Бутикова изложба История в цветове. 350 години българско килимарство“ ще

...
Бутикова изложба История в цветове. 350 години българско килимарство“ ще
Коментари Харесай

Показват чипровски килими на изложба в Париж

Бутикова галерия „ История в цветове. 350 години българско килимарство “ ще показа направени преди стотици години килими. Изложбата е в галерията на Българския културен институт в Париж и ще включва редки екземпляри от разнообразни райони и интервали на над тривековната ни традиция в килимарството. Експозицията може да бъде прегледана от 18 април до 14 юни, оповестяват уредниците.
За първи път ще бъдат изложени и 35 непоказвани зад граница достоверни килими от Чипровци, Котел и Пирот (българска територия до 1878 г.). Колекцията е частна, благосъстоятелност на уредниците. По думите им, експозицията се провежда тъкмо 124 години след първото и само досега показване на български килими във Франция, когато от април до ноември 1900 г, произведения от Чипровци и Котел са част от българския павилион на Всемирното ревю в Париж при започване на новия 20-ти век. Тогава фабриката от Котел „ Балабанов “ получава сребърен орден от ревюто.  От 1900 година до момента,  това българско изкуство не е било представяно във Франция.
Проектът планува да има и книжно издание, в което да се съберат над 150 непубликувани досега фотографии и изображения на български килими и орнаменти от тях, както и съществени обстоятелства към историята, регионите на произвеждане в предишното и тяхната специфичност. То е необичаен късмет да бъдат прегледани на едно място непокътнати достоверни мостри от XVIII, XIX и XX век,  документиращи майсторството на направата, употребяваните качествени багрила и фантастични композиции на българските килими.  
„ Всички експонирани в изложбата артефакти, както и оповестените мостри в книжното издание, са благосъстоятелност на Якоб ван Бейлен – другар на България и собственик на най-богатата частна сбирка от над 900 достоверни старинни български килими от разнообразни райони на страната.  Холандец по генезис, от 2010 година Якоб живее във Велико Търново и мечтае да сътвори Национален музей на българското килимарство, където скъпите оригинали, открити в годините от него, да продължат да бъдат съхранявани и непокътнати за идните генерации “, описват от екипа.
Инициативата за плана е на Якоб ван Бейлен и на Десислава Бинева, шеф на Българския културен институт в Париж, продуцент и уредник на плана, който цели да разпространява една от най-интересните български живи обичаи в чужбина.
Традицията на Чипровското килимарство е част от международното нематериалното културно завещание на ЮНЕСКО от 2014 година Проектът планува и показване на част от изложбата в постройката на организацията в Париж през юни и лекция, акцентираща опазването на традицията на килимарството в съвремието ни.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР