Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали

...
Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали
Коментари Харесай

Кацарчев: МРЗ от 1077 лв. покрива 60% от издръжката, трябва нетната да е 1500 лв.

Бюджетен недостиг от 3% е панацея поради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се заплати цената от целия народ. Могат да го реализиран, като вдигнат налози, осигуровки, замразят нараствания на заплати, само че действително не знаем каква политика ще водят, разяснява Атанас Кацарчев, основен икономист на КТ " Подкрепа ", в изявление пред БНР.

" Ако усилваш заплащането на труда, усилваш потреблението и това е също стопански напредък. Защо едно дружество се затваря вместо да се търси притежател ", попита синдикалистът и уточни, че не се влага в технологии, а в разкош.

В " Хоризонт за вас " той съобщи, че

КТ " Подкрепа " е срещу заледяване на всевъзможни заплати ":

" И казахме, в случай че го вършат, да се замразят цените, а те порастват и през последния месец. Първо би трябвало да замразим заплатите на Народно събрание и министри, а не на работещите. "

Икономистът разяснява и предлагането на МТСП за промени във образуването на минималната работна заплата (МРЗ). От общественото министерство оферират, съгласно евродиректива, да се отстрани МРЗ да е 50% от междинната за страната и да се обвързва с линия на беднотия.

" Не поддържаме плана, тъй като не дава отговор на задачите на директивата. Направихме свои предложение, изпратени са в МТСП и чакаме работна група. Идеята е адекватност на МРЗ и е обвързвана с издръжката на живота, би трябвало да се разшири Колективното трудово договаряне. По наша преценка, този развой ще продължи 6 месеца, до момента в който стигнем до консенсус за метода на пресмятане на МРЗ ", заяви Атанас Кацарчев.

Той съобщи, че МРЗ от 1 януари 2025 година - 1077 лева е към 60% от издръжката на живота:

" Нетната МРЗ би трябвало да е към 1500 лева, а работодателите споделят непостижимо. Не може да пресмятат работна заплата на базата на предходната година и да казваш, че ще важи за идната ".

Синдикалистът уточни, че трябват механизми на страната, с цел да се измъкнем от бедността и уточни, че

България е измежду страните с най-голяма ножица сред най-бедните и една дребна група от най-богати.

" Статистиката демонстрира, че се задълбочава бедността. Предприятия си разпределят дивиденти, а няма пари за вложения. Последните години с растежа на МРЗ се поддържа потреблението, само че потреблението на домакинство не се е нараснало, едно нещо се заменя с друго ", разяснява Кацарчев.

Припомни, че

1,3 млн. от българите живеят под линията на бедността

и няма пояснение, стопански, нито обществено, нито житейско, по какъв начин работещите са небогати. А би трябвало когато работиш да можеш да издържаш себе си и фамилията, надява се Атанас Кацарчев.

" Синдикатите обявихме протестна подготвеност и допускам, че ще сме очевидци на доста напрегната есен и зима. Не е ясно накъде вървим ", предизвести той.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР