Британската кралица е инвестирала част от личните си средства в

...
Британската кралица е инвестирала част от личните си средства в
Коментари Харесай

„Парадайз пейпърс“: В кой данъчен рай богатите и властните трупат парите си

Британската кралица е вложила част от персоналните си средства в офшорни данъчни убежища, а комерсиалният секретар на Съединени американски щати има дялове във компания, работеща с руснаци, върху които Вашингтон е наложил наказания. Това са единствено част от разкритията в нова порция финансови документи, оповестени през вчерашния ден от Международния консорциум за журналистически следствия (ICIJ) – така наречен „ Парадйз пейпърс “ (Paradise Papers).

Става въпрос за фрагменти от към 13,4 млн. документа, отнасящи се до финансите на към 120 политици от разнообразни страни, включително редица настоящи и някогашни международни водачи. Те демонстрират по какъв начин ултрабогатите и хората с власт скрито влагат огромни суми в офшорни данъчни убежища. Достъп до документите е получил немският в. „ Зюддойче цайтунг “, който ги е споделил с ICIJ, в. „ Гардиън “, Би Би Си и в. „ Ню Йорк таймс “.

Документите сочат, че мениджърите по вложенията на английската кралица Елизабет II са вложили към 10 млн. лири (13 млн. долара) от персоналните ѝ средства в скъпи бумаги на Бермуда и на Каймановите острови. Няма признаци за нередности при инвестицията, отбелязва АП. Част от парите на кралицата обаче са отишли при верига магазини, упреквани, че се възползват от небогати фамилии и хора в неравностойно състояние, отбелязва в. „ Гардиън “.

Министърът на търговията на Съединени американски щати Уилбър Рос има дял от транспортна компания, ситуирана на Маршаловите острови. Фирмата е получила милиони долари от компания, чиито притежатели включват шурей на Путин и съветски магнат, който е обект на наказания от страна на Съединени американски щати. Международния консорциум на проверяващите публицисти акцентира, че това основава заплаха от спор на ползи при Рос, който оказва помощ за определянето на икономическата и комерсиална политика.

До назначението си на поста държавен секретар на Съединени американски щати Рекс Тилърсън е управлявал офшорната компания „ Мариб ъпстрийм сървисиз “, основана на Бермудските острови през 1997 година, чиято цел е била създаването на газови и петролни залежи край йеменския град Мариб. Той е бил част от съвета на шефовете от 1997 година до 1998 година, когато е бил и ръководител на филиала на „ Ексон “ в Йемен, отбелязва ICIJ.

Други международни водачи, упоменати в листата, са колумбийският президент Хуан Мануел Сантос, либерийската му колежка Елън Джонсън-Сърлийф и синовете на турския министър председател Еркам и Бюлент Йълдъръм .

Редом с тях са някогашният президент на Коста Рика Хосе Мария Фигерес, Мадона, Боно и някогашният висш главнокомандващ на обединените въоръжени сили на НАТО в Европа военачалник Уесли Кларк .

В документите се загатват и компании като „ Сикст “, „ Дойче пост “, „ Сименс “, „ Байер “, „ Дойче банк “ . Не е ясно в каква степен те са свързани с офшорни предприятия. Освен това документите демонстрират, че съветски държавни финансови институции влагат стотици милиони долари в „ Туитър “ и „ Facebook “ , отбелязва в. „ Гардиън “.

Данните са получени от фирмите за офшорни услуги „ Епълби “ и „ Ейжасити концерн “.

ICIJ акцентира, че има законни типове потребление на офшорните компании и тръстове и тя не загатва, че които и да било лица или компании, упоменати в документите, са нарушавали закона. Документите обаче демонстрират „ какъв брой надълбоко офшорната финансова система е преплетена със световете на политиците , частното благосъстояние и корпоративните колоси, които заобикалят налози посредством все по-изобретателни счетоводни маневри “, прибавя ICIJ в изказването си, представено от ДПА.

През април 2016 година, организацията, основана във Вашингтон, разгласява „ Панамските документи “ – фрагменти от 11,5 млн. документа с данни за офшорни сметки на настоящи и някогашни международни водачи, видни политици, предприемачи, спортисти и други обществени персони. Те се основаваха на приключване на информация от панамската компания „ Мосак Фонсека “ (Mossack Fonseca), оказваща юридическа помощ при регистрацията на компании в офшорни зони.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР