Бяхме оптимисти. И снощи в 18 ч. колегите казаха, че

...
Бяхме оптимисти. И снощи в 18 ч. колегите казаха, че
Коментари Харесай

Кирил Петков: Няма молби към ГЕРБ, а държавническо чувство за отг...

Бяхме оптимисти. И нощес в 18 ч. сътрудниците споделиха, че са подготвени да се върнат към първичната спогодба - ръководство 18 месеца, ротация по средата на министър председателите и министри се сменят единствено по взаимно единодушие. Ние се зарадвахме, че те са решили да си спазят думата. Ние приехме желанието на Мария Габриел тя да не е единствено министър председател, а и външен министър. Решихме, че щом на премиера е толкоз значимо, ние би трябвало да създадем крачка обратно. Така тематиката външно министерство напълно мина при нея от първия ден ", сподели той.

 

" Създадохме сектор на акад. Денков да отговоря за европейските въпроси. Те двамата построиха едно доверие. Ние казахме " добре ". Благодарихме, че си съблюдават първичните ангажименти. Но те споделиха, че не могат да подпишат контракта, защото имали потребност от още време. Това нас ни учуди. В съглашението става дума за идващите девет месеца и по-късно две по 15 месеца, т.е. общото ръководство да е четири години. Първата огромна смяна е че рестриктирахме плаващите болшинства. Предложихме всяка седмица да се срещаме и да решаваме какво ще се случва. С преговорния екип нямахме никакъв проблем. Написахме го, имахме два пъти полемики по тематиката. С Борисов не сме общували през това време. Аз се пробвах няколко пъти да направя връзка, нямах никакъв отговор. Предполагам, че той предпочиташе преговорния екип да си поеме отговорността ", уточни Петков.

" Втората огромна точка бяха регулаторите. Там взехме решение, че няма да има квоти, а ще създадем транспарантен развой. Може да е занимателен, само че ще е пред всички българи. Предложихме регулаторите да се попълнят по самостоятелни качества на претендента, а не по партийна линия.

Следващата тематика беше правосъдната система, където имахме дълъг спор. Ние казахме, че желаеме дружно да търсим спомагателното болшинство, само че нито една от другите партии да няма извънредно право на масата. Колегите желаеха да има рестрикция и ограничаване с евроатлантическото болшинство. само че това нас ни тормози, че даваме обезпечено място единствено на Движение за права и свободи. Ние нямаме проблеми с качествени претенденти на Движение за права и свободи да ги разгледаме, просто не желаеме с това съглашение да подсигуряваме на една партия, че те са единствените с място на масата. Целта е да няма гнили ябълки в тези органи.

 

Последната точка бе за промяна в службите. Решихме това да стане в идната пленарна сесия. Колегите тук имаха проблем с дефинирането на точната дата за започване на промяна. Предпочитаха да има намерено и отворено говорене за тази промяна. Сложихме 31 юли 2024 година за последна дата за стартираме. Има служби, които 30 години не са реформирани, изясни някогашният министър председател.

" Буквално бяхме на 2-3 фрази, които да се дооформят, а действително през вчерашния ден ни изненадаха сътрудниците с концепцията, че не могат да подпишат този контракт и са подготвени на първичната сделка за Министерски съвет. Тези няколко листа хартия се оказаха пречката за продължение на договарянията. Днес по конституция Мария Габриел може да вземе досието от президента, и ни остават седем дни, където тези 3-4 фрази, които ги тормозят, да ги довършим. Нищо не допуска през днешния ден да се върне досието и да се отиде на избори. Ако Борисов мисли държавнически, както е посочил няколко пъти във времето, че го е правил, отивайки на избори с тази социология нищо няма да променим. Единственото, което ще загубим, е Еврозоната. Защото влизайки в поредност от избори нямаме късмет да влезем в Еврозоната. От в този момент мога да кажа, че ние няма да влезем в никакво ръководство в бъдеще, в случай че тези съществени за нас промени - правосъдна, регулатори и служби, не бъдат почнати. Така че единственото, което можем да създадем, е да се изпокараме, да загубим историческо време, да изпуснем Еврозоната. Защо? За няколко фрази.

 

Запитан дали му тежи това, че преди две години е желал да вкара Борисов в пандиза, а в този момент приказва за него какъв добър общественик е, той отговори: " На мен би ми тежало да погледнем след още 2-3 години обратно и да забележим, че сме изгубили още 3 години, че тези промени не са се случили, че имаме нотариуси, джуджета, елфи. Тука стана като баснословен свят в България. Или си беше. Аз апелирам не партийно, а за отговорност нашите деца да не живеят в тази приказка на ужасите с неприятни герои, а в естествена европейска страна. Днес е един от тези преломни дни, в които можем да кажем - отиваме на избори, късаме това съглашение и България се връща в старите времена на мътно, сиво, мафиотско, хищничество, корупция. Или да създадем противоположното ", съобщи Петков.

 
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР