерството.
Глоби за 9 млн. лв., на са събрани са едвам 2 млн.
Росица Карамфилова сподели още, че от 2020 година до момента на Топлоелектрическа централа " Бобов дол " са наложени 117 акта за нарушавания и наказания на обща стойност над 9 млн. лв., само че доказаните и събрани досега наказания са за едвам към 2 млн. лв.. Само от началото на тази година са осъществени 29 инспекции и досега са формирани 13 акта за нарушавания, само че с тях не е реализиран нужният резултат.
Принудителното прекъсване на Енергиен казан 2 се случва в миг, когато от Топлоелектрическа централа " Бобов дол " е доказано, че са осъществени ремонтни действия на Енергиен казан 3, а към сегашния миг Енергиен казан 1 е в ремонт в осъществяване на препоръчаната от сдружението стратегия с краткосрочни оздравителни ограничения за " привеждане на централата в сходство с изискванията на Комплексното позволение и за прекратяване на превишенията на нормите за качество на въздуха в региона на централата ".
Централата ще работи с един блок
Според министъра на енергетиката Ива Петрова Топлоелектрическа централа " Бобов дол ", с цел да се подсигурява непрекъснатото електрозахранване на потребителите в София и София-област, е належащо Топлоелектрическа централа " Бобов дол " да работи с най-малко един блок с минимално натоварване от 150 MW. " По данните, документите и информацията, с които разполагаме, няма спънки централата да обезпечи работа с един блок ", сподели Ива Петрова.
В заповедта за прекратяване на работата на Енергиен казан 2 е записано, че насилствената административна мярка ще работи до премахване на нарушаванията по съответните сектори на газоходите с оглед гарантиране спазването на условията по комплексното позволение.
" Всички са равни пред закона и законът ще се ползва с цялата му суровост. Ще следим какви дейности ще предприеме операторът, в това число по декларираните ремонтни действия, с цел да се откри по какъв начин се подсигурява спазването на екологичното законодателство ", изрично съобщи министър Росица Карамфилова.
Регионалната ревизия по околната среда и водите – София е наложила насилствена административна мярка на централата, с която се стопира работата на Енергиен казан 2. Това е един от трите енергийни котела, които съставляват горивната апаратура за произвеждане на електрическа и топлинна сила на сдружението, свързвано с Христо Ковачки.
Централата бълва непречистени газове
Пез последните месеци в системата на Министерство на околната среда и водите са постъпили десетки сигнали за систематични нарушавания на екологичното законодателство и на комплексното позволение на Топлоелектрическа централа " Бобов дол ". На 13 и 16 май са осъществени инспекции, при които за следващ път са открити " неорганизирани излъчвания в атмосферния въздух, като източникът е постройката, в която са ситуирани енергийните котли на централата ", обясниха от екоминистерството.
Добавиха, че са открити и " съществени количества на неорганизирани излъчвания от газоходите на Енергиен казан 2 в сектора при димните вентилатори преди сероочистващата апаратура ". Изпускането на пушек преди съответните сероочистващи съоръжения е неразрешено от закона.
" Нещо повече – открито е отклоняване на отпадъчни газове през изпускателно устройство, което е предопределено да се употребява само при временен режим на работа на инсталацията, а по време на инспекциите инсталацията не е работила в подобен временен режим ", разясняват още от екоминистерството.
Глоби за 9 млн. лв., на са събрани са едвам 2 млн.
Росица Карамфилова сподели още, че от 2020 година до момента на Топлоелектрическа централа " Бобов дол " са наложени 117 акта за нарушавания и наказания на обща стойност над 9 млн. лв., само че доказаните и събрани досега наказания са за едвам към 2 млн. лв.. Само от началото на тази година са осъществени 29 инспекции и досега са формирани 13 акта за нарушавания, само че с тях не е реализиран нужният резултат.
Принудителното прекъсване на Енергиен казан 2 се случва в миг, когато от Топлоелектрическа централа " Бобов дол " е доказано, че са осъществени ремонтни действия на Енергиен казан 3, а към сегашния миг Енергиен казан 1 е в ремонт в осъществяване на препоръчаната от сдружението стратегия с краткосрочни оздравителни ограничения за " привеждане на централата в сходство с изискванията на Комплексното позволение и за прекратяване на превишенията на нормите за качество на въздуха в региона на централата ".
Централата ще работи с един блок
Според министъра на енергетиката Ива Петрова Топлоелектрическа централа " Бобов дол ", с цел да се подсигурява непрекъснатото електрозахранване на потребителите в София и София-област, е належащо Топлоелектрическа централа " Бобов дол " да работи с най-малко един блок с минимално натоварване от 150 MW. " По данните, документите и информацията, с които разполагаме, няма спънки централата да обезпечи работа с един блок ", сподели Ива Петрова.
В заповедта за прекратяване на работата на Енергиен казан 2 е записано, че насилствената административна мярка ще работи до премахване на нарушаванията по съответните сектори на газоходите с оглед гарантиране спазването на условията по комплексното позволение.
" Всички са равни пред закона и законът ще се ползва с цялата му суровост. Ще следим какви дейности ще предприеме операторът, в това число по декларираните ремонтни действия, с цел да се откри по какъв начин се подсигурява спазването на екологичното законодателство ", изрично съобщи министър Росица Карамфилова.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ




