Борисов за предизборните манипулации на Радев: В ЕС вече говорят, че изборите у нас са нечестни!
Борисов сложи задачата на ГЕРБ-СДС на тези избори - да завоюва 80 депутати
За първи път водачът на ГЕРБ Бойко Борисов позволи, че изборите на 19 април може да не бъдат приети за почтени. Той се базира на отчета на Балканската самодейност за свободни медии (BFMI) и Sensika, който засича в свое изследване координирани цифрови операции в огромен мащаб в осведомителната среда на България преди изборите, свързани с Румен Радев, за което нощес осведоми в своя обява.
" В една такава обстановка всеки, който загуби изборите ще каже, ми те не бяха почтени, те са лъжливи, това е нелигитмно ", предупреждава през днешния ден Борисов.
" Виждате в този момент по какъв начин се млатят либералите с прогресивните. И аз, тъй като си ги знам нашите от Сглобката за Румен Радев, това е огромна изненада очевидно. Това да натопиш България в Брюксел, във Вашингтон е главното - това е приоритет на тази демократична общественост. И ние толкоз пъти сме го изживявали, на нашата позиция на ГЕРБ, в ЕНП, в Европа, и нашите евродепутати, толкоз добре ни познават, че въобще не могат да им минат приказките.
Но в този момент виждате вредата за България, не знам дали това касае партията на Радев или не или какъв брой ще го касае ", заяви водачът на ГЕРБ по време на предизборната си обиколка тази заран.
Борисов засяга точно отчета на BFMI и Sensika, който разкрива огромни операции, свързани с предизборната акция на Румен Радев, като прави паралел с румънския модел, намеквайки, че операциите в акцията на Радев в България са като операциите на Калин Джоджеску в Румъния.
„ Информационната среда в България към този момент се оформя от сили, които никой не управлява или проверява, а наподобява и никой не бърза изключително да ги разбере “, написа в собствен коментар
Заради този отчет, който документира " координирани цифрови операции в огромен мащаб в осведомителната среда на България ", правителството на Гюров изиска задействане на механизма на Европейски Съюз за противопоставяне против дезинформацията. Механизмът координира дейности сред страните членки, регулаторите и платформите преди чувствителни избори.
Борисов продължи с коментара си по този мотив: " Но това, че в Брюксел, по Европа се приказва, по какъв начин в България са нечестни изборите, по какъв начин хибридни офанзиви, по какъв начин румънски модели... всичко това, което сега го въртят със страшна мощ и то за партията на Радев, това никога не може да ни зарадва нас, тъй като негативът е за България. В една такава обстановка всеки, който загуби изборите ще каже, ми те не бяха почтени, те са лъжливи, това е нелигитмно ".
" Неприятно ми е, че по този начин се придвижват вътрешните проблеми в Брюксел, стига в този момент да не каже някой, че съм на страната на Радев, но аз ги ненавиждам тези неща – да излезеш в чужбина, да пращаш писма в нашите европейски фамилии, а това го четат и в щатите, и в Канада, на всички места е с последици за страната.
Всички в този момент, в случай че ме видят, ще кажат – абе, какво става в България, нещо не почтено, какъв румънски модел, продължи Борисов.
И посочи: " Сега то и от другата страна – 90 милиона лайкове прочетох, 6-милионна страна, 90 милиона лайкове, все едно цяла Германия и от горната страна внезапно те харесала. Като виждам такива числа... то към този момент незнае човек правилни ли са, не са ли, само че като виждам Радев какъв брой нервно написа във фейсбук, значи е правилно, че са го засегнали доста. И е правилно очевидно, че такива писма и информаиии са изнесени отвън границите на България и тука е прав, че това си е наша работа – българска, изборите. Нашата къщурка да си гледаме ".
Тук Борисов име предвид констатациите на отчета, че " без формален TikTok акаунт Радев е натрупал 90 милиона гледания на платформата посредством мрежи, чието държание е мъчно да се изясни единствено посредством органична интензивност ".
В отчета на BFMI се споделя: „ Колко от тази интензивност е израз на действителна социална поддръжка и какъв брой е създадена посредством подправени профили, пренасочени страници и координирано издание, целящо да имитира спонтанна гражданска готовност, остава главният и към този момент без отговор въпрос на тази акция. “
" Meta и TikTok имат правно обвързване по европейското законодателство да разпознават и лимитират рисковете за изборните процеси. Доказателствата от България покриват този предел, само че парламентарни избори в София няма сами по себе си да се трансфорат в приоритет за платформите. Няма народен орган, който да следи координирано цифрово държание, няма построени работни връзки сред държавните институции и платформите, а напъните на гражданското общество са едва развити и към момента некоординирани. Централната изборна комисия не е почнала следствие, макар че доказателства са обществено налични от седмици... И дали Брюксел ще работи в точния момент, преди 19 април, ще бъде действителният тест за уговорката на Европа към устойчивостта на демокрацията в страна, която в никакъв случай не е била лесна за задържане във фокуса на вниманието ", пише .
" Аз съм оптимист. Те към този момент толкоз обиди си наговориха другите партии между тях, а и към нас, само че ние тъй като сме по-опитни и знаем, че там където си плюл, може да се наложи и да лижеш, а ние не го обичаме този развой, по-добре си задръж езика зад зъбите. Не си го прави собствен зложелател – езика, защото всички е надяват да имат по 121 депутата. Аз мисля, че ние не би трябвало да си слагаме такава цел, 80 депутата мисля, че е добре. Другите да изкарат по 121 – поисквам им го.
Мисля, че кондицията на партията е доста добра, най-опитна, най-знаещи, най-можещи и през тази 1 година изпълнихме всичките си цели.
В момента виждате изпуснаха цените, единствено показност, но такава – правилно да си завоюва 121 депутата министър председателят няма по този начин да се фука. А с 2-3 ограничения, които Жечо Станков ги сподели – с това Данък добавена стойност дето се взима може да се смъкват цените са 20-30 цента. Това в случай че се внесе в Народно събрание сигурен съм всички ще го подсрепят, ас 20 евро... кой ще го усети. А по този начин важи за всички, натискаме инфлация. Но те са заети с хеилкоптера, кръгчета, вървяха до Якоруда, Украйна – предходната седмица.
Цяла нощ не съм спал, всички информатори да ме будат да ми кажат какво ще стане сред Иран и Съединени американски щати. Тези събития от сутринта ме карат да съм щастив и бодър. Дано в Пакистан договарянията минат добре, нека след 2 седмици се реализира по-траен мир, тъй като Иран е доста покрай нас.
Така че през днешния ден е едни доста прекрасен ден, доста благополучен ден за света.
" Как от всички, единствено Явор Божанков, който Асен Василев изгони от листите, тъкмо него го хванаха до къщата му в родния му град, взеха му книжката и го унизиха. Нагласено ", сподели Борисов във връзка отнетата брошура на Божанков.
За първи път водачът на ГЕРБ Бойко Борисов позволи, че изборите на 19 април може да не бъдат приети за почтени. Той се базира на отчета на Балканската самодейност за свободни медии (BFMI) и Sensika, който засича в свое изследване координирани цифрови операции в огромен мащаб в осведомителната среда на България преди изборите, свързани с Румен Радев, за което нощес осведоми в своя обява.
" В една такава обстановка всеки, който загуби изборите ще каже, ми те не бяха почтени, те са лъжливи, това е нелигитмно ", предупреждава през днешния ден Борисов.
" Виждате в този момент по какъв начин се млатят либералите с прогресивните. И аз, тъй като си ги знам нашите от Сглобката за Румен Радев, това е огромна изненада очевидно. Това да натопиш България в Брюксел, във Вашингтон е главното - това е приоритет на тази демократична общественост. И ние толкоз пъти сме го изживявали, на нашата позиция на ГЕРБ, в ЕНП, в Европа, и нашите евродепутати, толкоз добре ни познават, че въобще не могат да им минат приказките.
Но в този момент виждате вредата за България, не знам дали това касае партията на Радев или не или какъв брой ще го касае ", заяви водачът на ГЕРБ по време на предизборната си обиколка тази заран.
Борисов засяга точно отчета на BFMI и Sensika, който разкрива огромни операции, свързани с предизборната акция на Румен Радев, като прави паралел с румънския модел, намеквайки, че операциите в акцията на Радев в България са като операциите на Калин Джоджеску в Румъния.
„ Информационната среда в България към този момент се оформя от сили, които никой не управлява или проверява, а наподобява и никой не бърза изключително да ги разбере “, написа в собствен коментар
Заради този отчет, който документира " координирани цифрови операции в огромен мащаб в осведомителната среда на България ", правителството на Гюров изиска задействане на механизма на Европейски Съюз за противопоставяне против дезинформацията. Механизмът координира дейности сред страните членки, регулаторите и платформите преди чувствителни избори.
Борисов продължи с коментара си по този мотив: " Но това, че в Брюксел, по Европа се приказва, по какъв начин в България са нечестни изборите, по какъв начин хибридни офанзиви, по какъв начин румънски модели... всичко това, което сега го въртят със страшна мощ и то за партията на Радев, това никога не може да ни зарадва нас, тъй като негативът е за България. В една такава обстановка всеки, който загуби изборите ще каже, ми те не бяха почтени, те са лъжливи, това е нелигитмно ".
" Неприятно ми е, че по този начин се придвижват вътрешните проблеми в Брюксел, стига в този момент да не каже някой, че съм на страната на Радев, но аз ги ненавиждам тези неща – да излезеш в чужбина, да пращаш писма в нашите европейски фамилии, а това го четат и в щатите, и в Канада, на всички места е с последици за страната.
Всички в този момент, в случай че ме видят, ще кажат – абе, какво става в България, нещо не почтено, какъв румънски модел, продължи Борисов.
И посочи: " Сега то и от другата страна – 90 милиона лайкове прочетох, 6-милионна страна, 90 милиона лайкове, все едно цяла Германия и от горната страна внезапно те харесала. Като виждам такива числа... то към този момент незнае човек правилни ли са, не са ли, само че като виждам Радев какъв брой нервно написа във фейсбук, значи е правилно, че са го засегнали доста. И е правилно очевидно, че такива писма и информаиии са изнесени отвън границите на България и тука е прав, че това си е наша работа – българска, изборите. Нашата къщурка да си гледаме ".
Тук Борисов име предвид констатациите на отчета, че " без формален TikTok акаунт Радев е натрупал 90 милиона гледания на платформата посредством мрежи, чието държание е мъчно да се изясни единствено посредством органична интензивност ".
В отчета на BFMI се споделя: „ Колко от тази интензивност е израз на действителна социална поддръжка и какъв брой е създадена посредством подправени профили, пренасочени страници и координирано издание, целящо да имитира спонтанна гражданска готовност, остава главният и към този момент без отговор въпрос на тази акция. “
" Meta и TikTok имат правно обвързване по европейското законодателство да разпознават и лимитират рисковете за изборните процеси. Доказателствата от България покриват този предел, само че парламентарни избори в София няма сами по себе си да се трансфорат в приоритет за платформите. Няма народен орган, който да следи координирано цифрово държание, няма построени работни връзки сред държавните институции и платформите, а напъните на гражданското общество са едва развити и към момента некоординирани. Централната изборна комисия не е почнала следствие, макар че доказателства са обществено налични от седмици... И дали Брюксел ще работи в точния момент, преди 19 април, ще бъде действителният тест за уговорката на Европа към устойчивостта на демокрацията в страна, която в никакъв случай не е била лесна за задържане във фокуса на вниманието ", пише .
" Аз съм оптимист. Те към този момент толкоз обиди си наговориха другите партии между тях, а и към нас, само че ние тъй като сме по-опитни и знаем, че там където си плюл, може да се наложи и да лижеш, а ние не го обичаме този развой, по-добре си задръж езика зад зъбите. Не си го прави собствен зложелател – езика, защото всички е надяват да имат по 121 депутата. Аз мисля, че ние не би трябвало да си слагаме такава цел, 80 депутата мисля, че е добре. Другите да изкарат по 121 – поисквам им го.
Мисля, че кондицията на партията е доста добра, най-опитна, най-знаещи, най-можещи и през тази 1 година изпълнихме всичките си цели.
В момента виждате изпуснаха цените, единствено показност, но такава – правилно да си завоюва 121 депутата министър председателят няма по този начин да се фука. А с 2-3 ограничения, които Жечо Станков ги сподели – с това Данък добавена стойност дето се взима може да се смъкват цените са 20-30 цента. Това в случай че се внесе в Народно събрание сигурен съм всички ще го подсрепят, ас 20 евро... кой ще го усети. А по този начин важи за всички, натискаме инфлация. Но те са заети с хеилкоптера, кръгчета, вървяха до Якоруда, Украйна – предходната седмица.
Цяла нощ не съм спал, всички информатори да ме будат да ми кажат какво ще стане сред Иран и Съединени американски щати. Тези събития от сутринта ме карат да съм щастив и бодър. Дано в Пакистан договарянията минат добре, нека след 2 седмици се реализира по-траен мир, тъй като Иран е доста покрай нас.
Така че през днешния ден е едни доста прекрасен ден, доста благополучен ден за света.
" Как от всички, единствено Явор Божанков, който Асен Василев изгони от листите, тъкмо него го хванаха до къщата му в родния му град, взеха му книжката и го унизиха. Нагласено ", сподели Борисов във връзка отнетата брошура на Божанков.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




