Бюджет 2026 бе приет на първо четене от депутатите. Това

...
Бюджет 2026 бе приет на първо четене от депутатите. Това
Коментари Харесай

Бивш директор на Пирогов за Бюджета на НЗОК: Прави се грешка

Бюджет 2026 бе признат на първо четене от депутатите. Това стана след остра дискусия и полярни реакции. 

Ще стигнат ли парите за здраве и за какво от Медицинската федерация на КТ " Подкрепа " приготвят митинг? 

Време е за преструктуриране на здравната система

" Излизаме в четвъртък в 12 часа пред Народното събрание. Настояваме за преструктуриране на системата - дано всеки получи това, което си е заслужил ", съобщи ръководителят на федерацията Росица Палешникова пред .

Според нея се бърза да се претупат всички законопроекти, най-много този на НЗОК. 

" Изливането на 260 млн., които сякаш ще отидат за лечебните заведения, няма механизъм в кои лечебни заведения ще отидат, кой ще управлява придвижването на парите... Парите след това ще се върнат в Министерството на здравеопазването, с цел да стигнат до Спешна помощ. Движение на финансовите потоци за илюзия на всички нас ", изясни Палешникова. 

Според доц. Спас Спасков, който е някогашен шеф на болница " Пирогов ", се прави следната неточност - механизми на финансиране от една система опитваме да ги вграждаме в друга система. 

" Където липсва население, последователно тези лечебни заведения понижават активността, а резервират инфраструктура и личен състав, приходите не могат да подхождат на разноските. Тръгваме да измисляме смесен модел в който хем ще нареждаме, хем няма да нареждаме. Централизирано ще определим заплатите на личния състав, а какво вършим с останалите разноски ", разяснява експертът. 

По думите му по този начин болничното заведение ще се трансформира в нещо със затихващи функционалности. 

Според някогашния началник на " Пирогов " преструктурирането на системата не е подвластно от бюджета. От това преструктуриране ще се види дали ще пристигна стопански резултат, означи гостът.

Финансирането на лечебните заведения и заплатите на медиците

" Идеята беше всяка болница да взема решение казуса си сама, не извън да  ѝ се подрежда по какъв начин да се избавя. Защо това не се получава в държавните и общински лечебни заведения - нямам отговор. Те биха могли да управляват тези процеси. Засега в частните лечебни заведения не съществува казусът с разпределението на парите ", сподели още доцент Спасков.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР