САЩ планира да конфискува ирански кораби през идните дни
Блокадата има за цел да ограничи износа на ирански нефт
Въоръжените сили на Съединени американски щати се приготвят да се качат на борда на петролни танкери, свързани с Иран, и да конфискуват търговски кораби в интернационалните води в идващите дни, описаха американски публични лица пред The Wall Street Journal.
Според информацията, плануваните конфискации могат да се случат надалеч отвън Ормузкия пролив и Персийския залив, където американските сили към този момент постановат морска обсада против Иран. Целта е да се усили икономическият напън върху Техеран, с цел да бъде заставен да направи отстъпки в договарянията с Вашингтон и да отвори още веднъж основния морски маршрут.
Иран разгласи в петък, че изцяло отваря стратегическия пролив след помирение, обвързвано с спора сред израелските сили за защита (ЦАХАЛ) и „ Хизбула " – подкрепяната от Иран въоръжена формация в Ливан. След това президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп приветства новината, а цените на петрола спаднаха.
Само часове по-късно обаче Иранската революционна армия съобщи, че придвижването в протока още веднъж ще бъде лимитирано. Информацията пристигна като отговор на изказване на Тръмп, че американската обсада на иранските пристанища ще остане в действие, до момента в който не бъде реализиран по-широк контракт.
Няколко кораба съумяха да преминат през протока преди повторното въвеждане на рестриктивните мерки. Морски източници по сигурността оповестиха по-късно, че минимум два кораба са били подложени на обстрел, в това число супертанкер, пренасящ иракски нефт.
Един кораб е съобщил, че е бил нападнат от бързи лодки, свързани с Иранската революционна армия, а различен е декларирал, че е бил ударен от неидентифициран снаряд, който е предизвикал вреди, само че няма жертви.
Инцидентите са принудили няколко кораба да се върнат обратно. Индия заяви, че два от засегнатите кораба плават под нейно знаме и извика иранския дипломат в Ню Делхи, с цел да изрази сериозна угриженост по отношение на офанзивите, осведоми ynetnews.
Тръмп наложи морската обсада по-рано тази седмица, откакто Иран отхвърли да отвори още веднъж протока като част от краткотрайно съглашение за помирение, което Техеран твърди, че е било нарушено, защото в началото не е включвало Ливан.
Блокадата има за цел да ограничи износа на ирански нефт, огромна част от който продължава да доближава до Китай макар спора.
Американски публични лица, дефинират напъните като нов стадий от икономическия напън против Иран, ориентиран и към Китай, който получава по-голямата част от иранския експорт на нефт.
Ескалацията прибавя спомагателна неустановеност към спора, до момента в който Вашингтон обмисля дали да удължи нежното помирение, което изтича в идващите дни.
Въоръжените сили на Съединени американски щати се приготвят да се качат на борда на петролни танкери, свързани с Иран, и да конфискуват търговски кораби в интернационалните води в идващите дни, описаха американски публични лица пред The Wall Street Journal.
Според информацията, плануваните конфискации могат да се случат надалеч отвън Ормузкия пролив и Персийския залив, където американските сили към този момент постановат морска обсада против Иран. Целта е да се усили икономическият напън върху Техеран, с цел да бъде заставен да направи отстъпки в договарянията с Вашингтон и да отвори още веднъж основния морски маршрут.
Иран разгласи в петък, че изцяло отваря стратегическия пролив след помирение, обвързвано с спора сред израелските сили за защита (ЦАХАЛ) и „ Хизбула " – подкрепяната от Иран въоръжена формация в Ливан. След това президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп приветства новината, а цените на петрола спаднаха.
Само часове по-късно обаче Иранската революционна армия съобщи, че придвижването в протока още веднъж ще бъде лимитирано. Информацията пристигна като отговор на изказване на Тръмп, че американската обсада на иранските пристанища ще остане в действие, до момента в който не бъде реализиран по-широк контракт.
Няколко кораба съумяха да преминат през протока преди повторното въвеждане на рестриктивните мерки. Морски източници по сигурността оповестиха по-късно, че минимум два кораба са били подложени на обстрел, в това число супертанкер, пренасящ иракски нефт.
Един кораб е съобщил, че е бил нападнат от бързи лодки, свързани с Иранската революционна армия, а различен е декларирал, че е бил ударен от неидентифициран снаряд, който е предизвикал вреди, само че няма жертви.
Инцидентите са принудили няколко кораба да се върнат обратно. Индия заяви, че два от засегнатите кораба плават под нейно знаме и извика иранския дипломат в Ню Делхи, с цел да изрази сериозна угриженост по отношение на офанзивите, осведоми ynetnews.
Тръмп наложи морската обсада по-рано тази седмица, откакто Иран отхвърли да отвори още веднъж протока като част от краткотрайно съглашение за помирение, което Техеран твърди, че е било нарушено, защото в началото не е включвало Ливан.
Блокадата има за цел да ограничи износа на ирански нефт, огромна част от който продължава да доближава до Китай макар спора.
Американски публични лица, дефинират напъните като нов стадий от икономическия напън против Иран, ориентиран и към Китай, който получава по-голямата част от иранския експорт на нефт.
Ескалацията прибавя спомагателна неустановеност към спора, до момента в който Вашингтон обмисля дали да удължи нежното помирение, което изтича в идващите дни.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




