Бяла майка, която каза, че е била разпитвана за трафик на хора, докато пътува с дъщеря си от две раси, заведе дело срещу Southwest Airlines, обвинявайки компанията в „явен расизъм.“
Мери Маккарти и нейната тогава 10-годишна дъщеря, и двете жители на Калифорния, отлетяха за Денвър на 22 октомври 2021 г. за погребение след внезапната смърт на по-големия брат на Маккарти, според жалбата, подадена в четвъртък в Окръжния съд на САЩ за окръг Колорадо. След кацане на летището Маккарти каза, че са били посрещнати от двама въоръжени служители от полицейското управление в Денвър.
„Полицаите ги информираха, че искат да разпитат ищцата Маккарти и нейната дъщеря, защото служител на Southwest Airlines е докладвал те като подозрителни, а ищецът Маккарти като потенциален трафикант на хора“, се посочва в съдебния иск. „Докато полицаите разговаряха с ищеца Маккарти, ищецът М.М. започна да ридае, страхувайки се, че тя и/или майка й са в правни проблеми по някаква причина.“
Служител на Southwest в самолета е съобщил на полицията за Маккарти , според жалбата. Полицаите пуснаха Маккарти и дъщеря й, след като майката обясни защо пътува и показа на полицията документите си за самоличност.
Макарти каза, че тя и дъщеря й са претърпели „изключителен емоционален стрес“ поради инцидента. Сега тя търси икономически щети и компенсаторни щети, както и наказателни и примерни щети.
CBS News се свърза с Southwest за коментар по делото. По време на инцидента говорител на Southwest каза на CBS News, че авиокомпанията се е съсредоточила върху създаването на „приобщаваща“ среда за клиентите и е обучила служители за трафика на хора.
„Бяхме обезсърчени да научим за разказа на тази майка, когато пътува с дъщеря си“, каза говорителят през 2021 г. „Ние извършваме вътрешен преглед на ситуацията и ще се свържем с Клиента за да отговорим на нейните притеснения и да предложим нашите извинения за нейния опит да пътува с нас."
Адвокатът на MacCarthy, Дейвид Лейн, каза, че делото има за цел да подведе авиокомпанията под отговорност и да подтикне Southwest да преразгледа своето обучение и политики .
„Като използва расово профилиране, за да накара полицията в Денвър да спира невинни пътници, Southwest Airlines се опита да се справи със сериозното престъпление на трафика за сексуални цели чрез използване на стереотипна, лесна формула“, каза Лейн пред CBS News. „Точно както на полицията по конституция не е разрешено да спира и претърсва цветнокожи мъже въз основа на тяхната раса, корпоративна Америка по подобен начин няма право да прибягва до подобно профилиране при използване на правоприлагащите органи, за да спира и разпитва расово различни семейства просто въз основа на техните различни раси, което Югуест направи."
До ден днешен детето на Маккарти "мълчи", когато се спомене инцидентът, според делото.
„Целият инцидент се основаваше на расистко предположение за семейство от смесена раса“, се казва в съдебния иск. „Това е ситуацията, пред която семействата със смесена раса и цветнокожите се сблъскват твърде често, докато пътуват.“




