Броят на българите, които спестяват, се е увеличил през последната

...
Броят на българите, които спестяват, се е увеличил през последната
Коментари Харесай

Как и за какво спестяват пари българите? 

Броят на българите, които икономисват, се е нараснал през последната година. Това демонстрират данни на Изследователски център " Тренд ".

Основната причина е стремежът към по-голяма сигурност.

За какво икономисват българите

Според проучването българите най-често икономисват за незабавни случаи. Близо половината от интервюираните пък събират пари за сложни моменти. 45 на 100 влагат своите спестявания в пътувания, а малко над 30% събират средства по отношение на тяхното здраве.

Данните демонстрират още, че съвсем всички от интервюираните пазят своите средства в банкови депозити. Почти 70% ги съхраняват в спестовни сметки, близо 40% - в пенсионни фондове, а малко над 20% влагат парите си в жилища и недвижими парцели.

Много хора като Силвия Козарева пазят своите средства за персонални потребности. 

" Най-често икономисвам с цел да оказвам помощ на децата си, обзавеждане на жилището, за отмора лятото. Не се знае след години какво ще се случи ", коментира Козарева.

" Всичко се случва. Човек би трябвало да има пари и за развлечения ", добави Елица Димитрова.

Спестяванията порастват

Проучването на Експертния клуб за стопанска система и политика регистрира по-висок брой на спестяващите с 3% по отношение на предходната година.

" Ние знаем, че главните спестявания са за сигурност, бели пари за черни дни - такова внезапно нарастване може да значи, че българите се тормозят за бъдещи стопански събития ", смята Стоян Панчев от Експертния клуб за стопанска система и политика.

Според изследването по-възрастните хора икономисват повече от младите.

Не всички младежи споделят това мнение - като Александър Туник, който се устоя самичък.

" Младите сякаш имат боязън, че непрекъснато се трансформират събитията към нас и икономисват повече. Трябва да си виновен и да си планувал средствата, нужни за изхранване ", коментира Туник пред

Влиянието на еврото

Макар осведомителните акции към приемането на еврото да текат, измежду част от хората остава терзанието дали приемането на единната валута ще се отрази на техните спестявания.

" Искаме да си остане лв. – ще ни паднат заплатите, цените ще се вдигнат ", каза Козарева.

" По-големи терзания имам по отношение на цените и по какъв начин търговците ще вдигнат цените, не от самото евро ", сподели Димитрова.

Голям % от хората влагат парите си в банкови депозити или влагат в жилища. Трети пък преценят да не икономисват, а да харчат парите си на момента.

Експерти обаче са безапелационни - без значение от идните времена, нужна е положителната финансова просветеност измежду обществото.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР