Близо 290 хиляди работници във Финландия започнаха двудневна стачка срещу

...
Близо 290 хиляди работници във Финландия започнаха двудневна стачка срещу
Коментари Харесай

Масова стачка във Финландия заради планирани реформи в трудовия пазар

Близо 290 хиляди служащи във Финландия започнаха двудневна стачка против проектите на държавното управление за промени на трудовия пазар и орязвяне на обществените придобивки. Засегнати са въздушното придвижване, преработката на нефт, фабрики, магазини и детски градини.

През последните месеци синдикатите стачкуват против проектите за локални трудови съглашения вместо централизирани контракти, ограничението на правото на стачкуване, по-лесното преустановяване на трудови контракти и орязване помощите за безработни.

Кабинетът, който е на власт от предходната година, не отстъпва. Управляващите акцентират, че Финландия би трябвало да усили продуктивността на труда, да понижи бюджетния недостиг и да изравни стопанската система си с тази на сравними страни като Швеция. Стачкуващите са 13 % от заетите във Финландия, синдикатите дават обещание и бъдещи митинги.
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР