Ботев Пд поде нова инициатива за увеличаване на парите за

...
Ботев Пд поде нова инициатива за увеличаване на парите за
Коментари Харесай

Ботев Пд с нова инициатива за повече пари от телевизионните права

Ботев Пд поде нова самодейност за увеличение на парите за футболните клубове от телевизионните права. " Канарите " упорстват за среща сред БФС, представителите на професионалните клубове и компанията, която излъчва мачовете. На нея да бъдат разисквани прозрачността при ръководството на този развой, присъединяване на клубовете във взимане на решения, справедливото систематизиране на приходите и бъдещият модел за продажба на телевизионните права след приключването на сегашния контракт, упорстват от Ботев Пд.
" Ботев получи формален отговор от Нова Броудкастинг Груп във връзка поставените от клубовете въпроси по отношение на телевизионните права на българския футбол, метода на тяхното ръководство и справедливото систематизиране на приходите. В писмото си телевизионният оператор декларира, че е дълготраен сътрудник на българския футбол, влага обилни средства в телевизионно произвеждане и смята, че контрактуваната стойност на телевизионните права дава отговор на действителностите на българския пазар. От Нова показват още, че връзките им са контрактувани с Българския футболен съюз и че съществува настоящ контракт до края на сезон 2028/2029.
След деликатен разбор на полученото писмо сме длъжни да заявим, че огромна част от въпросите, сложени от клубовете, остават без съответен отговор. Най-важният от тях е по какъв метод е избрана цената на телевизионните права и за какво договорът е бил продължен без открита конкурсна процедура, без присъединяване на клубовете и без те да имат опция да се срещнат с различни предложения от други евентуални телевизионни оператори.
Футболните клубове са тези, които построяват продукта. Те влагат милиони левове годишно в игрища, подготвителни бази, детско-юношески школи, футболисти, треньори, организация и сигурност на футболните срещи. Без клубовете не би съществувало наличие, което да бъде предавано, продавано и монетизирано. Именно заради тази причина считаме за недопустимо клубовете да бъдат изключени от процеса по установяване на цената на личното си наличие.
Особено стеснителен е фактът, че договорът за телевизионните права е продължен до 2029 година без осъществяване на открита и транспарантна процедура, която да подсигурява постигането на действителна пазарна цена. Във всяка съвременна футболна система сходни права се оферират на конкурентен принцип, с цел да бъде предпазен ползата на клубовете и на самия спорт.
Вместо да получим отговори на въпросите за прозрачността, метода на образуване на цената и разпределението на приходите, получихме пояснение за какво българската стопанска система е по-малка от тази на Полша, Румъния и Гърция. Това обаче не дава отговор на главния въпрос - дали българските клубове получават обективен дял от цената на продукта, който основават.
Когато става дума за бъдещето на българския футбол, сме длъжни да пазиме ползите на клуба, на нашите последователи и на всички професионални клубове. Успоредно с това клубът ще прегледа всички законови благоприятни условия за отбрана на ползите на българските клубове, в това число сезиране на способените държавни и европейски институции по отношение на метода на удължение на контракта и възможните ограничавания на конкуренцията.
ПФК Ботев има вяра, че българският футбол има капацитет за доста по-сериозно развиване. Това обаче може да се случи само посредством бистрота, равнопоставеност и почитание към клубовете, които всекидневно основават продукта, с помощта на който съществува професионалният футбол в България ", оповестиха от Пловдив.
Още преди месец всички клубове от елита, без Славия, се подписаха под декларация за изискванията за телевизионните права, с които сега се преценяват тимовете.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР