Броят на случаите на морбили в България продължава да нараства,

...
Броят на случаите на морбили в България продължава да нараства,
Коментари Харесай

Здравните власти предупреждават: Ръст на морбили заради спад в имунизациите

Броят на случаите на морбили в България продължава да нараства, като към този момент доближава 191 на фона на паники за спад във имунизационното покритие.

Осем от новозаразените са в Плевен, шест – във Враца, а още два – в Ловеч.

От Министерството на здравеопазването припомнят, че при непосредствен контакт със инфектиран с морбили би трябвало неотложно да се потърси лекарска помощ. В рамките на до 72 часа след контакта може да бъде сложена ваксина.

От началото на разпространяването на болестта в страната са сложени над 20 000 ваксини против морбили, паротит и рубеола.

Имунизацията против морбили в България е наложителна и се прави на 13-месечна възраст, както и наново на 12 години.

Първите признаци на болестта включват висока температура, зачервяване на очите и кашлица. Обривът нормално стартира от главата и устната лигавица. При по-тежко протичане той може да бъде по-изразен, като съществува риск от затруднения, в това число морбилна пневмония.

Приблизително един на няколкостотин инфектирани развива такова затруднение, а при към един на хиляда се следи инфектиране на мозъка.

Според експертите нарастването на случаите се дължи главно на спада във имунизационното покритие. Съществуват и подозрения за пропуски във имунизацията при част от заболелите, които по документи се водят ваксинирани.

SafeNews припомня, че морбили е мощно заразно вирусно заболяване, което се предава елементарно при контакт сред хора без имунитет.

Педиатър сигнализира: Морбили се популяризира стремително в затворени пространства (ВИДЕО)

Източник: bTV

Още вести четете в: България, Здраве, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР