Британският премиер Борис Джонсън призова за свикването на спешно заседание

...
Британският премиер Борис Джонсън призова за свикването на спешно заседание
Коментари Харесай

Борис Джонсън поиска свикването на спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради Запорожката ядрената централа

Британският министър председател Борис Джонсън прикани за свикването на незабавно съвещание на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации, което да се организира " през ​​следващите няколко часа ", откакто съветски сили обстреляха украинската атомна електроцентрала Запорижия, съобщи Франс прес.

" Безотговорните дейности на президента Путин към този момент могат директно да застрашат сигурността на цяла Европа ", съобщи Джонсън след диалог с украинския президент Володимир Зеленски.

Украинските избавителни служби оповестиха, че са съумели да доближат до нуклеарната централа, в която избухна пожар след обстрел от страна на съветски военни сили. На обекта работят 44 пожарникари и 11 пожарни коли, се споделя в изказване, оповестено във Facebook. По-рано украинските управляващи оповестиха, че в пожарът в централата е засегнал " образователна постройка " и лаборатория, само че за момента радиационната сигурност е " обезпечена ".

По-късно през днешния ден украинската избавителна работа заяви, че пожарът на територията на централата е угасен.

Зеленски упрекна Русия, че нейни танкове обстрелват умишлено атомната електроцентрала Запорижия, отбелязва ДПА. " Това са танкове, екипирани с уреди за нощно виждане. Това значи, че знаят по какво стрелят, подготвили са се за това ", съобщи украинският президент, като предизвести, че сигурността на цяла Европа ще бъде под опасност при положение на детонация. Той подсети, че Украйна има 15 атомни електроцентрали и даде повредата в Чернобил през 1986 година като образец за заплахата, на която е изложен континентът.

Зеленски разиска нападението против нуклеарната централа и с американския си сътрудник Джо Байдън, както и с канадския министър председател Джъстин Трюдо, отбелязва АП.

Американската министърка на енергетиката Дженифър Гранхолм акцентира, че реакторите на украинската АЕЦ са добре предпазени и сега се стопират безвредно, съобщи Ройтерс. Съединени американски щати нямат данни за повишение на радиационното ниво, добави тя.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР