Британският премиер Борис Джонсън, който се срещна в Дъблин с

...
Британският премиер Борис Джонсън, който се срещна в Дъблин с
Коментари Харесай

Брексит без сделка ще е провал, предупреди Джонсън в Дъблин

Британският министър председател Борис Джонсън, който се срещна в Дъблин с ирландския си сътрудник Лео Варадкар, съобщи на взаимната конференция, че Брексит без договорка ще бъде „ неуспех “, за който ще носят отговорност както английското по този начин и ирландското държавно управление, съобщи БНР.

Това е първата среща на четири очи сред двамата министър председатели, откогато Борис Джонсън пристигна на Даунинг стрийт.

Британският министър председател изрази убеденост, че договорка може да бъде реализирана преди срещата на върха на Европейски Съюз през октомври.

„ Имам едно обръщение към теб през днешния ден Лио, и то е: Искам да реализира договорка “, сподели той.

Лио Варадкар обаче уточни, че няма такова нещо като „ безпроблемна разлъка “ сред Англия и Европейски Съюз. Той към момента чака градивни оферти за решаването на казуса с „ защитния механизъм “ за ирландската граница.

Борис Джонсън към този момент бе декларирал, че няма да желае ново отсрочване на Брексит на 31 октомври, само че Варадкар означи, че ирландското държавно управление ще поддържа възможното отсрочване.

От своя страна Джонсън съобщи, че остава хладнокръвен да съблюдава периода за Брексит без значение от съпротивата, която среща в Народното събрание неговата тактика.

Предпазният механизъм, който подсигурява да няма твърда граница на остров Ирландия, е главния проблем сред Лондон и Дъблин.

От Дъблин желаят той да остане в договорката, само че Джонсън желае премахването му, с цел да подпише съглашението.

След като се завърне по-късно през днешния ден от Дъблин, се чака Борис Джонсън да продължи да следва своя проект, като за повторно изиска от депутатите да одобрят провеждането на изключителни избори на 15 октомври. Почти несъмнено е обаче, че и вторият му опит няма да успее, откакто водачите на опозицията се договориха в петък да не поддържат избори, до момента в който не бъде обезпечено избягването на Брексит без договорка.

А това би трябвало да стане посредством проектозакона за блокиране на Брексит без договорка, който през днешния ден би трябвало да получи утвърждението на кралицата. От Даунинг стрийт обаче са уверени, че макар протичащото се в Народното събрание, гласоподавателите нямат съмнения, че Борис Джонсън е твърдо уверен да осъществя Брексит на 31 октомври.
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР