ДАИ алармира: бусове возят пътници нелегално, държавата е пред фалит
Бусове, возещи пасажери незаконно, водят и страната до банкрут. За това сигнализират представители на транспортния бранш.
По данни на изпълнителна организация „ Автомобилна администрация “ (ДАИ) 6000 буса транспортират хора, колета или коли втора употреба на платформи. Наложени са наказания на едвам 43 от тях. Информацията е за интервала от началото на тази година.
Статистиката е тревожна
Близо 30% от транспортите на пасажери в страната се правят с бусове 8+1 без лиценз. Ситуацията в чужбина обаче е шокираща – съвсем всички транспорти на пасажери, товари и коли втора ръка се правят с такива бусове.
Държавата обаче нехае.
Загубите от незаконен превоз на пасажери с бусове са галактически
Годишно от незаконни транспорти се губят към 500 млн. лева от налози и осигуровки. Това е сума, задоволителна за построяването на половината от остатъка от автомагистрала „ Хемус “, споделят специалисти.
В България според Закона за автомобилните транспорти превозването на пасажери и товари, без значение дали тежки или леки колета, се реализира единствено от лицензирани компании. Тези превозвачи би трябвало да заплащат налози и осигуровки. Реално обаче този пазар е високомерен от физически лица с бусове 8+1, които всеобщо возят по поръчка у нас и в чужбина. Този тип бусове се употребяват, тъй като се водят леки МПС, за които се изисква любителска шофьорска брошура. За тях няма условие и за куп други документи, които са нужни при рейсовете с над 9 места.
Какво демонстрират данните на КАБ?
По калкулации на КАБ от това страната губи по общо 500 млн. лева годишно, като те се образуват от неплатен Данък добавена стойност, налог облага и осигуровки в сферите на транспорта на пасажери, колета и коли на платформа. Отделно са загубите на законния бизнес (виж карето).
„ От Данък добавена стойност за колите на платформа 93 млн. лева, от Данък добавена стойност за колета и пратки 187 млн. лева, от осигуровки на автобусни водачи 24 млн. лева, от налог облага 149 млн. лева “, изброява Тодоров.
Изчисленията на КАБ се базират на техни преброявания по Граничен контролно-пропусквателен пункт на страната, съгласно които към 6000 буса са ангажирани в незаконния транспорт и всяка седмица правят по един курс в посока Западна Европа, или 12 000 курса седмично.
В същото време от началото на 2024 година са осъществени 577 взаимни инспекции на чиновници на ДАИ с Гранична полиция, Национална агенция за приходите и Министерството на туризма. От началото на годината са установени 126 случая на нерегламентиран транспорт на пасажери и товари, за които са формирани 126 акта и са издадени 126 насилствени административни ограничения. От тях едвам 43 броя са за транспорт с леки коли, измежду които са и бусовете 8+1.
Според КАБ загубите за бюджета са единствено една част от отрицателния резултат.
Отделно частният и държавният бизнес пропущат към 3 милиарда лева оборот от незаконните бусове. Освен превозвачите повредени най-сериозно са куриерските компании, и изключително „ Български пощи “ (БП). „ Допреди няколко години БП бяха безспорен водач на пазара на колета за Западна Европа. В момента стотици тонове колета всяка седмица се возят по бусовете против 2-3 лв. за кг “, споделя Емил Тодоров от КАБ. Според него големи изгоди пропуща и БДЖ. Причината е, че незаконните бусове возят от центъра на всеки град и по този начин отпада нуждата да хванеш трен до огромен град, от който да пътуваш с рейс до Европа.
Положението с всяка година се утежнява.
И това се касае, както на вътрешния пазар, по този начин и на интернационалния.
„ Реално ние сме принудени да се конкурираме с лица, които имат голямото преимущество да не заплащат налози, такси и осигуровки, което води до непрекъснати банкрути на легални транспортни компании “, споделя Mагдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи (КАБ).
По думите й незаконните бусове работят единствено по направления, по които има пътникопоток.
„ Няма да ги откриете по селските линии, за които се грижим ние от законния отрасъл, тъй като там няма облага “, уверена е тя.
Как стават ангажиментите?
Естествено, в интернет. За чужбина,има както в уеб сайтове, по този начин и в групи за транспорт в обществените мрежи. Във вътрешността на страната пък незаконните превозвачи причакват пасажери на спирките с оферта за транспорт „ на цената на билета за автобуса “, както и към автогари. Оферти за „ прехвърляния “ и в страната, сред огромни градове, до курорти или непосредствено от летище до център на недодялан град също изпълват фейсбук групите.
„ Ако страната желае да вземе ограничения, по метода на тайния клиент ДАИ, Национална агенция за приходите, Икономическа полиция могат на мига да си уредят транспорт през такава фейсбук група. От центъра на София, Сливен или Габрово до Италия, Германия. Или пък от летище София до Благоевград или Видин “, разяснява Емил Toдоров от КАБ.
В групите се предлага постоянен ежеседмичен незаконен превоз с написания. „ Всеки четвъртък пътувам до Бари и Рим. Тръгвам от Враца и Монтана. Возя до две коли, стока, багажи, пратки, мотори. 8 пасажери “, е единствено едно от обявленията. Цени не се разгласяват, само че на персонално известие получаваме оферта от 150 евро до съвсем всички европейски градове.
Другите наранени
Таксиметровият отрасъл е другият мощно обиден от незаконните транспорти, които в този бранш се правят посредством ангажименти сред водачи и пасажери в мобилни приложения. Те са хоствани на сървъри отвън Европейския съюз и страната има мощно лимитирани благоприятни условия да спре разпространяването им. „ Настояваме в закона да залегне текст, съгласно който притежателите на профилираните електронни приложения и уеб сайтове, през които се прави електронната търговия с GPS координати и геолокация в сходство с Европейската инструкция по геоблокировка да подлежат на регистрация, аналогична на тази на превозвачите у нас “, сподели Кирил Ризов от съюз „ Такси “. Предложението ще бъде отправено до новия транспортен министър Красимира Стоянова.
Източник: „ Телеграф “
Още вести четете в: Бизнес, България За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News