Стармър обвини Мъск в намеса в британската политика и разпалване на напрежението
Британският министър председател Кийр Стармър упрекна Илон Мъск в опит за интервенция в английската политика и в разпалване на публични разделения, след серия от изявления на притежателя на платформата X, свързани със случая с убийството на 18-годишния Хенри Новак, оповестява „ Политико “, предава News.bg.
Мъск, който от дълго време е критик на Стармър, е разгласил над 100 поста, отговори и споделяния за английската политика от 27 май насам, като огромна част от тях са фокусирани върху случая с Новак - млад мъж, погубен през декември в южния британски град Саутхемптън. Кадри от охранителни камери демонстрират по какъв начин полицията слага белезници на Новак, откакто е бил лъжливо упрекнат в расизъм от своя нападател.
В отговор на изявленията, в това число изказване на Мъск, че полицията е „ плахо се е прекланяла “ пред килъра, Стармър съобщи, че сходни дейности подкопават публичното доверие.
„ Трябва да заявим ясно кои сме като страна, тъй като Мъск още веднъж се намесва в политиката ни и се пробва да разпалва разделяне. Това не е това, което сме ние във Англия “, сподели той.
По думите му английското общество е „ рационално и толерантно “, а при трагични случаи като този институциите би трябвало да реагират умерено.
Стармър добави, че от случая би трябвало да се създадат заключения и не изключи вероятни инспекции за дейностите на чиновници на реда.
Той следва да се срещне със фамилията на Новак в четвъртък.
Лидерката на Консервативната партия Кеми Баденок също се срещна с околните на жертвата и съобщи, че ще работи за това нещастието да остави „ позитивно завещание “.
Лидерът на партията „ Реформирай Обединеното кралство “ Найджъл Фараж беше подложен на критика за апелите си към обществеността да реагира с „ чиста, студена гняв “ по случая.
Междувременно в Саутхемптън се стигна до вълнения, при които двама души бяха задържани, а 11 служители на реда бяха ранени.




