Бургас отново е на гребена на вълната! Младата ветроходка Александра

...
Бургас отново е на гребена на вълната! Младата ветроходка Александра
Коментари Харесай

Бургас се гордее с нов балкански шампион по ветроходство

Бургас още веднъж е на гребена на вълната! Младата ветроходка Александра Лукоянова от Яхт клуб „ Черноморец-Бургас “ донесе злато за България и града си, откакто победи на 53-тото Балканско състезание по ветроходство, извършено в Несебър сред 16 и 19 октомври.

Сред над 120 състезатели от шест балкански страни, Александра сподели извънреден професионализъм, самообладание и състезателен дух, грабвайки безапелационно първото място в олимпийския клас ILCA 6 Women.

2025-а се трансформира в същинска златна страница в кариерата на Лукоянова. След серия от блестящи класирания в национални регати и извоювана купа от Държавното състезание, тя затвърди позицията си като една от водещите фигури в българския олимпийски клас ILCA 6.

В националната ранглиста „ ЕвроILCA “ Александра заема влиятелното второ място, а на Европейското състезание в Марстранд, Швеция, завоюва пето място при състезателките до 23 години (U23) — едно от най-силните представяния на български ветроходец в историята на този клас.

В Несебър, под капризите напразно и вълните, младата бургазлийка сподели желязна централизация и отлична техника. Всеки старт беше борба, само че и проява на майсторство, което ѝ донесе заслужената балканска купа.

Това достижение не е единствено персонален успех – то е триумф за целия Яхт клуб „ Черноморец-Бургас “, който години наред построява гении и приготвя първенци с интернационално самопризнание. 

След като към този момент покори Балканите, Александра Лукоянова и нейният екип гледат решително напред – към олимпийска квота за Игрите в Лос Анджелис` 2028.

Предстоят участия в нови интернационалните регати, интензивна подготовка и още провокации – само че и огромна упоритост: България още веднъж да има собствен представител в олимпийските ветроходни класове. 

„ Ветроходството е не просто спорт – то е метод на живот. Всеки старт е предизвикателство, само че и опция да покориш себе си. Горда съм, че съставлявам България и Бургас на най-високо равнище, “ споделя Александра Лукоянова след успеха си в Несебър.

С неизменност, гений и мощна воля, Александра Лукоянова се утвърждава като едно от най-светлите имена в актуалното българско ветроходство.

Нейният златен орден е не просто отличиe, а знак на възраждането на българската ветроходна школа и доказателство, че морският дух на Бургас продължава да въодушевява нови първенци. 
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР