Благодарение на силната геомагнитна буря през уикенда много хора видяха

...
Благодарение на силната геомагнитна буря през уикенда много хора видяха
Коментари Харесай

Не е било полярно сияние: Вероятно сме наблюдавали SAR - стабилни аврорални червени дъги

Благодарение на мощната геомагнитна стихия през уикенда доста хора видяха впечатляващи червени светлини в небето, в това число и тук-там, където сходни събития са доста необикновени.

Явлението бе следено и в България.

Въпреки че множеството хора допуснаха, че това, на което са станали очевидци, е било полярно зарево, специалистите обявиха, че това не е било механически правилно. По-голямата част от алените и лилавите светлини в действителност са били по този начин наречените SAR и STEVE.

SAR значи " постоянни аврорални червени дъги ", само че наименованието е единствено на половина вярно. Въпреки че дъгите несъмнено са червени, те не всеки път са постоянни и се оказва, че не са от полярни сияния, въпреки че двете феномени имат нещо общо.

Хората евентуално са виждали полярни сияния, откогато човечеството се е заселило на север, само че първият опит за научното им изложение е изработен през 1956 година Оттогава научихме, че до момента в който при същинските полярни сияния заредени частици от космоса се удрят във въздуха, при SAR горните пластове на атмосферата се нагряват изпод.

Объркването, довело до неправилното название, е зародило освен тъй като двете си наподобяват ненапълно, само че и тъй като и двете се случват по време на геомагнитни стихии. И двете феномени се случват, когато слънчевата интензивност провокира дъжд от заредени частици върху нас.

Въпреки това, до момента в който полярните сияния се провокират от директното влияние на частиците върху атмосферата, като другите цветове отразяват газовете, в които частиците попадат, SAR се провокират от по-сложен развой. Геомагнитните стихии прибавят толкоз доста сила към пръстеновидната система на Земята, която придвижва електрическия заряд към планетата, че част от нея изтича в горните пластове на атмосферата и провокира алено зарево, сходно на полярното зарево.

Както и при полярните сияния, актуалните фотоапарати са в положение да създадат цветовете да наподобяват доста по-ярки, в сравнение с наподобяват с просто око, прибавят учените.

" На 5 ноември токът на пръстена беше заздравен в продължение на часове от геомагнитната стихия, като силата се разпръсна в тези дъги на SAR ", сподели Джеф Баумгарднер от Бостънския университет за Space Weather.com.

" Това беше световно събитие. Нашите камери записаха SAR интензивност от Италия до Нова Зеландия. "

В неделя някои следиха и виолетов колорит на аленото зарево. Това е по този начин нареченото STEVE - Strong Thermal Emission Velocity Enhancement (В дословен превод от британски език- " Силно повишение на скоростта на топлинното лъчение " - бел.ред.) и е атмосферно оптично събитие, което се появява като лилава и зелена светлинна лента в небето, документирано е за първи път през 2016 година

Едва през предходната година връзката сред двете феномени е открита след разбор на серия от фотоси, направени през 2015 година На тях се вижда по какъв начин SAR над Южния остров на Нова Зеландия се трансформира в STEVE. Оттогава тази промяна е следена и в Северното полукълбо, само че по какъв начин явленията са свързани, към момента не е изяснено.

И по този начин, по какъв начин да различите SAR или STEVE от същинско полярно зарево? Колкото по-далеч сте от геомагнитния полюс, толкоз по-вероятно е това, което наблюдавате, да не е същинско полярно зарево. (Това е по този начин, в случай че не е алено екваториално полярно зарево, само че сега няма доста места, където то може да се наблюдава). За разлика от многоцветното същинско полярно зарево, SAR е съвсем напълно алено.

Докато другите виждаха SAR и STEVE, във Финландия имаше същински полярни сияния, става още ясно от публикацията
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР