Министър Вътев: 30% от кравите в България са виртуални
Близо една трета от кравите, за които се заплащат дотации в България, са виртуални, това съобщи министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по bTV. “Местят се по нощите от плантация във плантация, когато има инспекция ”, описа той. Министърът разгласи, че по тази причина инспекциите на стопанствата, които получават дотации в една община, ще се вършат по едно и също време, с цел да не се разказват едни и същи животни като разнообразни.
Министър Вътев сподели също, че в случай че 30% от кравите са виртуални, доста повече са тези, от които се добива мляко от сивия бранш. Той успокои, че и това мляко също е качествено. Същото се отнася и за сухото мляко, което се внася, с цел да се преработва в млечни артикули.
“Сухото мляко не е нездравословно, когато нямат кърма, майките хранят бебетата с такова. Проблемът е, че то блокира реализацията на прясното ”, изясни министърът.
Вътев сподели също, че млекопроизводителите желаят да печелят, би трябвало да покачат добивите си при същите разноски. Той акцентира, че има такива, които го вършат доста сполучливо.
Зърнопроизводителите в България ще са на загуба, тъй като цената на продукцията им няма да покрие по-скъпите торове, съобщи земеделският министър.
“Трябва да е ясно, че има нов мощен състезател на пазара на Европейски Съюз и това е Украйна ”, акцентира Кирил Вътев и изясни, че макар че страната не е член на съюза, на процедура е равнопоставена в тази сфера.
Той описа също, че сега има импорт на големи количества слънчоглед от Румъния. “По документи е румънски, само че всички знаем, че е от Украйна ”, сподели министър Вътев.
Министър Вътев сподели също, че в случай че 30% от кравите са виртуални, доста повече са тези, от които се добива мляко от сивия бранш. Той успокои, че и това мляко също е качествено. Същото се отнася и за сухото мляко, което се внася, с цел да се преработва в млечни артикули.
“Сухото мляко не е нездравословно, когато нямат кърма, майките хранят бебетата с такова. Проблемът е, че то блокира реализацията на прясното ”, изясни министърът.
Вътев сподели също, че млекопроизводителите желаят да печелят, би трябвало да покачат добивите си при същите разноски. Той акцентира, че има такива, които го вършат доста сполучливо.
Зърнопроизводителите в България ще са на загуба, тъй като цената на продукцията им няма да покрие по-скъпите торове, съобщи земеделският министър.
“Трябва да е ясно, че има нов мощен състезател на пазара на Европейски Съюз и това е Украйна ”, акцентира Кирил Вътев и изясни, че макар че страната не е член на съюза, на процедура е равнопоставена в тази сфера.
Той описа също, че сега има импорт на големи количества слънчоглед от Румъния. “По документи е румънски, само че всички знаем, че е от Украйна ”, сподели министър Вътев.
Източник: petel.bg
КОМЕНТАРИ




