Броят на активните абонати на 5G услуги се е увеличил

...
Броят на активните абонати на 5G услуги се е увеличил
Коментари Харесай

А1 отчита всекидневно увеличение на трафика и засилен интере...

Броят на дейните клиенти на 5G услуги се е нараснал съвсем пет пъти, а трафикът през 5G ULTRA съвсем осем пъти от комерсиалния старт през април до октомври 2021 година 54% от целия 5G трафик през октомври 2021 година е генериран от потребителите в София Средната скорост на събаряне на равнище мрежа в 5G ULTRA е била към 3,5 пъти по-висока по отношение на междинната при 4G Най-големият трафик от един консуматор е 2 891 878 MB за месец октомври

А1 регистрира положително начало на 5G технологията и растящо търсене на 5G услуги от страна на потребителите. От комерсиалния старт на 5G през месец април до октомври тази година дейните консуматори на 5G услуги са се нараснали с 448%, а генерираният от тях трафик е повишен със 771%, като за октомври е надхвърлил 90 TB. Едно от главните преимущества и най-търсена характерност на мрежите от пето потомство е скоростта, като регистрираните междинни скорости в 5G ULTRA са 3,5 пъти по-бързи по отношение на междинните при 4G.



5G мрежата на А1 започва тестово в края на ноември 2020-а в София и Бургас, който се трансформира в първия 5G град в страната с покритие на популацията навън от над 90%. В момента телекомът предлага 5G ULTRA в над 75 града и курорта страната. А1 построява 5G ULTRA с съоръжение на европейски снабдители и употребява честотна лента от 100 MHz вместо 5G DSS решение, при което ресурсът е споделен и не се следят чувствителни разлики по отношение на предходното потомство мрежи. По този метод компанията предлага гигабитови скорости на своите консуматори, които надвишават неведнъж бързината на 4G.

Високите скорости в 5G ULTRA бяха доказани от оценката за най-бързата 5G мрежа в България за 2021 година от *. 5G ULTRA записва най-високи междинни скорости по 5G и в без значение премерване в 9 града на асоциация „ “, което е осъществено в края на октомври 2021 година.



През октомври 2021 година най-активни в потреблението на опциите на петото потомство мрежа на А1 са били потребителите в София, които са генерирали 54% от 5G трафика, следвани от Варна (9%) и Пловдив (8%). На четвърто място по 5G трафик е Бургас с 5%, следван от Стара Загора и Велико Търново с по 3%. През октомври е регистриран и най-големият трафик през 5G ULTRA, изработен от един консуматор със смарт телефон - 2 891 878 MB мобилен интернет в границите на месеца. Това количество данни е равно на към 403-часов стрийминг на видео с 4K резолюция или събаряне на към 565 кино лентата с HD резолюция (филм 90 мин.).

По време на летния сезон А1 отбелязва и доста нарастване на трафика през 5G ULTRA в главните морски курорти, като той e бил съпоставим с обмена на данни в огромните градове на страната. Примери за това са к.к. Слънчев бряг и Несебър, където 5G трафикът е бил по-голям от генерирания продан данни през същия интервал надлежно в Стара Загора и Плевен.

През последната една година на пазара се появяват и все по-голям брой смарт телефони и други мобилни устройства, които поддържат 5G и са съвместими с 5G ULTRA. Портфолиото на А1 от 5G съвместими смарт телефони към този момент включва над 40 модела. Към октомври 2021 година 38,4% от трафика през 5G ULTRA е генериран от мобилни устройства с iOS, а 44,3% от трафика през месеца от смарт телефони с операционна система Android. 17,3% от трафика се основава от консуматори на услугата за домакински интернет през 5G мрежа – Net Box.

*Според Ookla®, въз основата на данни от Speedtest Intelligence® проби, извършени на територията на България в границите на първите 6 месеца на 2021г. за медианна 5G скорост на евакуиране (download) в мобилна мрежа. Търговските марки на Ookla се употребяват с позволение. Повече информация за тестванията и мобилната мрежа на А1:.

А1 , част от A1 Group, е водещ снабдител на цифрови услуги и телекомуникационни решения в България. Компанията дава мобилни и закрепени услуги, високоскоростен интернет, интерактивна, цифрова и сателитна телевизия, четири лични спортни канала с марката MAX Sport, платежни услуги, ICT, cloud и IoT бизнес решения на над 4,8 милиона клиенти. През 2020 година A1 България регистрира доходи от 513,8 млн. евро, а сравнимата EBITDA e 192,4 млн. евро.

A1 Group е водещ телекомуникационен снабдител в Централна и Източна Европа с повече от 27 млн. клиенти. A1 Group оперира в седем страни: Австрия, България, Беларус, Хърватия, Словения, Северна Македония и Сърбия. Приходите на A1 Group за 2020 година са 4,55 милиарда евро, а сравнимата EBITDA e 1,58 милиарда евро. Портфолиото на A1 Group включва гласова телефония, високоскоростен интернет и мултимедийни услуги, както и решения в региона на високите технологии, преноса на данни и онлайн разплащанията. Групата разполага със постоянен акционер в лицето на América Móvil – един от най-големите телекомуникационни снабдители в света.
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР