БНТТази нощ в 4 ч трябва да преместим стрелките на

...
БНТТази нощ в 4 ч трябва да преместим стрелките на
Коментари Харесай

Кога и как е въведено астрономическото часово време

БНТ

Тази нощ в 4 ч би трябвало да преместим стрелките на часовниците си с един час обратно. Отново прекосяваме към зимното, или възприетото за астрономическо време. Това трябваше да е последният сходен преход, само че Европейската комисия даде две години пролонгация, с цел да може страните да изберат часова зона. България също би трябвало да направи своя избор.

Как е въведено зимното време:

Астрономическо или зимно, то не е нито естествено, нито обикновено, нито някаква биологична даденост, с която сме длъжни да се съобразяваме.

Само до преди някакви си 250 години, точният час е нямал никакво значение. Хората, заети главно със земеделие, са се съобразявали само с циклите на слънцето.

Но индустриалната гражданска война трансформира това. Поточните линии във фабриките изискват прецизен синхрон сред доста хора. И животът на всички стартира да се управлява от часовника и точното разписание
Д-р Надежда Стоянова - откривател на времето в българската литература, СУ: 18-19 век е обвързван с годините на индустриалната гражданска война, когато се универсализира времето. Т.е. универсализацията на времето е била нужна. 20-21 век са доста мощно фокусирани върху времето..
Първо във Англия се появяват карети по разписание, само че единствено с час на потегляне. Часовниците се разминавали съществено даже в разнообразни градове.

Тази разлика стартира да пречи по-късно, на по-бързите влакове и английските жп компании са първите, които стартират да преценяват разписанията си, съгласно времето, задавано от обсерваторията в Гринуич.

Едва преди 140 години английското държавно управление със закон задължава популацията си да живее съгласно часовника, а не съгласно биологичните си ритми, подчинени на локалните цикли на изгрева и залеза. Тази унификация става повсеместна доста бързо, наложена от световната мрежа на жп превоза.
Д-р Надежда Стоянова - откривател на времето в българската литература, СУ: Човек би трябвало да мисли за часовника като средство, с което той управлява времето, само че не като своя цел.
Първите часовникови кули в България следват хода на индустриалната гражданска война, първият градски часовник в София се появява едвам преди 130 години.

Днес световното унифициране на времето стартира да губи смисъл. Все повече се натрапват минусите му.

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР