Ботев Пловдив удължи на 9 мача серията си без загуба

...

Митов изправи косите на Ботев, не му даде да мине Левски

Ботев Пловдив удължи на 9 мача серията си без загуба в елита, само че сигурно съжалява за ремито 1:1 на открито против Септември, което откри 17-ия кръг на Първа лига. Резултатът не разреши на "канарчетата " най-малко краткотрайно да влязат в топ 3 на класирането, изпреварвайки Левски. В същото време треньорът на септемврийци Николай Митов можеше да вземе надалеч по-сладък реванш за безрайно късата си авантюра в Ботев, в случай че в последните секунди от добавеното време Цветомир Панов не бе изчистил топката от голлинията на "жълто-черните ".

Двубоят в столицата стартира с по-активни минути за Септември. Още във 2-ата домакините проведоха нахлуване отдясно, при което Иван Стоянов центрира отлично в наказателното поле, където непокрит остана Мартин Тошев. За зла неволя кълбото пристигна с няколко сантиметра по-високо за нападателя, който не съумя да стреля с глава.

Ботев не се нуждаеше от кой знае какъв брой време, с цел да се окопити и да вземе нещата в свои ръце. В 10-ата минута гостите създадоха първата си чиста обстановка. Капитанът Лъчезар Балтанов се пребори за топката пред наказателното поле на съперника, а след това нахлу на скорост отляво. Той се спря малко пред аутлинията и с невисок пас извади за Тодор Неделев. Последният шутира на мига, а основно се оказа заставането на Васил Добрев. Рикошетът в бранителя лиши много от силата на шута и Янко Георгиев улови.

Пет минути по-късно още веднъж Неделев бе индивидът, който „ натисна спусъка”. Минев се включи отляво по офанзивата и центрира съвършено към своя съотборник, който от 8-9 метра стреля по никакъв начин нелошо с глава. Топката мина на сантиметри около основата на левия дирек.

Натискът на пловдивчани даде резултат в 19-ата минута, когато просрочен шпагат на Георги Стоичков повали Густаво Афонсо в наказателното поле. Неделев се зае да извърши дузпата и стреля в долния десен ъгъл. Вратарят Янко Георгиев улови посоката и даже докосна кълбото, което все пак влетя в мрежата му – 0:1.

Септември можеше да изравни напълно скоро по-късно. В 24-ата минута Иван Стоянов, който бе доста деен отдясно, центрира от сложна позиция. Защитниците на Ботев някак незаинтересовано разрешиха на кълбото да стигне до точката на дузпата, откъдето Борис Галчев шутира от придвижване. Изпълнението на опитния халф бе потресаващо неопределено и топката пое към трибуните.

В 33-ата минута Янко Георгиев още веднъж избави тима си. Ботев поде офанзива отдясно посредством Панов и Фелипе Бризола. Последният пусна остро подаване към точката на дузпата, където изникна Серкан Юсеин. Юношата на „ канарчетата” стреля по посока долния ляв ъгъл и провокира превъзходен плонж от вратаря на Септември.

Секунди по-късно гостите отново се разминаха с гола. Веселин Минев за следващ път вгорчи живота на Иван Стоянов, като го надигра тотално по фланга. Ветеранът на Ботев проби в наказателното поле и даде прострелно центриране във вратарското поле. Топката мина около стража на домакините и няколко от техните бранители, без обаче някой от Ботев да се възползва от идеалната опция.

След почивката първите минути още веднъж бяха в интерес на Септември и този път домакините извлякоха максимума. В 53-ата минута миналият да играе като десен бек Георги Стоичков получи пространство по фланга, напредна и получи, след което центрира безупречно към далечната греда. Там Крис Гади бе изцяло пропуснат и показва мощен отскок, след който с глава разстреля безпомощния в тази ситуация Иван Чворович – 1:1.

Ботев можеше да отвърне на удара единствено 5 минути по-късно. Бризола и Виана матираха защитата на столичани със стремително двойно подаване. То изведе последния на чиста позиция под изострен ъгъл в наказателното поле, а Янко Георгиев с крайник мазета мощния шут на нападателя. При последвалия корнер непростителен пропуск направи централният бранител на „ жълто-черните” Радослав Терзиев. Той бе оставен да нападна центрирането точни при границата на вратарското поле и стори по-трудното, като стреля на сантиметри над гредата.

Четвърт час преди края Стивън Петков пропусна да оправдае реномето си на „ златен жокер” за Ботев. Той първо добре разтегли играта наляво за Дуде Ндонгала, а по-късно зае най-хубавата допустимо позиция в наказателното поле. Вратарят на Септември също му оказа помощ, като потегли да излиза и се отхвърли на средата от дистанцията, оставяйки Петков с късмет да нанесе воле. От 7 метра някогашният състезател на Левски, Монтана и Берое се провали грандиозно, изпращайки кълбото над гредата. Пропускът беше значим, тъй като колкото и да натискаше до края, отборът от Пловдив не съумя да сътвори друга заплаха пред вратата на Септември.

В същото време Септември изтърва два повече от чудесни шанса за успеха надълбоко в продължението. В 3-ата минута от него резервата Ишмаел Байду нанесе тежък шут от границата на наказателното поле, който закупи неприятна за вратаря парабола след рикошета в тялото на Радослав Терзиев. Иван Чворович въпреки всичко съумя с върха на пръстите да избие в корнер.

Ъгловият удар бе изпълнен бързичко от Иван Тилев, а Елтън взе високата топка и настана същинска блъсканица пред вратата на Ботев. В нея топката някак пое застрашително към вратата, само че на самата голлиния Цветомир Панов се хвърли героичен и мазета.

В идващия кръг Ботев Пловдив посреща в пряк мач съперника си за 4-ото място Берое, до момента в който тежката стратегия за Септември продължава на „ Българска армия” против ЦСКА.

СЕПТЕМВРИ – БОТЕВ ПД 1:1

0:1 Тодор Неделев 20'-дузпа

1:1 Крис Гади 53'

Септември (4-3-3): Янко Георгиев – Иван Стоянов (46' - Ишмаел Байду), Васил Добрев, Елтън дош Рейш, Патрик Весели – Янко Сандански, Георги Стоичков, Борис Галчев /к/ (86' - Антони Иванов)- Крис Гади, Мартин Тошев (68' - Васил Калоянов), Иван Тилев

Старши треньор: Николай Митов

Ботев Пд (4-2-3-1): Иван Чворович – Цветомир Панов, Радослав Терзиев, Пламен Димов, Йордан Минев – Лъчезар Балтанов /к/, Серкан Юсеин – Тодор Неделев, Густаво Афонсо (62' - Дуде Ндонгала), Фелипе Бризола (81' - Крум Стоянов)– Фернандо Виана (59' - Стивън Петков)

Старши треньор: Николай Киров

Стадион: „ Васил Левски” (София)