Борислав Сарафов © Георги Кожухаров Още по темата Със секретно

...
Борислав Сарафов © Георги Кожухаров Още по темата Със секретно
Коментари Харесай

Борислав Сарафов, който обижда следователи, стана шеф на следствието

Борислав Сарафов

© Георги Кожухаров Още по тематиката
Със секретно решение предходният Висш съдебен съвет отказал дисциплинарка за Борислав Сарафов

Решението излиза чак в този момент около кандидатурата на Сарафов за началник на следствието
4 дек 2017
Под зоркия взор на Цацаров: стартира рестарт на прокурорската асоциация

Главният прокурор влиза в ролята на визионер на съсловната организация
6 ное 2017
Сотир Цацаров предлага заместника си Сарафов за началник на следствието

Изборът е повече от сигурен, тъй като в прокурорската гилдия няма съпротива
25 окт 2017
Борислав Сарафов отдръпна номинацията си за Висш съдебен съвет в името на " ползите на прокуратурата "

Заместникът на Цацаров реши това след диалог с основния прокурор
24 апр 2017
Помилването на Борислав Сарафов

Заместникът на основния прокурор е номиниран за член на идващия Висш съдебен съвет
28 мар 2017
Следовател заведе дело против зам. основния прокурор Борислав Сарафов

Заплашвал го и му оказвал напън да повдигне обвинявания за злополуката в Хитрино
28 фев 2017 Очаквано прокурорската гилдия на Висшия правосъден съвет (ВСС) единомислещо гласоподава за назначението на досегашния заместител основен прокурор Борислав Сарафов за шеф на Националната следствена работа (НСлС). Всичките 11 членове на колегията участваха на съвещанието и гласоподаваха " за " Сарафов. Главният прокурор Сотир Цацаров, преди малко дошъл от Народното събрание директно преди гласуването, поздрави Сарафов за избора с думите: " Вие получихте целия положителен избор на всички членове на прокурорската гилдия, това ви задължава и аз съм сигурен, че ще се справите. "

Сарафов беше единственият претендент в тази " конкуренция ". Въпреки сериозните обществени кавги към неговото име, свързани точно с напън върху проверяващи, изборът му се считаше за предупреден, откакто стана ясно, че той е получил благословията на Цацаров, а в прокурорската гилдия решенията се вземат единомислещо и съгласно напътствията на основния прокурор.

Всички изявления за кандидатурата на Сарафов бяха положителни. Доскорошният шеф на Национална следствена служба Евгени Диков, чието избиране за член на Висш съдебен съвет от квотата на следователите оваканти поста, съобщи, че Сарафов дава отговор напълно на профила за тази служба, който следователите са обрисували – да е човек от екипа на основния прокурор, тъй като е под неговата шапка, както и да е човек, който след приключване на мандата му като шеф на следствието ще остане в правосъдната система, а няма " да брои дните до пенсия ".

При излагането на концепцията си за ръководство Сарафов уточни като главен проблем, че към момента потенциалът на Националната следствена работа не се употребява пълноценно, тъй като натовареността е ниска. Това е проблем, които се сочи от повече от 10 години, само че в същото време от думите на самия претендент за шеф стана ясно, че на практика нищо не е направено и през мандата на актуалното управление на прокуратурата. " Тук е мястото да призная една своя неточност. Със заповед на основния прокурор аз бях акредитиран да разпореждам каузи на Национална следствена служба по предложение на окръжните прокурори. Отчитам като собствен пропуск, че тази своя опция не съм я употребявал пълноценно ", съобщи Сарафов Той пое ангажимент това да бъде поправено, само че не сподели по какъв начин тъкмо ще стане това.

В концепцията си Сарафов подчертава още върху активността по методическото управление на следователите в страната и самодейна медийна политика за разпространение на постигнатите триумфи. Това прозвуча любопитно на фона на грозните кавги за напън върху подчинени – следователи и дознатели, които са свързани тъкмо с неговото име през последните две години. През пролетта на 2017 година стана известно, че проверяваща полицайка от ГДБОП е завела дело за вреди против зам. основния прокурор Сарафов, защото била обществено заплашвана и обиждана в неговия кабинет във връзка на нашумяло дело - за данъчни закононарушения на компания " Агромах ". Сарафов бе заставен да се извини.

През пролетта на м.г. пък следователят от Национална следствена служба Страхил Каменички е подал сигнал до етичната комисия на Върховна касационна прокуратура поради надменно държание на Сарафов, обиди и закани против него и сътрудниците му по време на оперативна среща по следствие на злополуката в Хитрино. След като инспекцията в прокуратурата бе замазана, Каменички заведе и гражданско и наказателно дело против Сарафов, само че съдът отхвърли да го преглежда. В Инспектората към Висш съдебен съвет стартира инспекция, загърната в загадъчност. Едва неотдавна във връзка на кандидатирането на Сарафов за шеф на следствието стана известно, че в края на мандата си предходният Висш съдебен съвет тихомълком е отказал да образува дисциплинарно произвеждане против Борислав Сарафов със секретно решение без претекстове.

Само един от членовете на настоящия състав на прокурорската гилдия - Огнян Дамянов, зададе въпрос на Сарафов по какъв начин си показва построяването на добър микроклимат в подтекста на тези произшествия, заяви " Дневник ". " Този въпрос е неестествен и изкуствено раздут в някои медии. Аз не мисля, че има спор. Напротив - аз съм непосредствен и открит човек - подобен е моят темперамент и диалогичността изисква, когато имаме нещо, да си го кажем ", съобщи Сарафов, като повтори, че не става въпрос за спор.

Проблемът, който не беше издигнат на днешното чуване, е, че и в двата случая имаше ясни данни за напън от страна на зам. основен прокурор върху проверяващи по съответни каузи от висок публичен интерес, което съгласно събитията може да бъде квалифицирано и като дисциплинарно нарушаване, само че и като закононарушение. Проверката по тези случаи обаче бе направена единствено проформа в прокуратурата. Интересна детайлност, изключително в подтекста на обещаната дейна медийна политика, е и фактът, че позициите на Сарафов по тези случаи бяха популяризирани от пресцентъра на прокуратурата в миг, когато там трябваше да тече инспекция. В един от тези случаи Сарафов атакува съдиите от Софийския градски съд, което предизвика остра ответна позиция на съда.

През пролетта на м.г. Сарафов издигна кандидатурата си за член на сегашния Висш съдебен съвет от прокурорската гилдия, само че по-късно се отдръпна със заявката, че решението било персонално (т.е. не е под натиск) и подбудено от ползите на прокуратурата.
Източник: capital.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР