Блокче с големина 60 сантиметра на метър е причината за

...
Блокче с големина 60 сантиметра на метър е причината за
Коментари Харесай

Само в Lupa.bg: 16 години няма кой да разкара радиоактивното блокче в Малинова долина

Блокче с величина 60 сантиметра на метър е повода за радиоактивното замърсяване в кв. " Малинова котловина " в София, което за следващ път подвигна виновните институции, отпред със служебния министър на енергетиката Трайчо Трайков, на бойна нога тази заран. Става въпрос за рисков отпадък от опитите на лабораторията на Центъра за радиационна отбрана, изхвърлен преди повече от 16 години. През 2010 година са получени първите сигнали за повишения гамафон в региона.

А по информация на Lupa.bg въпросното блокче към момента си стои там, в порутената постройка на бул. " Св. Климент Охридски " 132. Която се охранява, само че единствено отчасти. 

Жители на региона от този момент внасят тъжба след тъжба за радиационното лъчение, вариращо сред 50 и 80 пъти над нормата. И въпреки управляващите да твърдят, че то е минимално, както и че няма заплаха за околните блокове и детските градини в региона, тъй като е концентрирано върху релативно дребна повърхнина досами почвата, комшиите на тогавашното вместилище не престават да се тревожат. 

Блокчето е единствено част от хвърляни в продължение на над 50 години радиоактивни боклуци от Центъра за радиационна отбрана. Общата нечиста повърхност с радионуклиди, е към 40 декара. През годините те са неведнъж обследвани и са давани наставления. Но проблематичното блокче, излъчващо радиация, си стои. 

Справката на медията ни разкри, че предходната година, когато камерите на Гугъл, ситуирани над профилираните им коли за геозаснемане, са обикаляли в региона и са снимали, усърдно са избягвали периметъра към тогавашното вместилище - на повърхност, близка до въпросните 40 декара. 



Междувременно строителството в региона продължава да е интензивно, в това число в непосредствена непосредственост до огражденията, поставяни през годините от Гражданска отбрана. 

А в успокоителните известия - по какъв начин всичко е наред, се включи и Министерството на здравеопазването, което било осведомено с информацията, оповестена от Министерството на енергетиката по отношение на някогашната площадка на Централното изотопно вместилище в кв. „ Малинова котловина “, и взело участие " поредно през годините в дейностите по проучване и радиационен мониторинг на терена ". 

" Данните от осъществявания систематичен радиационен надзор, в това число от профилираните структури към Министерството на здравеопазването, демонстрират, че отвън оградената зона не се откриват отклонения от естествения радиационен декор, както и не се записва разпространяване на радиоактивни субстанции във въздуха или водите в региона. При съблюдаване на въведените ограничавания за достъп до обозначената зона не е налице риск за публичното здраве.

В рамките на самата площадка са известни от десетилетия локализирани сектори с остатъчни радиоактивни субстанции. Съгласно осъществените оценки и рекомендациите, в това число от експертни задачи на Международната организация за атомна сила, устойчивото решение изисква осъществяване на цялостна рекултивация посредством премахване на нечистите почви и материали.

Министерството на здравеопазването поддържа подхванатите дейности за изцяло решение на казуса и ще продължи да реализира мониторинг на радиационната конюнктура посредством Националния център по радиобиология и радиационна отбрана, както и да взе участие в координацията сред способените институции.

Съгласно настоящата нормативна рамка, ръководството и възобновяване на терени, нечисти с радиоактивни субстанции, се прави при позволителен режим и от способените органи, ангажирани с ръководството на радиоактивни боклуци. В тази връзка Министерството на здравеопазването ще спомага за обезпечаване на нужната експертна поддръжка с оглед гарантиране на безвредна среда за живот и отбрана на здравето на жителите.

Министерството акцентира, че все още няма данни за риск за популацията отвън лимитираната зона, като приканва жителите прецизно да съблюдават въведените ограничавания за достъп. Пълната и своевременна осведоменост, както и координираните дейности на институциите, остават основни за окончателното решение на проблема ", прецизираха от Министерство на здравеопазването на доцент Михаил Околийски. 
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР