Болните от хепатит С в България се увеличават, въпреки съвременните

...
Болните от хепатит С в България се увеличават, въпреки съвременните
Коментари Харесай

Болните от Хепатит C се увеличават: 412 души умират годишно от заболяването в България

Болните от хепатит С в България се усилват, макар актуалните лечения, които отстраняват вируса и макар проектите на Световната здравна организация да завърши със болестта до 2030 година.
Прочетете още
Защо откакто има терапия и у нас и тя се поема от касата - продължаваме да губим човешки животи?

В България единствено от хепатит C губим към 412 живота годишно - съгласно сдружението на гастроентеролозите. Тежък грях, при съществуване на ефикасна терапия, която се обезпечава от касата. Имунизацията, която пък защищава 100% от хепатит В фрапантно е намаляла, което слага в риск цяло потомство деца.

Силвана Лесидренска - пациентска организация " Хепактив ": " Освен това един от най-големите резервоари на болесттите са лишените от независимост и техният достъп до лекуване е извънредно усложнен. "

Но с изключение на за рисковите групи, достъпът до лекуването е усложнен и от дългите периоди за утвърждение, и от честите и ненужни хоспитализации за проучване единствено в 15 лечебни заведения в страната. Административни привидно проблеми, които от години не могат да се преодолеят, написа Българска национална телевизия.

Силвана Лесидренска - пациентска организация " Хепактив ": " Тук за мен най-голямото предизвикателство може би е да се сътвори ефикасна колаборация сред всички институции, в това число и НЗОК, защото тя е един от главните детайли в уравнението. "

Но на първата сходна среща, която трябваше да откри единодушието на всички играчи, представителите на касата не пристигнаха. А желанието на лекарите и пациентите е да преодолеят всички спънки, преди да напишат нова тактика за лекуване хепатити. Но получиха поддръжка от Лекарския съюз - основно, поради другият тежък проблем за превъзмогване - ненужните, по тази причина пък скъпи и високорискови проучвания, като биопсиите на черен дроб.

Доц. доктор Радин Цонев, гастроентеролог, УМБАЛ „ Токуда ": " Това е интервенционален способ за проучване на черния дроб, който постоянно крие опасности. "

Проф. доктор Красимир Антонов - ръководител на Българското сдружение по гастроентерология: " Ние успяхме да махнем чернодробната биопсия при хепатит С, в този момент още продължаваме да се борим да махнем биопсията при хепатит Б, което още не е станало. "

Силвана Лесидренска - пациентска организация " Хепактив ": " България е единствената страна, която продължава да упорства да се прави чернодробна биопсия, най-малкото тъй като това е една доста апетитна клинична пътека. "

Оказва се, че в страната липсва даже ясна статистика на болните и новооткритите. И липса на съгласуваност сред всички значими звена в системата. Изостанали след другите страни, ние си слагаме в този момент по-реалистични цели - понижаване, а не елиминиране на хепатит С до 2030 година.
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР