БНБ работи по план за въвеждане на еврото. Това заяви

...
БНБ работи по план за въвеждане на еврото. Това заяви
Коментари Харесай

Възраждане поиска оставката на управителя на БНБ

Българска народна банка работи по проект за въвеждане на еврото. Това съобщи Деян Николов от ПГ на " Възраждане ", съобщи кореспондент на БГНЕС.


Николов упрекна шефа на Българска народна банка Димитър Радев, че е излъгал по време на срещата си с " Възраждане " в сряда.

" Настояваме Димитър Радев да си подаде оставката като шеф на Българска народна банка. Той е лице, което работи против националните ползи на България, и то подмолно ", акцентира депутатът от " Възраждане ".

„ Вчера в известието на Българска народна банка бяха казани три неща – че УС на Българска народна банка е приел план на нов закон за Българска народна банка, който координиран с ЕЦБ. Ние разполагаме с този законопроект, като там се планува заличаване на българския лев и валутния ръб ", заяви Николов и означи, че в него се споделя, че протичат по проект подготовката за тестово отрязване на български евромонети и измененията в платежните системи. Депутатът разгласи, че по време на срещата си с Димитър Радев, той е споделил, че на процедура Българска народна банка не прави основна подготовка във връзка с влизането на България в еврозоната и нещата, по които работят, са част от задължения, поети поради участието на страната ни в Банковия съюз.

Николов е безапелационен, че след направена от „ Възраждане " инспекция, са открили, че Българска народна банка съпредседателства Координационния съвет за въвеждане на еврото. „ Там управляват работна група „ Пари, платежна инфраструктура и кредитни институции ". Работят и по осъществяването на така наречен информационна тактика, по която се раздават 10 млн. за пропагандиране какъв брой е хубаво еврото да размени българския лев. Редовно вземат участие в работни групи и комитети в ЕЦБ и Европейска комисия, извършват планове които целят осведомителните им системи да бъдат приспособени и готови за еврозоната ", заяви още той.

Николов означи, че Българска народна банка се готви и да сече евромонети, в това число вземат решение какви знаци да има на тях. „ Строят и две нови здания – в Плевен и Варна, които са особено за процеса за подмяна на левове с евро ", акцентира той и добави, че Българска народна банка работи и по план за присъединение на българската платежна система към европейската такава.

Депутатът от „ Възраждане " упрекна Димитър Радев и Българска народна банка в „ огромна подмолна акция, която цели заличаване на българската фискална и национална самостоятелност ", като акцентира, че „ 60% от българите не желаят България да влиза в еврозоната ".

Той настоя този закон да бъде оповестен, както и да се прекратят всички диалози за присъединение на България към еврозоната./БГНЕС

Източник: bgnes.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР