Болницата в Каварна пред сериозни проблеми: Не достигат лекари, сестри и...пари
Болницата в Каварна още веднъж е изправена пред съществени проблеми – финансови усложнения и дефицит на лекари и медицински сестри, които слагат под въпрос работата на отделенията.
За хората в района това е единственото лечебно заведение и паниките към бъдещето му не стихват.
Хората в Каварна са обезпокоени от слуховете, че има риск скоро болничното заведение да бъде закрита.
Йордан Калчев: „ Единственото незабавно поделение за деца е във Варна, най-близкото. Молят се на Господ, единственото, което могат да създадат в тази ситуация. “
Георги Нитов: „ Ако някой получи инсулт или инфаркт, какво вършим? Тук сме на, може би, 50 км от Варна. “
Болницата обслужва две общини и хиляди пациенти годишно. Неведнъж лечебното заведение е било изправено пред банкрут, а управлението е търсело незабавни решения, с цел да резервира отделенията работещи.
Цветанка Димитрова, шеф на МБАЛ Каварна: „ Преди години затворихме АГ отделението. Имаме родилки, само че младите девойки и бременните дами, които имат потребност от обслужване, отиват в по-големите градове. Много възрастни хора са сами, околните им, децата им са в чужбина, само че ние вършим всичко допустимо за тях. С колата за спешна помощ ги транспортираме, в случай че има потребност, до друго лечебно заведение. “
Заради дребното пациенти, лимитираните клинични пътеки и неналичието на задоволително финансиране няма опция да се притеглят млади експерти. Към момента болничното заведение няма отговорности, само че заплатите за лекарите и личния състав постоянно се бавят.
Цветанка Димитрова – шеф на МБАЛ Каварна: „ Сумата за заплати е по-голяма от сумата, която получаваме като доходи. Има избран предел от Здравна каса, който примерно дребните лечебни заведения не постоянно съумяват да се проработят и оттова се получава този финансов недостиг. “
Голяма част от медиците напущат града поради ниското възнаграждение. Доскоро единственият педиатър в детското поделение е на 83 години.
Д-р Хамза Велиев, педиатър: „ Като няма фрагменти, ща не ща би трябвало да работя и аз не преставам да работя. Никой не идва в такива дребни лечебни заведения, тъй като всеки знае, че политиката на страната е да ги няма общинските лечебни заведения. “
От месец детското поделение поема доктор Белло Моде от Нигерия.
Д-р Белло Моде, педиатър: „ Ако не съм тук, няма да има педиатър, който да работи за тази болница. За живота не постоянно мислим за пари... хората са най-важното, не парите. Отделението е цялостно – всеки ден изписвам и идват. “
Янита Кантарджиева: „ Аз съм майка на три деца и надлежно, в случай че няма педиатрично поделение, това ще е неуместно. “
И до момента в който страната търси решение за финансиране на дребните общински лечебни заведения, хората се надяват тяхната да остане отворена. За да ги има.




