Близо две седмици преди промените в Наказателния процесуален кодекс (НПК),

...
Близо две седмици преди промените в Наказателния процесуален кодекс (НПК),
Коментари Харесай

Прокуратурата е внесла само 26 дела за корупция от 2015 година

Близо две седмици преди измененията в Наказателния процесуален кодекс (НПК), с които делата за корупция и други закононарушения ще се гледат от профилирания съд, да влязат в действие от Софийския градски съд показаха статистика, с която демонстрират безмислието на промените.

За последните близо три години са били формирани 26 първоинстанционни каузи за корупция против лица, заемащи високи държавни постове и против магистрати. Или по към 7 каузи на година.

" Това значи, че в случай че изменението на подсъдността за тези лица беше реалност от началото на 2015 година единствено 26 каузи биха били импортирани от прокуратурата в Специализирания углавен съд ", оповестяват от съда.

Наскоро ръководещите внесоха още едно изменение в закона за правосъдната власт с оглед преместването на делата за корупция в профилирания съд - а точно да има опция за бонуси - до шест заплати за магистратите от профилирания съд и прокуратура. Промените минаха на първо четене и се движат в Народното събрание скоростно, поради това, че промените в Наказателно-процесуален кодекс ще влязат на пети ноември в действие.

Вносителите на промените мотивираха концепцията за парични бонуси с това, че профилираният съд ще се натовари повече след преместването на делата там. Между първо и второ четене текстът беше поправен и бонуси се плануват за всички магистрати. Проектът би трябвало да бъде гласуван дефинитивно тази седмица в Народното събрание

От Софийския градски съд оповестяват още, че за близо три години - от 2015 година до момента - са формирани над 1500 каузи въз основа на импортиран от прокуратурата обвинителен акт, като натоварването в Наказателно поделение на Софийски градски съд не се изчерпва единствено с този брой каузи.

" То се дефинира от постъпленията и на други първоинстанционни каузи – екзекватури, финансови наказания, екстрадиции, европейски заповеди за арест, по които е планувана специфична подготвеност на Софийски градски съд, както и на въззивни наказателни каузи, чиито сбор за същия интервал е над 8300 каузи ".

Измененията, с които делата за корупция и други закононарушения бяха преместени в профилирания съд, бяха подложени на критика с това. че не беше до дъно изяснено какво постанова преместването на делата. Преди време разбор на Върховния касационен съд (ВКС) сподели, че успеваемостта на профилираното правораздаване е съмнителна.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР