В Командването на ВМС се проведе анализ на състоянието и подготовката за 2024 година
„ Благодаря ви за усърдната работа и сполучливо изпълнените задания през миналата година. През 2025 година пред Военноморски сили следва сложна задача – подготовката за приемането и усвояването на новите многофункционални модулни патрулни кораби. Трябва да развиваме и надграждаме своите качества, с цел да отговорим на провокациите, стоящи пред Флота по усвояването на новите платформи. Убеден съм, че вие ще вложите професионализъм и усърдие в осъществяването на този сложен развой “.
Това сподели в обръщението си към персоналния състав на Военноморските сили (ВМС) началникът на защитата адмирал Емил Ефтимов през днешния ден, 23 януари, на провелия се в Щаба на Военноморски сили разбор на положението и подготовката през 2024 г, оповестяват от пресцентъра на МО.
В съвещанието участваха командирът на Военноморски сили контраадмирал Кирил Михайлов, представители на Съвместното командване на силите, на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Съвместното командване на специфичните интервенции, началници на отдели и браншове, както и командири на военни формирования от Военноморски сили.
Контраадмирал Кирил Михайлов акцентира способността на Военноморските сили да поддържат нужната подготвеност за осъществяване на поставените задания, реагирайки бързо и съответно на зародилите закани.
„ Спазват се засилените ограничения за отбрана и се подхващат съответни дейности за гарантиране на суверенитета и сигурността на корабоплаването в националните морски пространства, което удостовери за следващ път, че Военноморски сили са важен фактор при гарантиране на сигурността в морския домейн и способстват за свободата на корабоплаването, сигурността на морската сериозна инфраструктура и стопанската система на страната “, съобщи той.
В разбора се показва, че главните акценти в подготовката и активността на Военноморски сили бяха върху развиването, поддържането и потреблението на наличните качества за гарантиране на суверенитета на Република България в националните морски пространства и ситуационна информираност за методите към тях, посредством осъществяване на цялостния набор от дилемите на въоръжените сили по въздържане и защита, рационализиране на качествата за реализиране на непрестанно наблюдаване, обявяване и поддържане на осведомителна информираност за ситуацията, надзор на корабоплаването, отбрана на морските връзки и стопанската активност на море. Способности се поддържаха и развиваха също и за своевременното идентифициране, оценка и отговор на провокации, опасности, рискове и закани.
В изискванията, усложнени от спора в Украйна, Военноморски сили още веднъж се утвърдиха като незаместим инструмент на страната за гарантиране на суверенните ѝ права и свободата на корабоплаването.
Всички планувани съществени учения бяха извършени. Двадесет и осмото национално военноморско обучение с интернационално присъединяване „ Бриз 2024 “ се състоя за трета поредна година в изискванията на комплицирана военнополитическа конюнктура в района. За първи път в учението присъединяване взе Противоминната военноморска група в Черно море. Военнослужещи и кораби от Военноморските сили участваха в учения на Алианса и на съюзнически страни, както и в състава на щабовете на непрекъснатите корабни групи и в интервенции на НАТО и Европейски Съюз.
Направленията за работа през 2025 година ще бъдат ориентирани към поддържане и развиване на нужните отбранителни качества за осъществяване на цялостния набор от задания по трите задачи на въоръжените сили в границите на предоставените запаси, поддържане на качествата на заявените сили за присъединяване в съюзните задължения и продължение на модернизацията и възстановяване на инфраструктурата на Военноморските сили.