Близо 800 000 българи са с ТЕЛК - плащанията към тях вече са за милиарди
Близо 800 хиляди жители, имащи решения, издадени от Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК), употребяват обществени заплащания, би трябвало да се направи разбор на наредбите. Това сподели министърът на труда и обществената политика Борислав Гуцанов във времето за отговори на настоящи устни въпроси, отправени от членовете на парламентарната комисия по труда и обществената политика.
Кабинетът " Желязков "
Работодател източи над 20 000 лв. от сметката на болната майка на своя служителкаДвама мъже с подправени решения на ТЕЛК са ощетили страната с общо 92 000 лева.1/3 от дилемите в изпита по математика след VII клас ще изискват знания по естествени наукиПо думите му би трябвало да се направи разбор на законите, тъй като се получава геометрична градация - на входа са решенията на ТЕЛК, а на изхода - всички заплащания, които към този момент са милиарди.
" Близо 26 хиляди са били ползвателите на персонална помощ в последните години, в този момент са над 80 хиляди ", уточни още общественият министър.
Борислав Гуцанов отговори на народния представител Хасен Адемов, който описа за случай в Стара Загора за прекъсване на обществената помощ на пациент поради обжалване на решение на ТЕЛК.
В същото време обаче се усилват и случаите на разкрити подправени решения, посредством които хора са получавали стотици хиляди левове без да имат право.
Само преди седмица служители на бранш " Противодействие на икономическата престъпност " към Областната дирекция (ОД) на Министерство на вътрешните работи в Разград разкриха двама мъже, които с подправени решения на ТЕЛК са ощетили страната с общо 92 000 лв..
От месец януари 2011 година до сегашния миг 70-годишен мъж от царкалоянското село Езерче е получил без правно съображение парични средства на обща стойност 53 000 лева, представляващи изплатена персонална пенсия за неработоспособност. Другият случай е свързат с 53-годишен мъж от разградското село Дянково, който от май 2007 година досега е присвоил 39 000 лева под формата на персонална пенсия за неработоспособност без правно съображение и ползвайки неистинско експертно решение на ТЕЛК.
В началото на годината пък стана ясно, че мъж и жена от Цар Калоян с подправени решения на ТЕЛК са получавали в продължение на 18 години инвалидни пенсии и са ощетили страната с общо 95 000 лева




