Близо 12% от населението у нас живее без достъп до медицинска помощ
Близо 12% от популацията у нас живее без достъп до здравна помощ. Най-сериозен е казусът в дребните обитаеми места, където с изключение на лекари, липсват и подобаващи условия. Част от решението е построяването на 100 съвременни амбулатории в 43 общини.
Година след коронавирус пандемията най-голямото село в община Тутракан остава без доктор. Така близо 2000 души от Нова Черна са принудени да пътуват до най-близкия град, с цел да имат достъп до здравна помощ и медикаменти.
Ревасие Капуджи: „ Лекуваме се у дома! “
Нешевер Салим: „ Личният доктор е в Тутракан и би трябвало там да вървим. Много се чака! “
Освен време, хората губят и пари, защото с разноските за път медикаментите излизат двойно по-скъпо.
Ревасие Капуджи: „ Даже в този момент съм болна, аз би трябвало да отида в Тутракан. Макар че хапчето коства 5 евро, ние би трябвало да дадем 15–20. “
Вярка Панайотова: „ За един аналгин би трябвало да отидем чак в Тутракан. Един аналгин коства още две кутийки да вземеш. “
Мечтата на локалните за доктор в селото ще се осъществя през лятото. За задачата стартира и дълго чаканият ремонт на лекарския кабинет.
Нехат Юсмен, кмет на село Нова Черна: „ Мястото е комфортно, това е някогашен здравен пункт, тъй че е планувана женска консултация, детска консултация. Голямо облекчение за хората. “
Д-р Димитър Стефанов, кмет на община Тутракан: „ С настилки, ел. апаратура, ВиК апаратура, дограма, тъй че пространствата ще бъдат приведени в порядъчен тип.Хората могат да разчитат на примитивен обзор, разнообразни медицински операции като мерене на кръвно, температура, слагане на разнообразни медикаменти и надлежно ориентиране при по-сложен случай към експерти. “
Освен в Нова Черна, нов лекарски кабинет ще отвори порти до няколко месеца и в село Белица. Общо 100 амбулатории в 43 общини ще бъдат построени и оборудвани със модерна здравна техника у нас. Всяка една ще коства 43 хиляди евро, обезпечени по европейска стратегия.
Аптеките обаче в дребните обитаеми места остават мираж.
Година след коронавирус пандемията най-голямото село в община Тутракан остава без доктор. Така близо 2000 души от Нова Черна са принудени да пътуват до най-близкия град, с цел да имат достъп до здравна помощ и медикаменти.
Ревасие Капуджи: „ Лекуваме се у дома! “
Нешевер Салим: „ Личният доктор е в Тутракан и би трябвало там да вървим. Много се чака! “
Освен време, хората губят и пари, защото с разноските за път медикаментите излизат двойно по-скъпо.
Ревасие Капуджи: „ Даже в този момент съм болна, аз би трябвало да отида в Тутракан. Макар че хапчето коства 5 евро, ние би трябвало да дадем 15–20. “
Вярка Панайотова: „ За един аналгин би трябвало да отидем чак в Тутракан. Един аналгин коства още две кутийки да вземеш. “
Мечтата на локалните за доктор в селото ще се осъществя през лятото. За задачата стартира и дълго чаканият ремонт на лекарския кабинет.
Нехат Юсмен, кмет на село Нова Черна: „ Мястото е комфортно, това е някогашен здравен пункт, тъй че е планувана женска консултация, детска консултация. Голямо облекчение за хората. “
Д-р Димитър Стефанов, кмет на община Тутракан: „ С настилки, ел. апаратура, ВиК апаратура, дограма, тъй че пространствата ще бъдат приведени в порядъчен тип.Хората могат да разчитат на примитивен обзор, разнообразни медицински операции като мерене на кръвно, температура, слагане на разнообразни медикаменти и надлежно ориентиране при по-сложен случай към експерти. “
Освен в Нова Черна, нов лекарски кабинет ще отвори порти до няколко месеца и в село Белица. Общо 100 амбулатории в 43 общини ще бъдат построени и оборудвани със модерна здравна техника у нас. Всяка една ще коства 43 хиляди евро, обезпечени по европейска стратегия.
Аптеките обаче в дребните обитаеми места остават мираж.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




