Как изглежда курорт Елените 8 месеца след наводнението?
Близо 8 месеца след едно от най-опустошителните наводнения у нас се връщаме в курорта „ Елените “, с цел да проверим по какъв начин наподобява през днешния ден мястото, което предишното лято остана под вода, тиня и тонове разрушена инфраструктура. Стихията тогава лиши 4 човешки живота, унищожи до основи пътища, отнесе коли в морето и изтегля десетки.
Необичайно спокоен и като че ли пропуснат – по този начин наподобява курортът „ Елените “ дни преди началото на летния сезон. На входа към този момент има преграда с надпис „ Частна благосъстоятелност “. Успяваме да влезем, а следите от бедствието са на всяка крачка – разрушени къщи, срутени стени и купища тиня. Белезите от потопа личат на всеки ъгъл, а чувството е като че ли приливната вълна е минала отсам едвам преди дни.
Виктория, гражданин на „ Елените “: „ Общите елементи са доста разрушени, в действителност доста. Няма ток, няма вода, няма и канализация, тъй като тя принадлежи на различен хотел. Изобщо всичко тук е погрешно и неприятно издигнато. Преди, несъмнено, не знаехме това, само че в този момент всичко става ясно. Сградата е с акт 15 и поради това не можем да създадем нищо. От управата споделят, че всичко е направено и до през днешния ден настояват, че водата и канализацията са възобновени, само че това не е по този начин. “
Въпреки разрухата, Виктория и тази година заплаща 650 евро такса поддръжка през април – с вярата, че нещо ще се промени.
„ Със съседите събирахме пари, с цел да се разчисти всичко. С наши средства наехме багери, тъй като на всички места беше цялостно догоре с клони, тиня и земна маса, “ сподели още тя за Българска национална телевизия.
Снежана Георгиева, притежател на вила в „ Елените “: „ Погледнете какво е на улицата – два метра камъни имаше. Всеки самичък си заплаща, с цел да се разчисти и да е сега в почти подобен тип. За трети път идваме след потопа, една институция не е пристигнала при нас! “
Така притежателите вършат опити сами да върнат живота в и към домовете си.
Снежана Георгиева, притежател на вила в „ Елените “: „ Такса ‘поддръжка’ постоянно си плащаме, дори предната година. Коректни сме били. Да оказват помощ. Това, че земята е тяхна благосъстоятелност, а ние сме притежатели на къщите – това не е ли да сме задружни, да се съединим? “
Игор към този момент е вложил 9000 евро, а ремонтът на вилата му към момента е надалеч от края.
Игор, притежател на вила в „ Елените “: „ На нас към този момент единствено ни споделят да чакаме. Колко още да чакаме – не знам. От първия етаж нищо не остана! Ето това е единственото – столът и масата, които оцеляха. Това е всичко! “
Така бедствието от 3 октомври оставя фамилията му без дом към този момент месеци наред.
Игор, притежател на вила в „ Елените “: „ По време на потопа се качихме на втория етаж на къщата. После се евакуирахме и от този момент сме на квартира в Слънчев бряг. Това е единственият ни дом! “
Липсата на ток и вода принуждава хората да носят елементи и бидони с вода, с цел да ремонтират домовете си.
Снежана Георгиева, притежател на вила в „ Елените “: „ Една чешмичка сами сме си създали. Избиха една тръба отнякъде най-отпред на ‘Елените’ и оттова вървим с бутилки и с колички да си пълним. “
Валентин Люцканов, основен секретар на Областна администрация – Бургас: „ EVN подава ток до така наречен първи електромер. Там вътре притежателят би трябвало да пусне ток към другите електромери. За страдание се оказва, че немалка част от парцелите, които са на територията на това населено място и жилищата, в действителност не са до дъно законни. Нямат акт 16 някои от тях и в тази връзка ток не се подава затова към тях. Водата е в аналогична обстановка. “
Пътят към хотел „ Негреско “ е измит, само че инфраструктурата пред него тъне в съсипия. Месеци след бедствието остава и въпросът за какво пътят на река Козлука под комплекса остава прикрит под тонове бетон. И през днешния ден водата минава под хотел „ Негреско “, без забележима смяна в коритото след бедствието. Още през ноември от ДНСК оповестиха, че заповедта не планува срутване на здания, а унищожаване на противозаконното покритие и промяна на реката. В обсега попадат елементи от комплекса към хотел „ Негреско “, в това число басейнът, аквапаркът и амфитеатърът.
Валентин Люцканов, основен секретар на Областна администрация – Бургас: „ След потопа Областна администрация сезира съответните институции, които имат пълномощията да правят инспекции за това къде са издигнати постройките и постройките на съответното място. “
А инспекцията ни на място откри, че една от емблемите на курорта към този момент липсва.
Изграден нелегално върху пътя на реката, аквапаркът в „ Елените “ към този момент е изцяло съборен. А на мястото на басейните и пързалките има тонове купчини тиня, кал и парчета.
Потърсихме за позиция и Община Несебър по отношение на възобновяване на „ Елените “, ремонтите и инспекциите след потопа, само че отговор не получихме.
И до момента в който потърпевшите остават сами против последствията от стихията, осем месеца след потопа най-важният въпрос остава без отговор – кой ще понесе виновността за разрухата в „ Елените “.
Необичайно спокоен и като че ли пропуснат – по този начин наподобява курортът „ Елените “ дни преди началото на летния сезон. На входа към този момент има преграда с надпис „ Частна благосъстоятелност “. Успяваме да влезем, а следите от бедствието са на всяка крачка – разрушени къщи, срутени стени и купища тиня. Белезите от потопа личат на всеки ъгъл, а чувството е като че ли приливната вълна е минала отсам едвам преди дни.
Виктория, гражданин на „ Елените “: „ Общите елементи са доста разрушени, в действителност доста. Няма ток, няма вода, няма и канализация, тъй като тя принадлежи на различен хотел. Изобщо всичко тук е погрешно и неприятно издигнато. Преди, несъмнено, не знаехме това, само че в този момент всичко става ясно. Сградата е с акт 15 и поради това не можем да създадем нищо. От управата споделят, че всичко е направено и до през днешния ден настояват, че водата и канализацията са възобновени, само че това не е по този начин. “
Въпреки разрухата, Виктория и тази година заплаща 650 евро такса поддръжка през април – с вярата, че нещо ще се промени.
„ Със съседите събирахме пари, с цел да се разчисти всичко. С наши средства наехме багери, тъй като на всички места беше цялостно догоре с клони, тиня и земна маса, “ сподели още тя за Българска национална телевизия.
Снежана Георгиева, притежател на вила в „ Елените “: „ Погледнете какво е на улицата – два метра камъни имаше. Всеки самичък си заплаща, с цел да се разчисти и да е сега в почти подобен тип. За трети път идваме след потопа, една институция не е пристигнала при нас! “
Така притежателите вършат опити сами да върнат живота в и към домовете си.
Снежана Георгиева, притежател на вила в „ Елените “: „ Такса ‘поддръжка’ постоянно си плащаме, дори предната година. Коректни сме били. Да оказват помощ. Това, че земята е тяхна благосъстоятелност, а ние сме притежатели на къщите – това не е ли да сме задружни, да се съединим? “
Игор към този момент е вложил 9000 евро, а ремонтът на вилата му към момента е надалеч от края.
Игор, притежател на вила в „ Елените “: „ На нас към този момент единствено ни споделят да чакаме. Колко още да чакаме – не знам. От първия етаж нищо не остана! Ето това е единственото – столът и масата, които оцеляха. Това е всичко! “
Така бедствието от 3 октомври оставя фамилията му без дом към този момент месеци наред.
Игор, притежател на вила в „ Елените “: „ По време на потопа се качихме на втория етаж на къщата. После се евакуирахме и от този момент сме на квартира в Слънчев бряг. Това е единственият ни дом! “
Липсата на ток и вода принуждава хората да носят елементи и бидони с вода, с цел да ремонтират домовете си.
Снежана Георгиева, притежател на вила в „ Елените “: „ Една чешмичка сами сме си създали. Избиха една тръба отнякъде най-отпред на ‘Елените’ и оттова вървим с бутилки и с колички да си пълним. “
Валентин Люцканов, основен секретар на Областна администрация – Бургас: „ EVN подава ток до така наречен първи електромер. Там вътре притежателят би трябвало да пусне ток към другите електромери. За страдание се оказва, че немалка част от парцелите, които са на територията на това населено място и жилищата, в действителност не са до дъно законни. Нямат акт 16 някои от тях и в тази връзка ток не се подава затова към тях. Водата е в аналогична обстановка. “
Пътят към хотел „ Негреско “ е измит, само че инфраструктурата пред него тъне в съсипия. Месеци след бедствието остава и въпросът за какво пътят на река Козлука под комплекса остава прикрит под тонове бетон. И през днешния ден водата минава под хотел „ Негреско “, без забележима смяна в коритото след бедствието. Още през ноември от ДНСК оповестиха, че заповедта не планува срутване на здания, а унищожаване на противозаконното покритие и промяна на реката. В обсега попадат елементи от комплекса към хотел „ Негреско “, в това число басейнът, аквапаркът и амфитеатърът.
Валентин Люцканов, основен секретар на Областна администрация – Бургас: „ След потопа Областна администрация сезира съответните институции, които имат пълномощията да правят инспекции за това къде са издигнати постройките и постройките на съответното място. “
А инспекцията ни на място откри, че една от емблемите на курорта към този момент липсва.
Изграден нелегално върху пътя на реката, аквапаркът в „ Елените “ към този момент е изцяло съборен. А на мястото на басейните и пързалките има тонове купчини тиня, кал и парчета.
Потърсихме за позиция и Община Несебър по отношение на възобновяване на „ Елените “, ремонтите и инспекциите след потопа, само че отговор не получихме.
И до момента в който потърпевшите остават сами против последствията от стихията, осем месеца след потопа най-важният въпрос остава без отговор – кой ще понесе виновността за разрухата в „ Елените “.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




