Ботев Враца се завърна в Първа лига след драматичен мач

...

Юноша на Левски върна Ботев Враца в елита

Ботев Враца се завърна в Първа лига след трагичен мач от 30-ия кръг на Втора лига против Монтана. „ Зелените “ се постановиха с 2:1 на своя „ Христо Ботев “, а в воин за отбора на Сашо Ангелов се трансформира юношата на Левски Деян Иванов, който играе като преотстъпен. Именно бранителят, който дълго време лекува контузия, означи победния гол по гръмък метод. Преди това Петър Атанасов бе дал задатък на домакините, а Йордан Йорданов бе изравнил.

След трагичния триумф, Ботев остави преследвачите си Локомотив София и Царско село зад себе си, запазвайки статуквото от преди срещата. Кръг преди края врачани водеха с точка на двата столични отбора, като гонеха наложителна победа в последното си домакинство. Петър Атанасов и компания приключиха с 64 точки на върха и завоюваха директната квота за Първа лига. „ Столичните железничари “ и „ царете “ имат още една опция да нападат майсторската група – през баражите против 12-ия и 13-ия.

Врачани упражниха напън в първите минути на срещат, като стигнаха до няколко нелоши обстановки. В петата минута Спас Георгиев засече центриране отляво на наказателното поле, където Спас Георгиев насочи доста мощен изстрел, минал над напречната греда.

Ботев Враца поведе след 10 минути игра. Йордан Апостолов подаде отдясно към Иван Колев, който с глава отигра към Петър Атанасов, той финтира вратаря Марин Орлинов и се разписа за 1:0.

Ботев Враца провежда нова добра офанзива в 25-ата минута. При бърз пробив отляво, топката бе пусната към Спас Георгиев, който овладя в пеналта с тил, съумя техничено да се обърна и насочи топката в долния десен ъгъл на Марин Орлинов. Стражът на Монтана обаче бе безупречен.

В 29-ата минута Иван Колев получи отдясно и центрира хубаво, само че бранител на монтанчани почисти настрана от терена.

Врачаните си завоюваха корнер отдясно на вратата на Орлинов. След центрирането обаче вратарят на гостите се намеси устойчиво и боксира.

В края на полувремето домакинска офанзива бе спрянa поради маркирана засада на Петър Атанасов. Останаха подозрения в коректността на отсъждането.

След почивката момчетата на Сашо Ангелов имаха превъзходна опция да удвоят задатъка си. Спас Георгиев излезе на доста рискова позиция отдясно, стреля мощно, но Орлинов плонжира и мазета в корнер, от който не произлезе нищо.

Малко по-късно Айкут Рамадан се озова фронтално на вратата, само че се засуети и насочи доста слаб удар, като по никакъв начин не затрудни Александър Любенов.

Петър Атанас шутира от отдалеченост, само че изкара топката настрана от десния дирек. Самият Орлинов обаче бе покрил ъгъла си.

„ Зелените “ проведоха две положителни офанзиви, само че изстрелите на Петър Атанасов и Спас Георгиев не съумяха да поразят задачата.

Малко по-късно в 68-ата минута Айкут Рамадан стреля, само че Любенов улови.

В 70-ата минута Петър Атанасов извърши фаул от комфортна позиция на дъгата, само че топката се отби в десния дирек на Орлинов.

Монтана изравни в 71-ата минута. При центриране от фаул отляво, състезател на Монтана съумя да отклони, а Йордан Йорданов засече на далечната греда и разстреля Александър Любенов за 1:1.

В 81-ата минута Петър Атанасов нахлу отляво и стреля. Орлинов съумя да се намеси, въпреки и неубедително. Последва добавка, при която Цонков безусловно избави „ сините “ от попадение, чистейки малко пред голлинията.

С напредването на времето драмата на стадион „ Христо Ботев “ стана все по-голяма. В 88-ата минута врачани съумяха да стигнат до по този начин търсеното попадение. След като си завоюваха фаул отляво, Йордан Апостолов центрира, а юношата на Левски Деян Иванов вкара впечатляващо попадение. От към 12-13 метра бранителят с тил съумя да отклони топката и я прати в долния десен ъгъл на Орлинов за 2:1.

В 90-ата минута Апостолов опита шанса си от разстояние, само че прати топката в навън.