Тревожна статистика: Врабчетата в България са намалели наполовина за 20 години
Броят на врабчетата в България е намалял с към 50% за последните 20 години. Тревожните данни са на Българското сдружение за отбрана на птиците, което започва следващата си акция за броене на едни от най-разпознаваемите градски птици.
Прочетете още
Инициативата „ Ние броим врабчетата “ стартира обичайно към Световния ден на врабчето и има за цел освен да събере данни, само че и да притегли вниманието към изгубването на елементарните типове птици, изключително в огромните градове.
„ Основната цел е осведомителна – да накараме хората да се замислят какво се случва с природата към нас и да се включат интензивно посредством така наречен citizen science “, изясни Димитър Гардинаров от сдружението.
Всеки искащ може да стане част от преброяването, като следи птиците към себе си и вкара данните посредством приложението Smart Birds или на уеб страницата на организацията.
Според специалистите, аргументите за изгубването на врабчетата са сложни. Основният проблем е неналичието на задоволително храна. По време на размножителния интервал птиците се хранят с инсекти и техните ларви, които в градска среда все по-често изчезват.
„ Пръскането против кърлежи и комари, намаляването на зелените площи и цветята в градовете мощно лимитират хранителната им база “, показва Гардинаров.
Друг сериозен фактор е модерното строителство. Санираните здания и стъклените фасади не оферират задоволително места за гнездене, каквито преди са били дребните ниши и отвори по старите здания.
В България се срещат няколко типа врабчета – домашно, полско, испанско, италианско, както и по-рядкото скално врабче. Най-разпространено в градовете остава домашното врабче, само че точно неговата популация понижава най-силно.
Кампанията тази година ще се организира на 18 април сред 9 и 12 часа. Всеки участник би трябвало да отдели единствено 10 минути, с цел да преброи врабчетата към себе си и да вкара резултатите онлайн.
Няма възрастови ограничавания за присъединяване. Целта е хората освен да оказват помощ на науката, само че и да се свържат още веднъж с природата – да си спомнят по какъв начин в миналото врабчетата са били на всички места и да предадат това познание на по-младите.
Важно е да се вкарват и така наречен „ нулеви данни “ – случаи, в които не са видяни врабчета. Именно те оказват помощ на учените да проследят действителните трендове и да създадат по-точни разбори за положението на популацията.
От сдружението акцентират, че въпреки врабчетата да наподобяват елементарни, тяхното изгубване е сериозен знак за проблеми в градската екосистема.
И предизвестието е ясно – в случай че не обърнем внимание в точния момент, тези в миналото повсеместни птици могат да се трансфорат в рядка панорама даже в българските градове.
Прочетете още
Инициативата „ Ние броим врабчетата “ стартира обичайно към Световния ден на врабчето и има за цел освен да събере данни, само че и да притегли вниманието към изгубването на елементарните типове птици, изключително в огромните градове.
„ Основната цел е осведомителна – да накараме хората да се замислят какво се случва с природата към нас и да се включат интензивно посредством така наречен citizen science “, изясни Димитър Гардинаров от сдружението.
Всеки искащ може да стане част от преброяването, като следи птиците към себе си и вкара данните посредством приложението Smart Birds или на уеб страницата на организацията.
Според специалистите, аргументите за изгубването на врабчетата са сложни. Основният проблем е неналичието на задоволително храна. По време на размножителния интервал птиците се хранят с инсекти и техните ларви, които в градска среда все по-често изчезват.
„ Пръскането против кърлежи и комари, намаляването на зелените площи и цветята в градовете мощно лимитират хранителната им база “, показва Гардинаров.
Друг сериозен фактор е модерното строителство. Санираните здания и стъклените фасади не оферират задоволително места за гнездене, каквито преди са били дребните ниши и отвори по старите здания.
В България се срещат няколко типа врабчета – домашно, полско, испанско, италианско, както и по-рядкото скално врабче. Най-разпространено в градовете остава домашното врабче, само че точно неговата популация понижава най-силно.
Кампанията тази година ще се организира на 18 април сред 9 и 12 часа. Всеки участник би трябвало да отдели единствено 10 минути, с цел да преброи врабчетата към себе си и да вкара резултатите онлайн.
Няма възрастови ограничавания за присъединяване. Целта е хората освен да оказват помощ на науката, само че и да се свържат още веднъж с природата – да си спомнят по какъв начин в миналото врабчетата са били на всички места и да предадат това познание на по-младите.
Важно е да се вкарват и така наречен „ нулеви данни “ – случаи, в които не са видяни врабчета. Именно те оказват помощ на учените да проследят действителните трендове и да създадат по-точни разбори за положението на популацията.
От сдружението акцентират, че въпреки врабчетата да наподобяват елементарни, тяхното изгубване е сериозен знак за проблеми в градската екосистема.
И предизвестието е ясно – в случай че не обърнем внимание в точния момент, тези в миналото повсеместни птици могат да се трансфорат в рядка панорама даже в българските градове.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




