Близо 10 000 работници и служители са попаднали в последните

...
Близо 10 000 работници и служители са попаднали в последните
Коментари Харесай

10 000 служители са съкратени за 2 години у нас

Близо 10 000 служащи и чиновници са попаднали в последните две години в една позабравена процедура на нашия пазар на труда - всеобщите уволнения. Известни от времената на огромното закриване на мини и предприятия, тези процедури още веднъж са на дневен ред около новините за евакуиране на огромни непознати вложители от България, написа СЕГА.

От началото на годината до октомври работодатели са изпратили в Агенцията по заетостта 65 уведомления за идни всеобщи съкращения, които засягат 4921 служащи и чиновници, демонстрира информация на организацията, предоставена по молба на изданието. Тази година уволненията явно ще изпреварят случилото се през 2023 година, тъй като тогава за цялата година броят на попадналите в тази процедура е бил 4903 души, а поръчките - 58.

Заявки за всеобщи уволнения има съвсем в цялата страна, в това число и в столицата. Най-голям брой оставащи на улицата е декларирал най-големият вложител в Плевен - заводът за кабелни съоръжения " Леони ", благосъстоятелност на немския тръст " Леони Борднетц-Системе ГмбХ ". Германците към този момент оповестиха, че закриват завода заради компликации в надеждното наемане на задоволително чиновници от локалния пазар на труда, сериозната инфлация и нестабилната конкурентна среда в интернационалната автомобилна промишленост. В поръчката към Агенцията по заетостта са посочени 1191 служащи и чиновници, чието уволняване към този момент тече, защото уведомлението е подадено през юли.

На второ място по значими съкращения е " КонтурГлобал Оперейшънс България ", която държи така наречен американска Топлоелектрическа централа " Марица-Изток 3 ". През април и през юли американците са съкратили 318 служащи заради прекъсване на работа на въглищната централа. Тази седмица от компанията оповестиха, че от януари до март централата още веднъж ще бъде пусната, а най-малко 150 души ще бъдат върнати на работа, само че към този момент проектите се изчерпват единствено със зимния сезон.

От 1 януари до края на март 2025 година така наречен американска " Топлоелектрическа централа " КонтурГлобал Марица Изток 3 " ще възобнови своята работа, като натовари трети и четвърти блок. Това са се договорили управлението на централата и министърът на енергетиката Владимир Малинов във вторник.

Над 700 души остават без работа и в София, измежду тях работещи в аутсорсинг промишлеността и ИТ-фирми. В столицата има пет поръчки за уволняване на повече от 100 души. " ДабълюЕйчДжи Сървисиз " е подала през февруари поръчка за редуциране на 201 души. Фирмата е от дълго време у нас - част е от английска компания за онлайн залагания и хазарт, като от 2008 година у нас действа център за техническа поддръжка.

През юли 148 души за всеобщо уволняване е оповестила и компания VMware, показана като световен водач в областта на облачните инфраструктури и технологиите за бизнес подвижност. Тя също е открита на нашия пазар компания. През май поръчка за уволняване на 105 чиновници е подала " Бургас Сървиз " ЕООД. Аутсорсинг компанията " Понтика Солюшънс " е декларирала 103 души за редуциране през февруари. " Консентрикс " също е подала значима поръчка за съкращения посредством две свои поделения - за общо 154 души. Тя е част от втория по величина снабдител на аутсорсинг услуги в света, а у нас дава услуги на някои от световноизвестните марки в автомобилната промишленост, електронната търговия и други

Здравната платформа CredoWeb е декларирала съкращения на 22 души, " Пфайзер " - на 26. В листата прави усещане и отделение на Uber Technologies Inc - " Юбер България Софтуер Енд Девелопмент ", които се разделят с 62 свои чиновници в София.

В Бургаска област съкращения са правили в турския цех за облекло " Динатекс " - поръчката от юни е за 138 души. В Ямбол японският цех за ел.-инсталации за коли " Язаки България " е декларирал 137 служащи за уволняване. Шуменската " Теси " е съкратила 91 служащи напролет. В Пловдив най-голямата поръчка е на производителя на колела " Макском " ЕООД - за 161 служащи. Казанлъшката " М+С Хидравлик " АД е уволнила 128 души напролет.

Най-много поръчки за идни всеобщи съкращения са подадени през октомври - 11, за общо 825 служащи. Това са идни уволнения, защото компаниите би трябвало да изчакат най-малко 30 дни след известяван на Агенцията по заетостта, преди да извършат плануваните съкращения. Сроковете на предупреждение в тази ситуация нямат значение.

Като всеобщо уволняване може да се квалифицира и съкращаването на десетина служащи, въпреки че множеството поръчки са за по-голямо преструктуриране. Кодексът на труда дефинира всеобщите уволнения съгласно състава на компанията - минимум 30 нарочени за уволняване в огромните компании с над 300 служители; минимум 10 в тези с 20 до 100 чиновници и така нататък

Масови уволнения се вършат по специфична процедура, с цел да се отбрани ползата на чиновниците. За задачата работодателят би трябвало да стартира съвещания със синдикалните организации или представителите на служащите и чиновниците не по-късно от 45 дни авансово. Трябва да се положат старания за реализиране на съглашение, с цел да се лимитират всеобщите уволнения и да се смекчат последствията от тях. Трябва да се даде писмена информация, в това число за дължимите компенсации, която по-късно се изпраща и в Агенцията по заетостта. Именно по тази причина в организацията разполагат с данни за всеобщите уволнения.

На собствен ред АЗ уведомява регионалния шеф, общинската администрация, Национален осигурителен институт и Главната ревизия на труда, като предизвестява и бюрата по труда, че следва всеобщо излизане на безработни, като се набелязват ограничения още преди хората да бъдат освободени. Целта е да се подкрепят засегнатите служащи и чиновници да преминат прехода „ претовареност в претовареност ”, без да се минава през стадия на безработица, изясняват от организацията.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР