Любомир Дацов: Ако не бяха се случили нещата в Иран, можеше нещата да не изглеждат толкова остри
Бюджетният недостиг от дълго време е спуснат. Още преди 3 години, а сега просто вървим по тази инерция, която беше основана. Той като е една шейна, тя върви надолу и доста мъчно може да бъде поправена, с цел да промени посоката или да спре да набира маса. Същото нещо и с бюджетния недостиг. За страдание, заплахата от недостиг, който ще премине рационалните граници, беше още преди 3 години. Последните години е въпрос на инерция и отвод от реализиране на някакви цели или заложени политики в бюджета, с цел да може по някакъв метод да бъде закърпена обстановката, която непрестанно избива. Това каза Любомир Дацов, член на фискалния съвет и някогашен заместник-министър на финансите в предаването " България, Европа и светът на фокус “ по радио ФОКУС .
И добавя: " Ние представихме съотношението на недостига като номинална сума към брутния вътрешен артикул на годишна база, въпреки, че почтено казано, това не е най-икономически правилно, тъй като едното е тримесече, пък другото е годишна база, т.е. съпоставката не е доста правилна. Изводите са едни и същи, без значение по какъв начин се показват нещата, само че в случай че сравните на база предстоящ тримесечен БВП, тримесечните данни, дефицитът се получава над 5,8% от Брутният вътрешен продукт. Тоест, пренесено за останалата част на годината, в случай че няма корективни дейности, дефицитът си отива към едни чисти 6%, които ние доста от дълго време ги приказваме, че дефицитът действително е толкоз, само че той се компенсирашеот време на време с някакви политически ограничения или отвод от избрани разноски ".
" В такова време разбираш какъв какъв е смисълът на здравия разсъдък. Защото доста мъчно се изяснява на хората, за какво не би трябвало някой да им дава повече. Фактът е, че всеки желае да получава повече, без значение дали заслужава или не. Такава е логиката и философията на нещата. И заради тази причина имаме това, което се случва в последните години, защото политиците играят с тези стремежи и чувства. Тази лавина ще продължи и може да продължи много дълго време, в случай че в действителност не идва рецесия. Тя рецесията в никакъв случай не може да бъде предизвестена. Тоест, в случай че ние продължавахме да имаме някакви положителни стопански връзки, не се бяха получили нещата, да вземем за пример, в Иран, можеше нещата да не наподобяват толкоз остри ", споделя още Любомир Дацов.
Според него България има и страховете, че ще се забави икономическата интензивност. Ако се осъществят тези неприятни сюжети най-малкото, което може да се случи е да липсват 2% от брутния вътрешен артикул от приходите, т.е. да се забави икономическата интензивност, да се увеличи малко безработицата.
" Но в случай че се отиде на един по-продължителен негативен сюжет, тогава в случай че се повторят нещата от 2021 година, или 2008-2009 година, тогава въздействието върху бюджета беше 6% и половина от Брутният вътрешен продукт. И то не беше най-лошото. Тоест, в случай че се получи нещо такова като в 2009 като заостреност на рецесията, представете си, че ние ще отидем, да вземем за пример, на недостиг от 10% от брутния врътешен артикул, даже от горната страна. И огромният проблем е, че няма да бъдем единствено ние, ще бъдат доста други страни. И тогава търсенето на заеми, т.е. вземането на дълг, ще бъде безусловно всеобщо и няма да бъде на тази цена, която е сега ", споделя специалистът.
И прибавя: " Онова, което може да се оформи, в случай че продължи рецесията в залива, ще бъде нещо, което се назовава стагфлация. И при стагфлацията, ти съвсем нямаш никакви принадлежности, на които да въздействаш, защото паричната политика от една страна изисква, с цел да се бориш с инфлацията да имаш високи ликви, а въпреки това пък, с цел да се бориш със спадащия стопански напредък, би трябвало да имаш поддръжка, т.е. да имаш ниски ликви. Политиката не може да бъде еднопосочна, нито подкрепена от бюджета, нито пък подкрепена през паричните принадлежности ".
Любомир Дацов счита, че стагфлацията е един от ужасите на политиците, които ръководят, защото в кратковременен проект нищо не работи освенсредносрочни ограничения. Стагфлацията е съчетанието на висока инфлация, с намаляващ стопански напредък. Еспертът осведоми, че имаме инфлация, когато имаме изпреварващ напредък или по този начин нареченото " прегряване на пазара на труда ", или в някои от другите области, което води до търсене над потенциала на стопанската система и тогава нормално се получава прегряване и инфлация.
" Но това е положителният случай, тъй като тогава всички тези принадлежности, които са в Централната банка и в Министерство на финансите, в случай че желаят политиците естествено да реагират, могат да реагират и то много дейно. При стагфлацията, нещата са в ссрещуположни направления, както ви споделих. Монетарната политика би трябвало да е в едната посока въздействията, а фискалната политика не може да си разреши да се намеси на пазара, тъй като е притисната от това, от кое място да откри пари ", споделя още той.
За това по какъв начин ще усетим последниствията в всекидневието, той споделя: " Всеки ще го усети по-реално, само че тогава, когато има рецесия, нали при една рецесия, знаем какво се случва. Забавя се икономическия напредък. Ние имаме затегнат пазар на труда. Тоест, пазарът на труда ще реагира по-бавно, тъй като в началото множеството работодатели ще гледат да запазат производството, потенциала на хората, само че всички зависи от дълбочината на един подобен развой. Във всеки случай, дано да не се случва да се размине в допустимо най-лекия вид ".
И добавя: " Ние представихме съотношението на недостига като номинална сума към брутния вътрешен артикул на годишна база, въпреки, че почтено казано, това не е най-икономически правилно, тъй като едното е тримесече, пък другото е годишна база, т.е. съпоставката не е доста правилна. Изводите са едни и същи, без значение по какъв начин се показват нещата, само че в случай че сравните на база предстоящ тримесечен БВП, тримесечните данни, дефицитът се получава над 5,8% от Брутният вътрешен продукт. Тоест, пренесено за останалата част на годината, в случай че няма корективни дейности, дефицитът си отива към едни чисти 6%, които ние доста от дълго време ги приказваме, че дефицитът действително е толкоз, само че той се компенсирашеот време на време с някакви политически ограничения или отвод от избрани разноски ".
" В такова време разбираш какъв какъв е смисълът на здравия разсъдък. Защото доста мъчно се изяснява на хората, за какво не би трябвало някой да им дава повече. Фактът е, че всеки желае да получава повече, без значение дали заслужава или не. Такава е логиката и философията на нещата. И заради тази причина имаме това, което се случва в последните години, защото политиците играят с тези стремежи и чувства. Тази лавина ще продължи и може да продължи много дълго време, в случай че в действителност не идва рецесия. Тя рецесията в никакъв случай не може да бъде предизвестена. Тоест, в случай че ние продължавахме да имаме някакви положителни стопански връзки, не се бяха получили нещата, да вземем за пример, в Иран, можеше нещата да не наподобяват толкоз остри ", споделя още Любомир Дацов.
Според него България има и страховете, че ще се забави икономическата интензивност. Ако се осъществят тези неприятни сюжети най-малкото, което може да се случи е да липсват 2% от брутния вътрешен артикул от приходите, т.е. да се забави икономическата интензивност, да се увеличи малко безработицата.
" Но в случай че се отиде на един по-продължителен негативен сюжет, тогава в случай че се повторят нещата от 2021 година, или 2008-2009 година, тогава въздействието върху бюджета беше 6% и половина от Брутният вътрешен продукт. И то не беше най-лошото. Тоест, в случай че се получи нещо такова като в 2009 като заостреност на рецесията, представете си, че ние ще отидем, да вземем за пример, на недостиг от 10% от брутния врътешен артикул, даже от горната страна. И огромният проблем е, че няма да бъдем единствено ние, ще бъдат доста други страни. И тогава търсенето на заеми, т.е. вземането на дълг, ще бъде безусловно всеобщо и няма да бъде на тази цена, която е сега ", споделя специалистът.
И прибавя: " Онова, което може да се оформи, в случай че продължи рецесията в залива, ще бъде нещо, което се назовава стагфлация. И при стагфлацията, ти съвсем нямаш никакви принадлежности, на които да въздействаш, защото паричната политика от една страна изисква, с цел да се бориш с инфлацията да имаш високи ликви, а въпреки това пък, с цел да се бориш със спадащия стопански напредък, би трябвало да имаш поддръжка, т.е. да имаш ниски ликви. Политиката не може да бъде еднопосочна, нито подкрепена от бюджета, нито пък подкрепена през паричните принадлежности ".
Любомир Дацов счита, че стагфлацията е един от ужасите на политиците, които ръководят, защото в кратковременен проект нищо не работи освенсредносрочни ограничения. Стагфлацията е съчетанието на висока инфлация, с намаляващ стопански напредък. Еспертът осведоми, че имаме инфлация, когато имаме изпреварващ напредък или по този начин нареченото " прегряване на пазара на труда ", или в някои от другите области, което води до търсене над потенциала на стопанската система и тогава нормално се получава прегряване и инфлация.
" Но това е положителният случай, тъй като тогава всички тези принадлежности, които са в Централната банка и в Министерство на финансите, в случай че желаят политиците естествено да реагират, могат да реагират и то много дейно. При стагфлацията, нещата са в ссрещуположни направления, както ви споделих. Монетарната политика би трябвало да е в едната посока въздействията, а фискалната политика не може да си разреши да се намеси на пазара, тъй като е притисната от това, от кое място да откри пари ", споделя още той.
За това по какъв начин ще усетим последниствията в всекидневието, той споделя: " Всеки ще го усети по-реално, само че тогава, когато има рецесия, нали при една рецесия, знаем какво се случва. Забавя се икономическия напредък. Ние имаме затегнат пазар на труда. Тоест, пазарът на труда ще реагира по-бавно, тъй като в началото множеството работодатели ще гледат да запазат производството, потенциала на хората, само че всички зависи от дълбочината на един подобен развой. Във всеки случай, дано да не се случва да се размине в допустимо най-лекия вид ".
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




