Настанаха тежки времена за големите автомобилни компании
Бизнесът се надпреварва със известия за затваряне, прекъсване, ограничение на производства, съкращения, стачки и други п.
Тъмни облаци се събират над бранша, обвързван с производството на детайли и елементи за електрическите транспортни средства. Това е видно и от заглавията в доста медии през последните седмици: " Ауди " затваря производството си във фабриката за електрически автомобили в Брюксел през февруари следващата година ", " Проект за цех за преработване на акумулатори във Франция е спрян ", " Германия стопира огромен план за създаване на цех за чипове ", " Концернът " Мерцедес-Бенц " е продал с над една трета по-малко електрически автомобили през третото тримесечие ", " Дъщерна компания на " Нортволт " е пред банкрут след прекъсване на план ".
Китай ли е отговорен?
Автомобилният бранш в Европа е изправен пред рецесия. Вместо да пораства, пазарът на електрически автомобили регистрира спад на продажбите на фона на намаляващо търсене и възходяща конкуренция от страна на автомобилни компании, основани в Китай.
На този декор Европейският съюз наложи през тази седмица спомагателни мита върху вноса на електрически транспортни средства, създадени в Китай.
Предвидено е новите мита, в размер на до 35,3 на 100, да бъдат добавени към общоприетите цени върху вноса на китайски електрически транспортни средства, които са в размер на 10 на 100, заяви Ройтерс.
На 12 юни Европейската комисия предложи налагането на спомагателните цени на фона на следствие, което стартира през септември 2023 година То е обвързвано с големите дотации, които държавното управление в Пекин отпуска на китайските производители на електрически транспортни средства.
Временните търговски защитни ограничения се постановат, защото китайските компании са в по-привилегировано състояние от съперниците си, възползвайки се от противозаконни държавни дотации, уточни тогава Еврокомисията.
Криза на пазара на електрически автомобили в Европейски Съюз
Въпреки дотациите за покупка на електрически автомобили, признати в някои страни от Европейски Съюз, продажбите им се срутват, а европейският авто пазар е обзет от рецесия, показват пазарни анализатори.
През август 2024 година в страните от Европейския съюз са регистрирани с 43,9 на 100 по-малко нови коли ( 92 627 ), задвижвани напълно от акумулатори (BEV), при 165 204 през същия месец на предходната година.
Сериозен срив при продажбите на нови електрически коли, задвижвани напълно от акумулатори, е регистриран в Германия (-68,8 на сто) и във Франция (-33,1 на сто). Това са най-големите пазари на този тип коли в Евросъюза, показва ACEA.
Ситуацията се усъвършенства леко през септември 2024 година, когато делът на новорегистрираните електрически коли в Евросъюза, задвижвани напълно от акумулатори, нараства до 17,3 на 100 от всички нови коли. През септември 2023 година този дял е по-малък - 14,8 на 100.
Броят на новите електрически автомобили, които са купени през предишния месец, обаче понижава с 5,8 на 100. Това сочат данните на Европейската асоциация на автомобилостроителите (ACEA), оповестени на уеб страницата й в края на октомври.
Съществен е и спадът при продажбите на нови плъгин хибридни (PHEV) коли в страните от Европейски Съюз. През септември 2024 година са регистрирани с 22,3 на 100 по-малко коли от този клас в съпоставяне със същия месец на 2023 година.
Европейски производители със спад на продажбите на електрически автомобили
Големите автомобилостроители регистрират закъснение на търсенето за електрически транспортни средства до 2030 година. Това се дължи до известна степен на високите цени на множеството модели и на бавното създаване на мрежа от пунктове за зареждане на батериите на колите, показва Ройтерс.
Ръководството на " Ауди " (Audi) разгласи през тази седмица, че заводът на немската автомобилна компания край белгийската столица Брюксел ще бъде затворен на 28 февруари 2025 година, заяви " Политико ".
Все още се водят договаряния с евентуален покупател на предприятието, показаха основните мениджъри на " Ауди ".
Причина за затварянето на фабриката е забележителният спад при търсенето на първокласни електрически коли на европейския пазар и проблемите, пред които е изправена немската автомобилостроителна група " Фолксваген " (Volkswagen Group). " Ауди " е нейно поделение.
Междувременно синдикалният водач на заетите във " Фолксваген " Даниела Кавало разгласи, че концернът възнамерява да закрие минимум три завода и десетки хиляди работни места в Германия.
Трудната обстановка, в която се намира концернът, е видна и от финансовия му доклад за третото тримесечие на годината, показан на 30 октомври.
" Фолксваген " регистрира спад на облагата си с 42 на 100 по отношение на същото тримесечие на 2023 година. Това е най-ниското й ниво от три години насам.
Концернът e продал 6,5 милиона транспортни средства през първите девет месеца на годината. Това значи, че продажбите на " Фолксваген " спадат с към 300 000 транспортни средства спрямо същия интервал на 2023 година, сочи уеб сайтът на компанията.
В Западна Европа е регистриран спад на продажбите с 1 %.
Пазарът на коли в Европа се свива от пандемията от коронаврирус насам, като се продават по към 2 000 000 транспортни средства по-малко, показва Ройтерс.
Друг немски авто тръст - " Мерцедес-Бенц " (Mercedes-Benz), заяви за внезапен спад през третото тримесечие на оперативната облага на подразделението му за произвеждане на коли. Това става на фона на срив на продажбите на напълно електрически транспортни средства през третото тримесечие, с 31 на 100 по-малко по отношение на същия интервал на 2023 година.
" Търсенето в Европа на електрически коли, задвижвани напълно от акумулатори, е на доста по-ниски равнища от предстоящите от промишлеността ", показва основният финансов шеф на " Мерцедес-Бенц " Харалд Вилхелм, представен от " Файненшъл таймс ".
Автомобилостроителната компания " Стелантис " (Stellantis) също регистрира спад на своите продажби. Тя пласирала на международните пазари през третото тримесечие почти с една пета по-малко коли (1,15 млн. коли) в съпоставяне със същия интервал на 2023 година. Това сочат предварителните оценки на основаната в Амстердам мултинационална корпорация, огласени в средата на октомври и представени от ДПА.
Сред автомобилните марки, които " Стелантис " има, са " Опел " (Opel), " Пежо " (Peugeot), " Алфа Ромео " (Alfa Romeo), " Ситроен " (Citroen), " Додж " (Dodge), " Джийп " (Jeep), " Мазерати " (Maserati) и други.
От своя страна шведският автомобилостроител " Волво карс " (Volvo Cars) разгласи през септември, че изоставя упоритостта си да продава напълно електрически коли до 2030 година. " Волво карс " е поделение на китайския тръст " Джийли " (Geely).
Спадът при продажбите на нови електрически коли в Европейския съюз се отразява отрицателно и на производството на детайли и елементи, които са основни за тяхното основаване. През последните седмици се оповестява за прекъсване или заледяване на планове за производството на акумулатори за електрически автомобили, както и на чипове за компютърните системи на колите.
Спират план за огромен цех за полупроводници
Германските управляващи оповестиха в края на октомври, че стопират план за построяването на огромен цех за полупроводници на стойност към 2,7 милиарда евро. Това е следващ образец за рецесията в бранша на чиповете за коли, показва Франс прес.
Проектът, управителен от американския производител на полупроводници " Улфспийд " (Wolfspeed) и немския авто снабдител Цет Еф (ZF), трябваше да бъде осъществен в провинция Саарланд, покрай границата с Франция.
" Проектът не е зарязан, само че " Улфспийд " отсрочва инвестицията за неопределен срок според от развиването на обстановката на пазара ", разгласи министър председателят на районното държавно управление на Саарланд Анке Релингер.
" Улфспийд " в партньорство с Цет Еф, разгласи през февруари 2023 година, че желае да построи " най-големия цех в света " за полупроводници от силициев карбид от ново потомство.
Забавянето на търсенето на електрически коли блокира плановете в бранша на чиповете, които са от основно значение за производството им. Цяла Европа се сблъсква с този проблем, само че той е изключително изразителен в Германия, където продажбите са в застой.
" Интел " се отхвърля от цех за чипове в Германия
През септември американската компания " Интел " (Intel) също се отхвърли от строителството на цех за чипове в Германия. Причина за това решение е слабото търсене на полупроводници, обвързвано със спада на пазара на електрически автомобили, означават анализатори.
Проектът е спрян, макар че немското държавно управление даде обещание да го субсидира с към 10 милиарда евро.
Този поврат блокира и упоритостите на Евросъюза, който се пробва да завоюва 20 на 100 от международния пазар на полупроводници до 2030 година. Секторът е доминиран от азиатски производители, означават пазарни анализатори.
Дъщерна компания на " Нортволт " е застрашена от банкрут
Дъщерна компания на шведския производител на акумулатори " Нортволт " (Northvolt) е подала молба за отбрана от банкрут след анулация на план, по който е работела. Това сочат правосъдни документи, до които организация Ройтерс е получила достъп.
Компанията " ЕтЕкспеншън Ей Би " (EttExpansion AB), поделение на " Нортволт ", е натрупала задължения, които се правят оценка на сред 2 милиарда и 3 милиарда шведски крони ( сред 194 милиона $ и 290 милиона долара). Това показва назначеният от съда синдик пред бизнес изданието " Дагенс индустри ".
" ЕтЕкспеншън Ей Би " отговаряше за увеличението на индустриалния потенциал на фабриката на " Нортволт " за акумулатори за електрически автомобили. Управителният съвет на корпорацията обаче анулира плана през септември.
" Това е нужна стъпка, защото по-нататъшни вложения (в плана - бел. ред.) биха подложили на риск финансовата основа на " Нортволт ", показва представител на корпорацията в известие, изпратено до Ройтерс.
Спират план за цех за преработване на акумулатори за електрически автомобили
Френската минна компания " Ерамет " (Eramet) разгласи през октомври, че приключва реализация на плана си за създаване на цех за преработване на акумулатори за електрически автомобили в Северна Франция. Причината за това решение е прекомерно бавното развиване на европейския пазар на електрически транспортни средства, показва Франс прес.
Слабите резултати на европейските производители на коли демонстрират, че преходът към напълно електрически транспортни средства може да отнеме по-дълъг интервал от време от предстоящото, показва " Евронюз ".
Ситуацията на пазара на електрически автомобили в Европейския съюз слага под въпрос амбициозните цели на Брюксел до 2035 година да бъде прекъсната продажбата на нови дизелови и бензинови коли в страните от Европейски Съюз, означават анализатори.
Тъмни облаци се събират над бранша, обвързван с производството на детайли и елементи за електрическите транспортни средства. Това е видно и от заглавията в доста медии през последните седмици: " Ауди " затваря производството си във фабриката за електрически автомобили в Брюксел през февруари следващата година ", " Проект за цех за преработване на акумулатори във Франция е спрян ", " Германия стопира огромен план за създаване на цех за чипове ", " Концернът " Мерцедес-Бенц " е продал с над една трета по-малко електрически автомобили през третото тримесечие ", " Дъщерна компания на " Нортволт " е пред банкрут след прекъсване на план ".
Китай ли е отговорен?
Автомобилният бранш в Европа е изправен пред рецесия. Вместо да пораства, пазарът на електрически автомобили регистрира спад на продажбите на фона на намаляващо търсене и възходяща конкуренция от страна на автомобилни компании, основани в Китай.
На този декор Европейският съюз наложи през тази седмица спомагателни мита върху вноса на електрически транспортни средства, създадени в Китай.
Предвидено е новите мита, в размер на до 35,3 на 100, да бъдат добавени към общоприетите цени върху вноса на китайски електрически транспортни средства, които са в размер на 10 на 100, заяви Ройтерс.
На 12 юни Европейската комисия предложи налагането на спомагателните цени на фона на следствие, което стартира през септември 2023 година То е обвързвано с големите дотации, които държавното управление в Пекин отпуска на китайските производители на електрически транспортни средства.
Временните търговски защитни ограничения се постановат, защото китайските компании са в по-привилегировано състояние от съперниците си, възползвайки се от противозаконни държавни дотации, уточни тогава Еврокомисията.
Криза на пазара на електрически автомобили в Европейски Съюз
Въпреки дотациите за покупка на електрически автомобили, признати в някои страни от Европейски Съюз, продажбите им се срутват, а европейският авто пазар е обзет от рецесия, показват пазарни анализатори.
През август 2024 година в страните от Европейския съюз са регистрирани с 43,9 на 100 по-малко нови коли ( 92 627 ), задвижвани напълно от акумулатори (BEV), при 165 204 през същия месец на предходната година.
Сериозен срив при продажбите на нови електрически коли, задвижвани напълно от акумулатори, е регистриран в Германия (-68,8 на сто) и във Франция (-33,1 на сто). Това са най-големите пазари на този тип коли в Евросъюза, показва ACEA.
Ситуацията се усъвършенства леко през септември 2024 година, когато делът на новорегистрираните електрически коли в Евросъюза, задвижвани напълно от акумулатори, нараства до 17,3 на 100 от всички нови коли. През септември 2023 година този дял е по-малък - 14,8 на 100.
Броят на новите електрически автомобили, които са купени през предишния месец, обаче понижава с 5,8 на 100. Това сочат данните на Европейската асоциация на автомобилостроителите (ACEA), оповестени на уеб страницата й в края на октомври.
Съществен е и спадът при продажбите на нови плъгин хибридни (PHEV) коли в страните от Европейски Съюз. През септември 2024 година са регистрирани с 22,3 на 100 по-малко коли от този клас в съпоставяне със същия месец на 2023 година.
Европейски производители със спад на продажбите на електрически автомобили
Големите автомобилостроители регистрират закъснение на търсенето за електрически транспортни средства до 2030 година. Това се дължи до известна степен на високите цени на множеството модели и на бавното създаване на мрежа от пунктове за зареждане на батериите на колите, показва Ройтерс.
Ръководството на " Ауди " (Audi) разгласи през тази седмица, че заводът на немската автомобилна компания край белгийската столица Брюксел ще бъде затворен на 28 февруари 2025 година, заяви " Политико ".
Все още се водят договаряния с евентуален покупател на предприятието, показаха основните мениджъри на " Ауди ".
Причина за затварянето на фабриката е забележителният спад при търсенето на първокласни електрически коли на европейския пазар и проблемите, пред които е изправена немската автомобилостроителна група " Фолксваген " (Volkswagen Group). " Ауди " е нейно поделение.
Междувременно синдикалният водач на заетите във " Фолксваген " Даниела Кавало разгласи, че концернът възнамерява да закрие минимум три завода и десетки хиляди работни места в Германия.
Трудната обстановка, в която се намира концернът, е видна и от финансовия му доклад за третото тримесечие на годината, показан на 30 октомври.
" Фолксваген " регистрира спад на облагата си с 42 на 100 по отношение на същото тримесечие на 2023 година. Това е най-ниското й ниво от три години насам.
Концернът e продал 6,5 милиона транспортни средства през първите девет месеца на годината. Това значи, че продажбите на " Фолксваген " спадат с към 300 000 транспортни средства спрямо същия интервал на 2023 година, сочи уеб сайтът на компанията.
В Западна Европа е регистриран спад на продажбите с 1 %.
Пазарът на коли в Европа се свива от пандемията от коронаврирус насам, като се продават по към 2 000 000 транспортни средства по-малко, показва Ройтерс.
Друг немски авто тръст - " Мерцедес-Бенц " (Mercedes-Benz), заяви за внезапен спад през третото тримесечие на оперативната облага на подразделението му за произвеждане на коли. Това става на фона на срив на продажбите на напълно електрически транспортни средства през третото тримесечие, с 31 на 100 по-малко по отношение на същия интервал на 2023 година.
" Търсенето в Европа на електрически коли, задвижвани напълно от акумулатори, е на доста по-ниски равнища от предстоящите от промишлеността ", показва основният финансов шеф на " Мерцедес-Бенц " Харалд Вилхелм, представен от " Файненшъл таймс ".
Автомобилостроителната компания " Стелантис " (Stellantis) също регистрира спад на своите продажби. Тя пласирала на международните пазари през третото тримесечие почти с една пета по-малко коли (1,15 млн. коли) в съпоставяне със същия интервал на 2023 година. Това сочат предварителните оценки на основаната в Амстердам мултинационална корпорация, огласени в средата на октомври и представени от ДПА.
Сред автомобилните марки, които " Стелантис " има, са " Опел " (Opel), " Пежо " (Peugeot), " Алфа Ромео " (Alfa Romeo), " Ситроен " (Citroen), " Додж " (Dodge), " Джийп " (Jeep), " Мазерати " (Maserati) и други.
От своя страна шведският автомобилостроител " Волво карс " (Volvo Cars) разгласи през септември, че изоставя упоритостта си да продава напълно електрически коли до 2030 година. " Волво карс " е поделение на китайския тръст " Джийли " (Geely).
Спадът при продажбите на нови електрически коли в Европейския съюз се отразява отрицателно и на производството на детайли и елементи, които са основни за тяхното основаване. През последните седмици се оповестява за прекъсване или заледяване на планове за производството на акумулатори за електрически автомобили, както и на чипове за компютърните системи на колите.
Спират план за огромен цех за полупроводници
Германските управляващи оповестиха в края на октомври, че стопират план за построяването на огромен цех за полупроводници на стойност към 2,7 милиарда евро. Това е следващ образец за рецесията в бранша на чиповете за коли, показва Франс прес.
Проектът, управителен от американския производител на полупроводници " Улфспийд " (Wolfspeed) и немския авто снабдител Цет Еф (ZF), трябваше да бъде осъществен в провинция Саарланд, покрай границата с Франция.
" Проектът не е зарязан, само че " Улфспийд " отсрочва инвестицията за неопределен срок според от развиването на обстановката на пазара ", разгласи министър председателят на районното държавно управление на Саарланд Анке Релингер.
" Улфспийд " в партньорство с Цет Еф, разгласи през февруари 2023 година, че желае да построи " най-големия цех в света " за полупроводници от силициев карбид от ново потомство.
Забавянето на търсенето на електрически коли блокира плановете в бранша на чиповете, които са от основно значение за производството им. Цяла Европа се сблъсква с този проблем, само че той е изключително изразителен в Германия, където продажбите са в застой.
" Интел " се отхвърля от цех за чипове в Германия
През септември американската компания " Интел " (Intel) също се отхвърли от строителството на цех за чипове в Германия. Причина за това решение е слабото търсене на полупроводници, обвързвано със спада на пазара на електрически автомобили, означават анализатори.
Проектът е спрян, макар че немското държавно управление даде обещание да го субсидира с към 10 милиарда евро.
Този поврат блокира и упоритостите на Евросъюза, който се пробва да завоюва 20 на 100 от международния пазар на полупроводници до 2030 година. Секторът е доминиран от азиатски производители, означават пазарни анализатори.
Дъщерна компания на " Нортволт " е застрашена от банкрут
Дъщерна компания на шведския производител на акумулатори " Нортволт " (Northvolt) е подала молба за отбрана от банкрут след анулация на план, по който е работела. Това сочат правосъдни документи, до които организация Ройтерс е получила достъп.
Компанията " ЕтЕкспеншън Ей Би " (EttExpansion AB), поделение на " Нортволт ", е натрупала задължения, които се правят оценка на сред 2 милиарда и 3 милиарда шведски крони ( сред 194 милиона $ и 290 милиона долара). Това показва назначеният от съда синдик пред бизнес изданието " Дагенс индустри ".
" ЕтЕкспеншън Ей Би " отговаряше за увеличението на индустриалния потенциал на фабриката на " Нортволт " за акумулатори за електрически автомобили. Управителният съвет на корпорацията обаче анулира плана през септември.
" Това е нужна стъпка, защото по-нататъшни вложения (в плана - бел. ред.) биха подложили на риск финансовата основа на " Нортволт ", показва представител на корпорацията в известие, изпратено до Ройтерс.
Спират план за цех за преработване на акумулатори за електрически автомобили
Френската минна компания " Ерамет " (Eramet) разгласи през октомври, че приключва реализация на плана си за създаване на цех за преработване на акумулатори за електрически автомобили в Северна Франция. Причината за това решение е прекомерно бавното развиване на европейския пазар на електрически транспортни средства, показва Франс прес.
Слабите резултати на европейските производители на коли демонстрират, че преходът към напълно електрически транспортни средства може да отнеме по-дълъг интервал от време от предстоящото, показва " Евронюз ".
Ситуацията на пазара на електрически автомобили в Европейския съюз слага под въпрос амбициозните цели на Брюксел до 2035 година да бъде прекъсната продажбата на нови дизелови и бензинови коли в страните от Европейски Съюз, означават анализатори.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ