Близо ден след края на президентските избори действащият държавен Румен

...
Близо ден след края на президентските избори действащият държавен Румен
Коментари Харесай

Нисък процент гласували плюс мобилизация на ГЕРБ и ДПС са рисковете пред преизбирането на Радев

Близо ден след края на президентските избори настоящият държавен Румен Радев даже усилва преднината си пред подкрепения от ГЕРБ претендент Анастас Герджиков по отношение на паралелните преброявания от неделя вечер. При 75.69% обработени протоколи на секционните изборни комисии той има удобна преднина от към 27%. Засега настоящият президент си остава очевидният любимец за балотажа в неделя, само че точно сходна убеденост в редиците на гласоподавателите му, готовност от страна на ГЕРБ (а евентуално и на ДПС) могат да се окажат препъникамъни за възможното му преизбиране. Основната задача на Радев сега е оптимално да активизира гласоподавателите си да се върнат пред урните в неделя, с цел да не рискува сюжет с ниска изборна интензивност и преливане на гласове от други партии и претенденти към съперника му, което най-малко на доктрина би могло да върне интригата във вота.
Какво би могло да обърка сметките
Много ниска изборна интензивност на балотажа в неделя, когато няма да има и парламентарни избори като спомагателен мотивиращ фактор, би представлявала прочут проблем за Радев. При сходен сюжет ще " натежат " по-твърдите и мобилизирани електорати, които се чака да са гласоподавателите на ГЕРБ и Движение за права и свободи, съюзени против него, разяснява за " Капитал " изпълнителният шеф на социологическата организация " Галъп интернешънъл " Първан Симеонов.

Риск би основала и възможна незадоволителна интензивност на подкрепилите президента. Неслучайно в първото си изказване след края първия тур Радев прикани гласоподавателите си да останат мобилизирани в борбата против " партийно проведения избор на картела на статуквото ". Посланието е значимо, защото настоящият държавен глава на процедура взе половината от президентския избор на първи тур и част от гласоподавателите му може да решат, че мачът към този момент е решен, и по този начин да подценят финалната борба. " Част от електоратите са доста посърнали - ИБГНИ, Има Такъв Народ, " Демократична България ", даже до известна степен Българска социалистическа партия. С какъв тонус отиват да гласоподават? Избори нормално се печелят със структури, партията със структури в тима на Радев е единствено Българска социалистическа партия, а там връзките са леко проблематични и левицата не е в цветуща форма. А насреща са машините на ГЕРБ и Движение за права и свободи ", проучва Симеонов пред " Капитал ".
Кой по какъв начин гласоподава Реклама
Данните на социологическата организация " Алфа Рисърч " за демографската разбивка в президентския избор дадоха много пъстра картина още в неделя вечер. Най-голямата изненада, когато става дума за вота за Радев, е, че 38% от гласоподавателите на " Демократична България " са дали гласа си за настоящия президент по отношение на единствено 36% за подкрепения от обединяването Лозан Панов. Това демонстрира мощно вътрешно напрежение в редиците на така наречен групировка на " градската десница ". За сметка на това по към 80% от гласоподавателите на " Продължаваме промяната " и " ИТН " са дали гласа си за Радев, като над 90% от гласоподавателите на Българска социалистическа партия предстоящо са създали същото. Така настоящият президент може да се надява на солидна поддръжка на втория тур, стига тези гласоподаватели да не се демобилизират. Което не е изключено от позиция на това, че от трите обединения единствено социалистите имат строен партиен уред и вътрешна дисциплинираност. Друг забавен факт от демографските данни е, че към 8% от ГЕРБ и 10% от гласоподавателите на Движение за права и свободи също са подкрепили Радев.

Зад Герджиков закономерно застават 85% от гласоподавателите на ГЕРБ, както и незначителен брой гласоподаватели на Има Такъв Народ, " Продължаваме промяната " и " Демократична България ", които явно не симпатизират нито на Радев, нито на Лозан Панов. От гласоподавателите на " Демократична България " към 14% са подкрепили Герджиков на първия тур, което значи, че негласният претендент на ГЕРБ може да разчита на някаква, само че не и тотална поддръжка от страна на " градската десница ", която в никакъв случай не би гласувала за боен, обвинен в русофилски възгледи. Заявката на Герджиков е да притегли допустимо максимален " анти-Радев " избор, макар че е по-вероятно доста от гласоподавателите на Панов да предпочетат да не гласоподават или въпреки всичко да гласоподават за настоящия президент " с гадност ", в сравнение с да поддържат токсичния модел ГЕРБ - Движение за права и свободи, с който Герджиков неизбежно се асоциира. Не се обрисува и Герджиков да извлече прекомерно огромни дивиденти от университетския си бекграунд - на първия тур Радев печели към половината от вота измежду хората със приблизително и висше обучение.
Колко мобилизирани са ГЕРБ и Движение за права и свободи?
Като се абстрахираме от всички изброени опасности за Радев, най-силният евентуално печеливш коз на Герджиков на балотажа е да получи мощна и проведена поддръжка от Движение за права и свободи в композиция с извънредно ниска изборна интензивност. Движението съумя да осъществя мощна готовност на първия тур на президентските и на парламентарните избори, а вотът от чужбина за партията е двойно по-голям, в сравнение с през юли. Дали обаче партията ще може и ще е склонна да наложи същата готовност и в България, и в чужбина поради Герджиков?
Реклама
Първан Симеонов от " Галъп " не е напълно уверен, че нещо сходно в действителност ще се случи. " Когато Движение за права и свободи те поддържа, това е и антиреклама - би трябвало да намерят някакъв внимателен метод да поддържат Герджиков ", счита политологът. Според него също по този начин и мобилизационните запаси на ГЕРБ са може би пресилени. " На базата на социологическите картини броени дни преди изборите в партията на Борисов бяха уверени, че ще имат най-голям резултат на изборите, и електоратът им е малко бледен. Нито се осъществя и другия проект на партията да дискредитира машинното гласоподаване ", счита Симеонов.

Въпреки това нито ГЕРБ, нито Движение за права и свободи би трябвало да бъдат подценявани. Подобно нещо единствено би довело до демобилизация на подкрепящите Радев и може да докара до изненади в неделя. Също по този начин договарянията в Народното събрание и сформирането на ясно болшинство там ще бъдат сложни и изобщо не е несъмнено, че България скоро ще излезе от политическата рецесия. Последната година и половина потвърждава какъв брой значима и авторитетна е президентската институция в моменти на политическа рецесия, изключително посредством пълномощието да назначава служебни държавни управления. Последното я прави значима и за силите на статуквото, които ще се опитат да я овладеят, до момента в който се намират в оттегляне и се пробват да прегрупират своите редици.
Президентски спор?
Интересен подробност от изборната нощ беше изказванието на Герджиков, че в случай че Радев се беше съгласил на спор, разликата сред тях щеше да е по-малка, както и последвалото заричане от страна на настоящия президент сходен вербален двубой фактически да се организира през идните дни. Първан Симеонов припомня, че и през 2016 година Радев е съумял да притегли на своя страна публичното мнение точно след диспути против Цецка Цачева от ГЕРБ, тъй че сходни мероприятия доста могат да повлияят на резултата на втория тур. " Радев по явни аргументи остава любимец за втория тур - декларираната поддръжка за него е доста сериозна. Оттук нататък е въпрос на готовност на тази поддръжка. Има един вероятен препъникамък и това е дебатът ", разяснява Първан Симеонов.

Въпросът е дали дебатът и журналистическите въпроси, сложени на него, ще са настоящи и задоволително остри, или ще се окаже излишно упражнение по избирателен PR.
Четено Коментирано Препоръчвано 1 Седмицата 2 Банки и финанси 3 Политика 1 Политика 2 Седмицата 3 Политика 1 Седмицата 2 Банки и финанси 3 Политика Реклама Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията
Автор Деян Димитров
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР